Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britové se obávají vážnějšího incidentu se Španěly kvůli Gibraltaru

Vydáno 01.08.2016

Letouny Tornado britského Královského letectva. Ilustrační foto. | foto: RAF

Britové se obávají vážnějšího incidentu se Španěly kvůli Gibraltaru

Skupina konzervativců v britském parlamentu varovala generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, že kvůli španělskému chování ke Gibraltaru hrozí na moři „vážný“ incident. Španělské agresivní chování považují za hrozbu britským zájmům na Gibraltaru, což dokládají 210 „neoprávněnými vniknutími“ do výsostných vod Gibraltaru ze strany Španělska.

Podle britských konzervatistů se Španělsko stává stále více „nespolehlivým spojencem“, což má přesah i do fungování NATO. Jako příklad uvádějí to, že britští piloti RAF nedostávají povolení k průletům španělským vzdušným prostorem na cestě do Gibraltaru a z něj, a uměle tak navyšují náklady každého letu o pět až deset tisíc liber. Španělé také nezřídka brání ve volném pohybu aliančních sil mezi Gibraltarem a Španělskem.

Kam dál?
Analytik: Argentinské hrozby vůči Británii jsou prázdné, „armáda se rozpadá“ (7.4. 2016)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Alianční zákonodárci jsou znepokojeni současným vývojem v Turecku

Několik parlamentních delegací členských zemí Severoatlantické aliance je znepokojeno opatřeními tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který po nevydařeném vojenském puči tvrdě zasahuje proti opozici a disentu. Některé parlamentní delegace se obávají, že Turecko již nadále není vhodnou zemí na pořádání plánovaného setkání Parlamentního shromáždění NATO. Na setkání v Istanbulu má přijet více než 600 zákonodárců z Aliance a partnerských zemí, prozatím však nebyl vybrán přesný datum a kvůli obavám z terorismu může dojít k přesunu.

Znepokojení neplyne pouze ze zásahu proti „pučistům“ a opozici, ale také kvůli současnému sbližování Ankary s Moskvou. Turecko je nadále důležitým partnerem NATO i Evropské unie, a to zejména kvůli prohlubující se migrační krizi ve Středomoří a boji proti organizaci Islámský stát.

Kam dál?
Milionová armáda půlměsíce: je druhá největší v NATO hned po USA (18.7. 2016)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Na vojenské základny Pokémon Go nepatří, varuje kanadská armáda

Kanadské ozbrojené síly se v poslední době potýkají se stinnou stránkou fenoménu hry Pokémon Go, civilisté totiž už několikrát při lovení v mobilní aplikaci „zabloudili“ do vojenských prostor. Navíc i sami uniformovaní Kanaďané na vojenských základnách pobíhají s mobilem v ruce a loví pokémony, i kvůli nim nyní kanadská armáda oficiálně odrazuje před hraním poblíž vojenských zařízení.
„Hráč Pokémon Go, který bez oprávnění pronikne do vojenských zařízení, může čelit pokutě, zadržení i žalobě,“ stojí v oficiálním prohlášení kanadské armády.

Kam dál?
Máme už 400 zájemců o cvičení pro armádní zálohy, řekl elitní voják (21.7. 2016)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Finsko: Sbližování EU a NATO vítáme, Ruska se ale neobáváme

Ačkoliv Finsko nemá v plánu vstoupit do Severoatlantické aliance, prohlubování spolupráce i skrze Evropskou unii Finové nicméně vítají. Finský ministr obrany Jussi Niinistö připomenul, že i když ruská agresivní politika zneklidnila Švédsko i Finsko, nemají z Ruska Finové žádné obavy. „Nevěříme, že by pro nás Finy představovalo Rusko hrozbu. Jistě, Rusové mají potenciál, nicméně nemají důvod a touhu nás napadnout,“ připomenul Niinistö.

Ministr ovšem přiznává, že situace se může kdykoliv rapidně proměnit, proto Finsko musí být připraveno na cokoliv, k čemuž slouží 230 tisíc vojáků v záloze. Prozatím tedy Finové do NATO nechtějí, alianční politika otevřených dveří jim ale vyhovuje, a někdy v budoucnosti se proto mohou k Alianci připojit.

Kam dál?
„Možnost členství v NATO“ Finové nechápou, tvrdí představitel finské obrany (14.7. 2016)

Zdroj: Latvijas Sabiedriskie mediji (Lotyšsko)

---

Erdogan uzavře vojenské akademie, nové školy budou řídit úřady

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v důsledku nepovedeného vojenského puče ruší všechny vojenské akademie, nové národní obranné univerzity budou pod státním dohledem. Vojenští velitelé navíc budou přímo podléhat ministru obrany, armáda tak nově bude podřízena vládnímu vedení.

Druhá největší armáda v Alianci zažila zemětřesení po nepovedeném puči, 40 procent tureckých generálů bylo propuštěno, podle Erdoğana teď armáda potřebuje „čerstvou krev“. Erdoğan také chce, aby zpravodajské služby a náčelník generálního štábu odpovídali přímo prezidentu republiky. Tento krok by ovšem vyžadoval změnu ústavy.

Kam dál?
Turecko po puči utahuje smyčku, ruší média a propouští další generály (28.7. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

mad; natoaktual.cz