Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britové nespokojeni s prací Estonců v Afghánistánu

Vydáno 20.02.2007

Britové nespokojeni s prací Estonců v Afghánistánu
Otázka role Estonska v alianční misi v Afghánistánu přišla na pořad dne poté, co britské velitelství propustilo estonský vojenský zpravodajský tým ze svých služeb. Estonský deník Eesti Paevaleht informoval, že Britové nebyli spokojeni s úrovní schopností svých estonských protějšků. Docházelo prý k problémům v komunikaci. Pod britským velením v zemi působilo 130 estonských vojáků. Britské velitelství v Kandaháru propustilo estonský tým v půlce ledna a je pravděpodobné, že Estonsko ukončí svoji misi v Afghánistánu v květnu letošního roku.

Estonští představitelé odmítli tuto zprávu komentovat. „Jediné, co mohu říct, je, že se k tomu nebudu vyjadřovat. Je to příliš citlivá záležitost,“ řekl pouze estonský ministr obrany Jurgen Ligi.

Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

---

NATO nenechá Taliban zastrašovat Afghánce
Severoatlantická aliance neumožní militantním skupinám spustit vlnu bombardování a sebevražedných atentátů v jižním Afghánistánu, řekl o víkendu holandský generál Ton Van Loon, velitel aliančních jednotek v této oblasti. „Jarní ofenzíva Talibanu neproběhne, protože my převezmeme iniciativu,“ dodal Loon. Jak dále poznamenal, afghánská vláda, armáda i policie zajistí v co nejvíce možných oblastech, aby nedošlo k návratu Talibanců, kteří by tyranizovali místní obyvatelstvo.

V pátek Taliban varoval, že je s „válečnými přípravami“ hotov a že tisíce bojovníků již překročily afghánské hranice. Toto prohlášení ihned vzbudilo vlnu neopodstatněných fám v Kandaháru, podle kterých budou cílem útoků především humanitární organizace a cizinci. Generál Van Loon však ujistil, že nemá žádné zprávy o hromadění talibanských bojovníků.

Čtěte také:
Taliban už není schopný velkých akcí

Zdroj:  Canoe News (Kanada)

---

NATO: Razie u dětí Radovana Karadžiče
Jednotky NATO v Bosně a Hercegovině provedly ranní razii v bytech Saši a Sonji Karadžičových, dětí bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Ten je obviněn z válečných zločinů a genocidy, ale již jedenáct let úspěšně uniká vzetí do vazby a soudu v Haagu, stejně jako jeho vojenský velitel Ratko Mladič. Podle mluvčího NATO mohou být Saša i Sonja Karadžičovi součástí tajné sítě podporující jejich otce.

Vojáci NATO si museli prorazit cestu do jejich domovů sami, protože i přes jejich výzvy nikdo nepřišel otevřít. Saša ani Sonja nebyli zatčeni, ale jsou vyslýcháni.

Radovan Karadžič je obviněn tribunálem OSN ze spáchání genocidy během obléhání Sarajeva a masakru tisíců muslimů ve Srebrenici v roce 1995. Navzdory mnoha pokusům o jeho zatčení stále uniká spravedlnosti. Spojené státy vypsaly odměnu ve výši pěti milionů dolarů za informace vedoucí ke Karadžičovu nebo Mladičovu dopadení.

Čtěte také:
Jednotky NATO zatkly Karadžičova syna

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Gruzie může do NATO, i přes nevyřešené konflikty
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že nevyřešené konflikty, které Gruzie vede se separatistickými regiony Jižní Osetie a Abcházie, by neměly být překážkou pro vstup země do NATO. „Samozřejmě je v zájmu Severoatlantické aliance, aby do ní nová členská země nepřinášela svoje konflikty. Kdybychom to však vnímali jako překážku, umožnili bychom tím třetím stranám prodlužovat proces vzájemného sbližování s Gruzií,“ zdůraznil Steinmeier, jehož země nyní předsedá Evropské unii.

Steinmeier je na návštěvě Gruzie během své cesty po Kavkaze, která má podpořit užší vztahy s EU a pokusit se najít možnosti, jak snížit závislost Evropy na ruské ropě a plynu. Již navštívil Ázerbájdžán a dnes svou cestu zakončí v Arménii.

Čtěte také:
Saakašvili: Vstup Gruzie do NATO je nezvratný

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

---

Polsko a ČR asi kývnou na protiraketový systém USA
Premiéři Polska a České republiky se shodli na tom, že obě země nejspíše přijmou nabídku Spojených států na umístění částí globálního protiraketového obranného systému na svých územích. „Shodli jsme se, že naše odpovědi na americkou nabídku budou s největší pravděpodobností pozitivní,“ řekl český premiér Mirek Topolánek na společné tiskové konferenci v Polsku se svým protějškem Jaroslawem Kaczynským.

Spojené státy požádaly tyto dvě středoevropské země, aby poskytly svá území pro části systému, který má zneškodnit rakety vystřelené zeměmi, které Washington nazývá lotrovskými. Na polském území by bylo umístěno okolo deseti pozemních balistických raket, zatímco v Česku by byla radarová základna schopná sledovat dráhu nepřátelských raket.

Plán na umístění tohoto obranného štítu ve dvou bývalých satelitních zemích Sovětského svazu rozhněval Rusko. Moskva oznámila, že v takovém případě by rozmístila své rakety středního dosahu do oblastí sousedících s Polskem. Také Německo kritizovalo USA za nedostatečné informování Ruska a sousedících zemí o detailech tohoto plánu. Premiéři Topolánek a Kaczynski však takovou kritiku odmítají. Zdůrazňují, že systém není zaměřen proti jakékoli „normální“ zemi a že zajistí ochranu všem členským státům NATO.

Čtěte také:
SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany
Klaus: Protiraketový štít není protiruský

Zdroj: Defense News (USA)

epl natoaktual.cz