Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Británie vycvičí dva tisíce libyjských vojáků

Vydáno 10.07.2013

Výcvik u britského námořnictva. Ilustrační foto. | foto: Britské námořnictvo

Británie vycvičí dva tisíce libyjských vojáků

Britští vojáci vycvičí až dva tisíce libyjských vojáků, což má pomoci ve snaze zajistit mír a stabilitu napříč celou touto severoafrickou zemí, oznámilo ministerstvo obrany Velké Británie. Výcvik by se měl soustředit na zlepšení schopností pěchoty a velení.

Libye se snaží vybudovat profesionální armádu a policii a v současnosti běžně využívá schopností dřívějších rebelů, kteří bojovali proti Muamaru Kaddáfímu. Ti pak zajišťují hranice nebo zasahují v konfliktech mezi kmeny.

Ministerstvo dále uvedlo, že libyjská vláda výcvik, který se uskuteční na vojenské základně v Cambridgeshire, zaplatí. „Výcvik libyjských ozbrojených složek v Británii je součástí širšího obranného a asistenčního opatření, které rozvinuly USA, Francie a Itálie,“ dodalo ministerstvo.

Kam dál?
NATO vyšle do Libye tým, má prověřit možnosti alianční pomoci (10.6. 2013)

Zdroj: AFP/ Yahoo Maktoob (Jordánsko)

---

Švédsko bude spolupracovat se Silami rychlé reakce NATO

Švédská ministryně obrany Karin Enström oznámila záměr Švédska prohloubit spolupráci se Severoatlantickou aliancí a především se zapojit do moderního aliančního výcviku. „NATO odpovědělo, že se tak stane skrze Síly rychlé reakce,“ (NATO Response Force - NRF) řekla Enström.

Vláda Švédska se chtěla do spolupráce s NRF zapojit již v roce 2008, ale dosud narážela na odpor některých parlamentních stran včetně sociálních demokratů. Ti však minulý týden změnili svůj postoj a vyzdvihli význam zapojení švédských jednotek do NRF. Švédové by tak mohli zintenzivnit spolupráci s Aliancí od roku 2014.

Síly rychlé reakce NATO vznikly v roce 2006 a tvoří je 13 tisíc vojáků. Ti mají k dispozici množství vojenského vybavení včetně letadel a loďstva. Členské státy NATO tak vytvořily sílu, která je schopna v krátké době zasáhnout v jakékoli části světa.

Kam dál?
Švédsko a Finsko budou hlídkovat nad Islandem (9.7. 2013)
Švédové do NATO nevstoupí, tvrdí finský ministr (17.6. 2013)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Kyberútoků přibývá, Dánsko vytváří sekci kyberobrany

Dánská zpravodajská služba PET vytvořila novou sekci kyberobrany, která se má vypořádávat s rostoucím počtem hackerských útoků. Vytvoření nové sekce přišlo poté, co byla v dubnu zveřejněna zpráva o rostoucím počtu kyberútoků na dánské cíle a také používání dánských webových stránek jakožto platformy pro virtuální útoky.

„Tato sekce je nezbytná, protože jsme svědky konkrétních případů a vyšetřování, které ovlivňují národní bezpečnost,“ řekl ředitel PET Jakob Scharf. Jednotka PET bude dohlížet na všechny informační systémy, které spadají pod pravomoc ministerstva spravedlnosti. To se týká policie, soudnictví a národního vězeňského systému. Ostatní počítačové systémy, které obsahují tajné informace, budou spadat pod ochranu Centra pro kyberbezpečnost.

Kam dál?
Kyberobrana byla tématem ministerského jednání NATO (13.6. 2013)
Pět zemí NATO bude spolupracovat na projektu kyberobrany (22.3. 2013)

Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)

---

Kosovské ozbrojené síly jsou nyní soběstačné

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen pogratuloval Kosovu k dosažení plných operačních schopností jeho bezpečnostních složek. Kosovo je tak nyní schopné plnit všechny úkoly, které mu mandát NATO ukládá. Podle Rasmussena zůstává alianční mise KFOR beze změny. Jednotky KFOR mají i nadále „zajišťovat bezpečné prostředí pro všechny obyvatele a komunity Kosova. Budeme pokračovat v plnění mise, kterou nám uložila Společnost národů“, řekl Rasmussen.

Rasmussen navíc dodal, že „budoucnost západního Balkánu spočívá v dialogu a usmíření. Proto pobízím členy všech komunit Kosova, aby zvážili zapojení do bezpečnostních složek Kosova a tím zajistili, že kosovské ozbrojené složky budou i nadále multietnické, a proto reprezentativní“.

Kam dál?
NATO bude nadále zajišťovat bezpečnost v Kosovu (4.7. 2013)

Zdroj: Eurasia Review

---

Na jihu Afghánistánu zemřel slovenský voják

Jeden slovenský voják zemřel a šest dalších včetně tří Čechů bylo zraněno při útoku na letišti v afghánském Kandaháru. Útok provedl Afghánec, který  je členem afghánské armády. Slovenský ministr obrany Martin Glváč jeho útok označil za teroristický čin. Útočník byl okamžitě zatčen a vyslýchán. Podle mluvčího provincie Kandahár Javida Faisala prvotní vyšetřování naznačuje, že by se mohlo jednat o nehodu.

Pokud se ukáže, že nešlo o nehodu ale o úmysl, stane se slovenský voják devátou obětí vnitřního útoku na vojáky NATO v Afghánistánu od počátku letošního roku. Podle internetové stránky icasualties.org zemřelo v Afghánistánu od roku 2001 již 3 348 vojáků NATO.

Kam dál?
Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)

Zdroj: Press TV (Írán)

koc; natoaktual.cz