Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Británie: V NATO se musí rozhodovat jinak

Vydáno 05.02.2009

Británie: V NATO se musí rozhodovat jinak
Ministr obrany Velké Británie John Hutton ve středu v Bruselu prohlásil, že rozhodovací proces v Severoatlantické alianci potřebuje změnu a že stávají situace je nepřijatelná. „Nelze dále tolerovat situaci, za které se byrokracie a procedury stávají náhražkou rozhodovacího procesu,“ uvedl Hutton po setkání s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem a po svém vystoupení před Severoatlantickou radou, jež je hlavním rozhodovacím orgánem NATO.

Podle Huttona trvá Alianci nalezení shody příliš dlouho, a to obzvlášť v momentu, kdy mise NATO v Afghánistánu vstupuje do rozhodující fáze. Rozhodovací proces je proto třeba zefektivnit, aby odrážel alianční priority v afghánském tažení. Ministr také zdůraznil, že v případě Afghánistánu je třeba mít na mysli naléhavost tohoto problému a uvědomit si, že  země se nenachází ve stavu míru.       

Čtěte také:
Británie: Evropští vojáci ISAF „žijí na účet USA“
Britský ministr obrany podporuje armádu EU

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO: Ruské vměšování v Kyrgyzstánu by bylo znepokojivé
Pokud by na rozhodnutí Kyrgyzstánu uzavřít americkou vojenskou základnu zásobující jednotky v Afghánistánu mělo vliv Rusko, bylo by to znepokojivé, prohlásil ve středu na tiskové konferenci mluvčí NATO James Appathurai. Reagoval tak na úterní prohlášení kyrgyzského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Ten po rozhovorech v Kremlu, na kterých si zajistil ruskou finanční pomoc, řekl, že americká vojenská základna v Manásu bude uzavřena.

Spojení mezi dvoumiliardovou půjčkou Kyrgyzstánu (zhruba polovina HDP země) na pomoc proti ekonomické krizi a uzavřením základny Moskva popírá. Appathurai k tomu dodal, že jakékoliv vměšování z ruské strany by bylo v rozporu s jeho předchozími prohlášeními, ve kterých podpořilo snahy mezinárodního společenství v Afghánistánu, a s jeho oficiálním postojem v Radě bezpečnosti OSN. 

Čtěte také:
NATO proti uzavření základny USA v Kyrgyzstánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Francie se chystá vrátit do vojenských struktur NATO
Francie si připravila půdu pro své opětovné začlenění do vojenských velitelských struktur Severoatlantické aliance. Klíčovým krokem k tomu byla dohoda se Spojenými státy, které souhlasily s tím, že dva francouzští důstojníci obsadí dva vyšší velitelské posty v Alianci.

Podle diplomatů v Bruselu a v Paříži zatím v této věci  nepadlo žádné formální rozhodnutí. Je však potvrzeno, že americký generál James Jones, poradce Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti, v principu souhlasil s tím, že francouzští důstojníci mohou převzít Velitelství spojeneckých sil pro transformaci, jež připravuje celkovou doktrínu Aliance a sídlí v Norfolku, a Společné velitelství v Lisabonu. V 90. letech Francouzi žádali ještě o strategicky důležitý post velitele jižního okruhu v Neapoli. 

V souvislosti s plnou reintegrací Francie do Severoatlantické aliance se čeká na vystoupení francouzského prezidenta Nicolase Sarokzyho na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Tam by měl podle diplomatů celý proces objasnit a připravit si půdu pro oficiální oznámení na výročním 60. summitu NATO.           

Čtěte také:
Francie plánuje zvýšení obranných schopností EU

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Afghánský prezident kritizoval NATO a USA
Afghánský prezident Hamíd Karzáí ve středu opět kritizoval zahraniční jednotky pod vedením Spojených států a Severoatlantické aliance. Podle něj je jeho vláda odhodlána hrát větší roli při rozmísťování a činnosti zahraničních vojáků. Se všeobecným růstem násilí v zemi se zvětšuje i napětí mezi Karzáím a jeho západními stoupenci. Ti ho svým voláním po „dobré a efektivní vládě“ nepřímo kritizují za jeho neschopnost řádně vládnout a potírat korupci.

Minulý měsíc předložila Karzáího vláda Alianci seznam opatření zaměřených na to, aby se předcházelo civilním ztrátám. Podle těchto návrhů by k zatýkání Afghánců byly oprávnění pouze příslušníci afghánských bezpečnostních sil a letecké útoky by musely být koordinovány na „vysokém stupni“. „Naše požadavky jsou jasné: domovní prohlídky, zatýkání Afghánců a civilní ztráty musí přestat. Oni (Spojené státy a členové NATO) nás přirozeně nutí být zticha a zříci se těchto nároků, ale to není možné,“ uvedl Karzáí na tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Ban Ki Munem.

Čtěte také:
Afghánské prezidentské volby se opozdí
Během operací ISAF loni zemřelo na sto civilistů

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Medveděv: Síly rychlé odezvy CSTO po vzoru NATO
Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) ve středu na summitu v Moskvě schválila vytvoření Kolektivních sil rychlé odezvy. Tyto jednotky, rozmístěné na základnách v Rusku, budou podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva stejně dobré jako srovnatelné jednotky Severoatlantické aliance. Medveděv dále řekl, že CSTO se nebrání spolupráci se Spojenými státy v boji proti terorismu ve střední Asii. 

Medveděv dodal, že nové síly budou tvořeny „dostatečným“ počtem jednotek a budou „dobře vycvičeny a vybaveny“. „Rusko je připraveno přispět jednou divizí a jednou brigádou. Z toho si můžete udělat obrázek o velikosti nových sil.“

Smlouvu o vytvoření nových jednotek podepsali všichni členové CSTO, jen Uzbekistán požádal o zaprotokolování výhrady. Podle ní Uzbekistán nemůže akceptovat ustanovení smlouvy, podle něhož mají být všechny speciální složky, včetně pohotovostních služeb, součástí Kolektivních sil rychlé odezvy.

Čtěte také:
Státy bývalého SSSR podporují spolupráci s NATO
NATO prý ignoruje ruskou nabídku pomoci v Afghánistánu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr natoaktual.cz