natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Breedlove převzal velení sil NATO, jeho prioritou je Afghánistán a koheze v Alianci

  14. května 2013  23:20

  Breedlove se stal 17. velitelem sil NATO v Evropě. | foto: U.S. National Guard

  Breedlove převzal velení sil NATO, jeho prioritou je Afghánistán a koheze v Alianci

  Generál Philip Breedlove převzal funkci nejvyššího velitele amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR), nahradil ve funkci admirála Jamese Stavridise. Jeho prioritou bude udržet soudržnost mezi členskými státy v Alianci a zajistit předání velení v Afghánistánu, uvedl americký generál při ceremonii. Breedlove dále zdůraznil, že během 12 let v Afghánistánu si „jednotky NATO vybudovaly schopnosti interoperability a vzájemné spolupráce“, o které by bylo po skončení mise v Afghánistánu škoda přijít.

  SACEUR je zodpovědný za směřování Severoatlantické aliance a vedení vojenských operací. Pozice obvykle náleží americkému generálovi, který je současně velitelem amerických sil v Evropě.

  Kam dál?
  Odcházející SACEUR vyzdvihl úspěchy NATO (13.5. 2013)
   
  Zdroj: Global Times (Čína)

  ---

  Velitel NATO v Afghánistánu odmítá vinu Aliance za smrt Afghánců

  Velitel aliančních sil v Afghánistánu generál Joseph Dunford odmítl zodpovědnost Severoatlantické aliance za smrt nejméně 17 žen a dětí, které přišly o život při intenzivních náletech před dvěma měsíci na východě Afghánistánu. Dunford navzdory závěrům vyšetřování afghánské vlády trvá na tom, že za jejich smrt je zodpovědný Taliban. Afghánská strana tvrdí, že bezprostřední příčinou jejich smrti byly výbuchy způsobené americkými nálety.

  K celému incidentu došlo začátkem dubna v provincii Kunar, když afghánský tým a jeho doprovod tvořený americkou zpravodajskou službou hledaly jednoho z povstaleckých velitelů. Taliban je však obklíčil a začala přestřelka mezi oběma skupinami. Taliban přitom zaútočil na objekt, přestože v něm byly ženy a děti povstaleckých bojovníků. Přivolané nálety se pak staly zdrojem pnutí mezi afghánskou vládou a velením NATO.

  Kam dál?
  Afghánistán požaduje zákaz náletů NATO v obydlených oblastech (18.4. 2013)

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Další rozhovory mezi Srbskem a kosovskými Srby vyzněly pozitivně

  Komentář natoaktual.cz

  V současné době je potřeba dohodu, kterou zprostředkovala EU a podpořilo ji i NATO, uvést do praxe, což je výzva pro všechny, kterých se týká. Touto problematikou se zabývá Tim Judah ve svém komentáři pro natoaktual.cz: Srbsko a Kosovo dosáhly dohody, práce však teprve začíná (6.5. 2013)

  Rozhovory mezi srbským místopředsedou vlády Aleksandrem Vučićem a kosovskými Srby byly podle poradce srbského prezidenta Marka Đuriće obtížné, ale otevřené. Vučić hodiny detailně odpovídal na otázky během rozhovorů, řekl Đurić. Zdůraznil také, že dohoda z 19. dubna je jen první z celé řady, jelikož zbývá dořešit ještě mnoho otázek. „Vyjednávací proces bude kompletní jedině ve chvíli, až budou vyřešeny všechny otázky.“

  „Myslím si, že jsme blíže k bodu, kdy lidé budou chápat, jaké jsou výhody a nevýhody této dohody. Musí si uvědomit, že dojednané podmínky jsou maximum, za které se vyjednavači zavázali bojovat,“ dodal Đurić.

  Kam dál?
  Srbsko zvažuje riskantní referendum o Kosovu (26.4. 2013)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Nastražená výbušnina usmrtila 3 vojáky ISAF v Afghánistánu

  Tři příslušníci mezinárodních jednotek ISAF zemřeli při výbuchu podomácku vyrobené výbušniny (IED) v jihoafghánské provincii Hílmand. Severoatlantická aliance to potvrdila ve svém prohlášení. Státní příslušnost obětí nezveřejnila.

  Anonymní zdroj sdělil agentuře Xinhua, že teroristé odpálili bombu okolo páté hodiny odpolední místního času. Stalo se tak v blízkosti základny, kterou obývají gruzínští vojáci. Gruzie má v Afghánistánu přibližně tisíc vojáků, kteří v rámci mise ISAF slouží především v problematické provincii Hílmand.

  Kam dál?
  V Afghánistánu bylo v jeden den zabito osm vojáků NATO (6.5. 2013)
  Afghánská armáda převezme do dvou měsíců plné velení nad operacemi (3.5. 2013)
   
  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Britští vojáci budou v Afghánistánu nasazováni na delší dobu

  Britské jednotky, které budou sloužit v jihoafghánské provincii Hílmand od letošního září, zůstanou v Afghánistánu o dva měsíce déle, jejich mise se tak prodlouží z šesti na osm měsíců. Poslední jednotky pak budou v Afghánistánu ještě o měsíc déle. Tento časový rozpis by měl být brzy oznámen britským ministrem obrany Philipem Hammondem. Po skončení bojových misí na konci roku 2014 zůstane v Hílmandu několik stovek Britů z důvodu organizace návratu cenného vybavení zpět do Británie.

  Náklady na návrat vybavení z Afghánistánu mají podle britského ministerstva obrany dosáhnout jedné až dvou miliard liber, uvedl ve své úterní zprávě britský parlamentní výbor pro veřejné rozpočty.

  Kam dál?
  Polsko stáhne část vojáků z Afghánistánu (7.5. 2013)
  Německo může ponechat v Afghánistánu 800 vojáků (19.4. 2013)
   
  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media