Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Boj v Afghánistánu musí zesílit

Vydáno 08.02.2007

Boj v Afghánistánu musí zesílit
Severoatlantická aliance musí v Afghánistánu zintenzivnit svou snahu o potlačení očekávané ofenzívy bojovníků Talibanu, ačkoli se někteří spojenci zdráhají. Jednotky NATO by též měly být posíleny u hranice s Pákistánem a v oblastech na jihu Afghánistánu, jež jsou baštou Talibanu. Tento návrh chce během setkání ministrů obrany členských zemí v Seville představit vrchní operační velitel Aliance generál Bantz Craddock.

Velká Británie a Spojené státy v uplynulých týdnech oznámily posílení aliančních jednotek ISAF, v nichž polovina z celkového počtu 33 tisíc vojáků pochází z těchto dvou států. Ty by proto přivítaly, kdyby se více podílely i další země. Generál Craddock, který v prosinci převzal funkci vrchního spojeneckého velitele v Evropě, by chtěl vyslat zhruba dva tisíce vojáků na východ Afghánistánu k hranici s Pákistánem a další tisíc na jih země.

Vyslání posil v nejbližší době však odmítá Španělsko, Nizozemí, Francie a Turecko. Zjitřená situace je v Itálii, která protestovala proti USA a dalším pěti spojencům, kteří nechali v italském tisku publikovat dopis, jenž vyzývá k větší podpoře afghánské mise.

Čtěte také:
USA posilují svou přítomnost v Afghánistánu
NATO připravuje bojovou brigádu pro Afghánistán

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Ruský ministr se setká s aliančními kolegy
Ruský vicepremiér a ministr obrany Sergej Ivanov se ve španělské Seville zúčastní neformální schůzky Rady Rusko-NATO, při které se setká se svými protějšky z členských států Severoatlantické aliance. Na pořadu jednání budou především otázky vzájemné součinnosti Ruska a Aliance jako celku a jejích jednotlivých států. Ministři by se měli zabývat i řešením regionálních problémů včetně situace na Středním východě, v Afghánistánu a v Kosovu.

Kromě obecných konzultací v rámci Rady čeká ministra Ivanova i několik bilaterálních jednání s jeho protějšky z členských států Aliance a s jejím generálním tajemníkem Jaapem de Hoop Schefferem. Tato neformální setkání se konají každoročně vedle oficiálních. Jsou pořádané bez pevné agendy, což ministrům umožňuje nenuceně jednat o naléhavých záležitostech.

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

NATO chce rozšířit vazby s Kazachstánem
Severoatlantická aliance chce na základně nových návrhů a doporučení obou stran prohloubit individuální program spolupráce s Kazachstánem. Bez bližších podrobností to uvedl Robert Simmons, zástupce generálního tajemníka Aliance pro Kavkaz a střední Asii, po jednání s kazachským ministrem zahraničí Maratem Tažinem.

NATO je podle Simmonse připraveno pomoci Kazachstánu s reformou jeho armády tak, aby byla připravena na "moderní výzvy". Kazachstán umožňuje americkým a spojeneckým vojskům využívat svůj vzdušný prostor pro misi v Afghánistánu. Zároveň je to jediný středoasijský stát, který vyslal své vojáky do Iráku.

NATO se snaží o prohlubování vzájemných vztahů zejména poté, co byli američtí vojáci kvůli sporům o lidská práva vypuzeni z Uzbekistánu a nemohou tak využívat tamní základnu pro operace v sousedním Afghánistánu. Dalším podstatným důvodem, proč Alianci záleží na stabilitě Kazachstánu, jsou obrovské zásoby ropy a zemního plynu, které jsou možnou alternativou k energetickým zdrojům Středního východu.

Čtěte také:
Spolupráce Kazachstánu s NATO má jasné limity

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Vstup do Aliance záleží pouze na Ukrajině
Je pouze na Ukrajině, zda se rozhodne vstoupit do Severoatlantické aliance či ne. Toto rozhodnutí nepřísluší ani Spojeným státům, ani Rusku, ani žádné jiné zemi, prohlásil americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor při jednání odborníků u kulatého stolu na téma "Euroatlantická integrace Ukrajiny v rámci nové domácí a zahraniční politiky". Ten zároveň potvrdil, že dveře NATO zůstávají pro nové členy otevřeny a Ukrajina tedy může do Aliance vstoupit, pokud o to bude usilovat.

Podle zúčastněných expertů je vstup do NATO možný pouze při shodě mezi politickými představiteli vlády i opozice. Rovněž je nesmysl pořádat k této záležitosti referendum, protože obyvatelstvo nezodpovídá za bezpečnost Ukrajiny, uvedl český velvyslanec na Ukrajině Karel Štindl. K němu se připojila i Iryna Bekeškina z fondu Demokratické iniciativy, podle níž lidé nemají dostatek informací, a proto by referendum mohlo vést ke špatným důsledkům.

Čtěte také:
Ukrajina na cestě k NATO zpomaluje
Tarasjuk: Ukrajincům chybí informace o NATO
Ukrajinci trvají na vypsání referenda o NATO

Zdroj: ForUm (Ukrajina), NRCU (Ukrajina)

---

Německo schválilo letadla pro Afghánistán
Německá vláda odsouhlasila vyslání stíhaček Tornado do Afghánistánu, kde by měly pomoci jednotkám Severoatlantické aliance v boji proti hnutí Taliban na jihu země. Toto rozhodnutí následuje po žádosti NATO, aby Německo poskytlo výzvědné a průzkumné prostředky. Od poloviny dubna by tak mělo nad pozicemi Talibanu přelétávat šest německých stíhaček. Jejich nasazení do poloviny října, kdy jim končí mandát, přijde zhruba na 35 milionů eur. Pomocí dobrého průzkumu by povstalci měli přijít o svou velkou výhodu, kdy nenadále zaútočí a poté opět zmizí.

Někteří němečtí zákonodárci jsou však znepokojeni vzrůstajícím počtem německých vojáků začleněných do mírových a pomocných sil ISAF, což je přibližuje k zapojení do aktivního boje. Proti vyslání stíhaček do Afghánistánu se podle průzkumu veřejného mínění staví více než tři čtvrtiny Němců.

Čtěte také:
Berlín váhá s rozšířením afghánské mise

Zdroj: Bloomberg (USA)


 

 

 


 

ivn natoaktual.cz