natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Blair: V Afghánistánu vítězíme

  30. listopadu 2006  15:08

  Blair: V Afghánistánu vítězíme

  Severoatlantická aliance vyhrává válku v Afghánistánu navzdory vzrůstajícím aktivitám Talibanu, řekl britský ministerský předseda Tony Blair na summitu NATO v Rize. Pochyby o misi v Afghánistánu se objevily v letošním roce, kdy jednotky Aliance čelí těžkému odporu povstalců a počet mrtvých na obou stranách stoupá. „Myslím, že mise v Afghánistánu ještě není vyhraná, ale je to určitě v našich silách a my samozřejmě vyhráváme,“ řekl Tony Blair.

   

  Polský prezident Lech Kaczynski, velký spojenec Británie a USA, nebyl tak optimistický jako Tony Blair. „Na summitu se nepodařilo vyjednat žádný velký průlom. Ne všechny státy ukázaly stejnou vůli k řešení problému,“ řekl polský prezident na summitu. Polsko přislíbilo 1000 vojáků navíc, malé zvýšení svých kontingentů přislíbily i Česko, Bulharsko, Španělsko a Makedonie. Francouzi povolili svým silám působit i mimo Kábul a do Afghánistánu vyšlou svá letadla a vrtulníky.

   

  Francouzský prezident Jacques Chirac představil plán na zlepšení bezpečnosti v Afghánistánu zapojením sousedů, Íránu a Pákistánu do mírového procesu. Skrze regionální kontaktní skupinu by se řešily problémy s bezpečností, stabilitou a rekonstrukcí země. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s plánem souhlasí, je však otázka, jak se k tomu postaví USA, které chtějí, aby Írán zastavil svůj nukleární program.

   

  Čtěte také:

  Blair: NATO se musí víc zapojit v Afhánistánu


  Více informací o summitu naleznete na:
  Summit NATO - Riga 2006

   

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

   

  ---

   

  Posily pro jih Afghánistánu

  Na summitu NATO v Rize státy Severoatlantické aliance přislíbily, že v případě nouze si jejich kontingenty vzájemně vypomůžou, ale nedohodly se na výrazném posílení sil v Afghánistánu. V případě potíží může kterýkoli kontingent přijít na pomoc druhému, aniž by byl omezen nějakými limity své působnosti. Ale klíčoví spojenci jako Německo, Francie, Itálie a Španělsko nebudou pravidelně bojovat na jihu a východě země po boku svých kolegů z USA, Kanady, Británie a Nizozemska.

   

  Vlády zemí, jejichž armády nesou hlavní tíhu bojů na jihu Afghánistánu mají obavy, že limity omezující působnost některých kontingentů podkopávají solidaritu Aliance a podporu veřejnosti vůči misi v Afghánistánu. Britský premiér Tony Blair je však optimistou. „Jsou to pozitivní kroky správným směrem, i když jsme zatím nedosáhli všeho, čeho jsme chtěli,“ řekl Tony Blair.

   

  Čtěte také:

  Další apel ohledně posil pro jižní Afghánistán

  Scheffer stále spoléhá na Německo

  Merkelová: Německo na jih nepůjde

   

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

   

  ---

   

  NATO přijalo plán svých vojenských aktivit

  Severoatlantická aliance přijala na summitu v Rize plán pro vojenskou budoucnost Aliance. Základem má být, aby členské státy vytvořily jednotky schopné vypořádat se s bezpečnostními hrozbami v příštím desetiletí. NATO musí být i nadále schopno bojovat s konvenčními hrozbami a především s těmi asymetrickými jako je terorismus.

   

  NATO se transformovalo ze své statické role štítu proti Sovětskému bloku na vysoce mobilní koalici schopnou převzít globální odpovědnost za hrozby mimo své tradiční působiště. NATO má nyní 32 000 vojáků v Afghánistánu, několik tisíc na Balkáně, trénuje iráckou armádu a pomáhá v místech katastrof jako např. minulý rok v Kašmíru po zemětřesení. NATO ale stále nezapomíná na svůj původní úkol, kolektivní obranu všech svých 26 členů.   

   

  Zdroj: IOL (JAR)

   

  ---

   

  Srbsko přijato do Partnerství pro mír

  Na summitu Severoatlantické aliance v Rize byly Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora přijaty do Partnerství pro mír. Původně se předpokládalo, že Srbsko a Bosna a Hercegovina budou přijaty na zkušební dobu jednoho roku, ale v oficiálním dokumentu nic takového není. Dokument však zdůrazňuje, že oba státy musí nadále spolupracovat s tribunálem v Haagu. Podle prohlášení NATO jsou dveře Aliance stále otevřeny novým členům a na příštím summitu dostanou pozvánku do NATO Chorvatsko, Makedonie a Albánie. Pozvání Srbska podpořil i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

   

  S rozhodnutím NATO není spokojený haagský tribunál. Carla Del Ponteová, hlavní prokurátorka tribunálu, si nemyslí, že toto rozhodnutí povede k rychlejšímu zatčení nejhledanějšího podezřelého Ratka Mladiče.

   

  Rozhodnutí naopak vítá Bělehrad. Prezident Boris Tadič řekl, že je to výborná zpráva pro Srbsko. Řekl také, že dlouhodobé reformy a diplomatická aktivita se konečně vyplatily. Přijetí Srbska do programu Partnerství pro mír je důležitým signálem pro investory, podobně jako vstup do dalších organizací - Evropské unie či Světové obchodní organizace.

   

  V polovině prosince by měla Severoatlantická aliance otevřít svou kancelář v Bělehradě. „Otevření kanceláře NATO v Bělehradě je důležité z hlediska spolupráce, výměny zkušeností a lepší vzájemné komunikace,“ řekla Snežana Samardžić-Marković, asistentka srbského ministra obrany. Podle zpráv zpravodajské agentury Tanjug by NATO mělo svou kancelář otevřít 19. prosince. Otevření by se měli zúčastnit nejvyšší představitelé NATO v čele se zástupcem generálního tajemníka NATO Alessandrem Minutem Rizzem.

   

  Čtěte také:

  Vstup do PfP by zlepšil situaci v Srbsku

   

  Zdroj: B92 (Srbsko), People’s Daily Online (Čína)

   

  ---

   

  Rusko kritizuje debaty NATO o energetické bezpečnosti

  Rusko kritizovalo debaty Severoatlantické aliance o omezení závislosti členských států na dodávkách plynu. NATO se tímto tématem zabývalo na summitu v Rize. Podle ruského premiéra Sergeje Lavrova není diskuze bez účasti Ruska produktivní a nepřispěje k energetické bezpečnosti. Podle něj by se měly brát v úvahu zájmy a potřeby všech stran. EU nyní dováží více jak polovinu svých energetických surovin a v budoucnu bude na dovozcích z třetích zemí ještě více závislá.

   

  Zdroj: CCTV (Čína)

   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media