Australská armáda kvůli škrtům vyřadí všechny letouny C-130H
Všechny taktické přepravní letouny Lockheed Martin C-130 Hercules australského letectva budou vyřazeny ze služby dřív, než se plánovalo. Austrálie díky tomuto kroku hodlá v následujících čtyřech letech ušetřit 250 milionů dolarů. Plán je součástí širších škrtů, v jejichž rámci chtějí australské ozbrojené síly na výdajích do roku 2016 uspořit 5,5 miliard dolarů.
Australské královské letectvo (RAAF) disponuje 12 exempláři C-130H, z nichž čtyři byly vyřazeny v roce 2009. Úkoly těchto letounů převezmou jiná transportní letadla RAAF, jako například C-130J Super Hercules a Boeing C-17.
Kam dál?
Austrálie stáhne většinu svých sil z Afghánistánu již příští rok
Zdroj: Flight Global (Velká Británie)
---
Obama a Rasmussen se shodli na hlavních tématech pro Chicago
Americký prezident Barack Obama a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se na setkání v Oválné pracovně Bílého domu shodli, že hlavními jednacími body nadcházejícího aliančního summitu v Chicagu budou Afghánistán, obranné schopnosti a partnerství s nečlenskými státy Aliance.
Na summitu by měly být potvrzeny alianční závazky vůči Afghánistánu a jeho vládě dané před dvěma lety na poslední vrcholné schůzce představitelů NATO v Lisabonu. V Chicagu by měly být dopracovány závěrečné fáze předání zodpovědnosti za bezpečnostní situaci v zemi afghánským ozbrojeným silám. Již příští rok by zahraniční vojáci v Afghánistánu měli přejít do role podpůrných sil.
Podle amerických představ by se Aliance v Chicagu měla dále zavázat k udržení klíčových vojenských schopností i v časech škrtů v obranných rozpočtech a také k vybudování sil schopných čelit budoucím výzvám. Očekává se i ohlášení pokroku v budování protiraketové obrany.
Kam dál?
Po roce 2014 zůstane v Afghánistánu 25 000 koaličních vojáků
Hostit summit NATO je pro Chicago ctí, říká Madeleine Albright
Zdroj: China Daily (Čína)
---
NATO tlačí členy ke spolupráci v časech úspor
Aby se Severoatlantická aliance vyhnula rozdělení na členy první a druhé kategorie, hodlá spustit přes 20 společných projektů, v jejichž rámci by členské země sdílely náklady na vojenské vybavení a které by razily nový přístup k nákupu zbraní, prohlásil francouzský generál Stephane Abrial.
Podle Abriala, který v NATO šéfuje transformačním procesům a který za projekty zodpovídá, bude iniciativa „smart defense“ (chytrá obrana) jednou z hlavních priorit nadcházejícího aliančního summitu v Chicagu. Koncept je jednoduchý: s klesacími prostředky na obranu je stále těžší získávat a udržovat schopnosti potřebné pro provádění misí NATO. Projekty chytré obrany by měly stanovit priority, dát dohromady omezené prostředky a koordinovat investice.
Jeden z projektů, které budou v Chicagu představeny, se pod dánským vedením zaměřuje na společný management munice. Lze si prý představit rámcovou dohodu partnerských zemí o společném nákupu a skladování munice na jednom místě. Každá vláda by pak měla právo na čerpání ze skladů podle výše jejího příspěvku.
Efektivitu a konkrétní výsledky má zajišťovat malý tým organizovaný z omezeného množství participujících zemí, většinou tří až osmi. NATO pak tyto projekty koordinuje a zajišťuje, aby výsledky odpovídaly potřebám Aliance.
Kam dál?
Rasmussen: Je správné, že Španělsko šetří, i přes škrty v obraně
Ministři plánují budoucnost vojenských schopností NATO do roku 2020
Zdroj: The Sun Daily (Malajsie)
---
V Kandaháru bylo zajištěno 17 tun výbušnin
Afghánské a alianční síly během obchůzky v kandahárském okrsku Spin Boldak objevily víc jak 17 tun explozivních látek. Podle prohlášení ISAF byly výbušniny schované v nákladním voze, který podstupoval rutinní prohlídku.
Celý náklad byl zkonfiskován a převezen do bezpečného úložiště. Řidič vozu je ve vazbě a čeká jej výslech.
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Ruské rakety v Kaliningradu nejsou odpovědí na alianční štít
Evropská unie, NATO a jejich členské státy nepředstavují jakoukoli hrozbu Ruské federaci a nepovažují Rusko za svého nepřítele, uvádí se ve společném prohlášení litevského a polského parlamentního výboru pro mezinárodní vztahy.
Oba výbory se domnívají, že v rámci ruských snah o modernizaci ekonomiky a společnosti by se kaliningradská oblast mohla stát pilotním regionem spolupráce Ruska, EU a NATO.
Poslanci obou výborů také odmítají ruské tvrzení, že posilování vojenských schopností v Kaliningradu je vhodnou odpovědí na rozvoj aliančního systému protiraketové obrany. Takový argument prý odporuje duchu panenství Ruska a NATO.
Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)