natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Asie měla loni poprvé vyšší výdaje na obranu než Evropa

  15. března 2013  18:04

  Obranné výdaje Číny jsou na vzestupu. | foto: Maritime Security

  Asie měla loni poprvé vyšší výdaje na obranu než Evropa

  Asie loni překonala Evropu ve výši obranných výdajů, uvádí výroční zpráva Mezinárodního institutu strategických studií (IISS). Tahounem asijských investic do obrany byla čínská armáda, jejíž meziroční výdaje na obranu vzrostly o víc jak 8 procent, naopak výdaje evropských zemí NATO poklesly až na úroveň z roku 2006, a to především kvůli současnému hospodářskému poklesu v regionu. Zpráva dále uvádí, že celkové výdaje Asie překonaly nejen ty zemí NATO v Evropě, ale souhrnně všech evropských zemí dohromady.
   
  „Výdaje Číny na obranu jsou v současnosti druhé největší na světě,“ tvrdí zpráva s tím, že by Čína, pokud její hospodářství i nadále poroste, mohla úroveň Spojených států amerických dohnat mezi lety 2025 a 2028.
   
  Kam dál?
  Z konfliktu v Afghánistánu by mohla těžit Čína (29.1. 2013)
  USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie (6.4. 2012)
   
  Zdroj: Tokyo Times (Japonsko)

  ---

  Karzáího projev ohrožuje bezpečnost vojáků ISAF, tvrdí velitel NATO

  Veřejný projev prezidenta Afghánistánu Hamída Karzáího, v němž obvinil jednotky USA z tajné spolupráce s Talibanem, vystavil dle velitele spojeneckých sil generála Josepha Dunforda zahraniční jednotky do nebezpečí.
   
  „Bombové útoky ve jménu Talibanu mají (…) podpořit přítomnost zahraničních sil v Afghánistánu a udržet je v zemi tím, že nás budou zastrašovat,“ prohlásil v jízlivém projevu Karzáí s tím, že pokud chtějí USA bojovat proti al-Káidě, Afghánistán není tím správným místem, kde by tak mohly činit.

  Ve zprávě, kterou Dunford po Karzáího projevu rozeslal vojenským velitelům, upozornil na to, že Karzáího komentáře mohou podnítit afghánské bezpečnostní síly k útoku proti zahraničním jednotkám. Podle některých diplomatů mají nedávná Karzáího nacionalistická slova za cíl posílit jeho pozici v čele země.

  Kam dál?
  ISAF odmítá Karzáího nařčení ze zákulisních jednání s Talibanem (11.3. 2013)
   
  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  NATO uzavře své velitelství v Heidelbergu

  Po 61 letech jeho fungování deaktivovala Severoatlantická aliance své velitelství spojeneckých sil v německém Heidelbergu. Učinila tak v souladu se svým plánem transformovat se ve flexibilnější a finančně dostupnější sílu. Poté, co se alianční velitelství v Heidelbergu uzavře a město opustí přibližně 600 zaměstnanců NATO, zůstane Heidelberg poprvé od druhé světové bez jakékoliv vojenské přítomnosti.
   
  Další velitelství spojeneckých sil podobné tomu v Heidelbergu má být uzavřeno letos v červnu v Madridu. Obě mají být potom nahrazeny nově zřízeným velitelstvím pozemních sil v Izmiru v Turecku.
   
  Uzavření aliančního velitelství v Heidelbergu představuje součást velkého transformačního plánu NATO dohodnutého v roce 2010, na jehož základně bude uzavřeno celkem sedm velitelství Severoatlantické aliance. Po dokončení jejich deaktivace zbude Alianci šest velitelství, pro vzdušné, pozemní i námořní síly po jednom, dvě pro spojené velení sil a jedno pro nejvyšší velitelství spojeneckých sil v Evropě.
   
  Kam dál?
  NATO v Turecku otevřelo velitelství pozemních sil (3.12. 2012)
   
  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Velká Británie slíbila ochránit Falklandy

  Britský premiér David Cameron se pár dní po referendu na Falklandech, ve kterém se obyvatelé ostrovů v jižním Atlantiku téměř jednohlasně vyslovili pro setrvání pod Velkou Británií, nechal slyšet, že Velká Británie bude vždy připravena ostrovy bránit. „Falklandské ostrovy sice můžou být tisíce mil daleko, ale skrz na skrz jsou britské, a takové také chtějí zůstat. Lidé by měli vědět, že je vždy budeme připraveni bránit,“ prohlásil Cameron v televizním vysílání.
   
  Argentinská prezidentka Christina Fernandez poslední dobou stupňovala tlak na Velkou Británii s cílem vymoct suverenitu ostrovů, na něž si Argentina činí nárok. „Jediné co požadujeme, je řešení. Opakovaně voláme po dialogu,“ uvedla Fernandez po referendu, jež nazvala parodií.

  Kam dál?
  Napětí mezi Británií a Argentinou trvá i třicet let po válce (2.4. 2012)
   
  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  ---

  Francie volá po zrušení embarga na dodávky zbraní syrským rebelům

  Francouzský prezident Francois Hollande vyzval na proběhnuvším summitu Evropské unie v Bruselu členské státy, aby EU zrušila embargo na dodávky zbraní syrským rebelům. Podle Hollanda by mělo být embargo zrušeno ještě před jeho vypršením na konci května, nechal se francouzský premiér slyšet s tím, že Francie by následně „dostála své zodpovědnosti“. „Nemůžeme zůstávat pouze v sankčním režimu, musíme se posunout dál,“ doplnil ke svému dřívějšímu upozornění, že Rusko stále pokračuje ve vyzbrojování Asadova režimu.
   
  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přitom nedávno upozornil na možnou nelegálnost vyzbrojování syrských rebelů. „Mezinárodní právo nedovoluje a nepovoluje dodávky zbraní nestátním aktérům. Dle našeho názoru by se jednalo o porušení mezinárodního práva,“ reagoval Lavrov na prohlášení britského premiéra Davida Camerona, že Velká Británie možná bude ignorovat unijní embargo zakazující dodávky zbraní syrským rebelům.
   
  Kam dál?
  Embargo na dovoz zbraní do Sýrie bude možná Velká Británie vetovat (13.3. 2013)
  OSN: zločiny páchají v Sýrii obě strany (13.3. 2013)
   
  Zdroj: Deutsche Welle (Německo), France 24 (Francie) 
   

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media