Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Armáda USA bude kvůli bezpečnosti poskytovat méně informací o COVID-19 ve svých řadách

27. března 2020  15:33
Američtí vojáci. Ilustrační foto. | foto: DVIDS

Armáda USA bude kvůli bezpečnosti poskytovat méně informací o COVID-19 ve svých řadách

Americké ozbrojené síly přestanou poskytovat některá podrobnější data týkající se rozšíření nemoci COVID-19 mezi vojáky. Důvodem jsou obavy, že by tyto informace mohly být využity jejich protivníky.

„Chceme údaje poskytovat ve větších celcích,“ vysvětloval ministr obrany Mark Esper. „Podrobnější údaje by mohly odhalit, kde by nás šíření nemoci zasáhlo více a kde méně,“ dodal.

Například až do nedávna sdělovalo ministerstvo obrany poměrně podrobné informace o tom, kde nakažení vojáci pracují. To by se teď mělo změnit. Podle Espera je to především kvůli zajištění bezpečnosti vojáků zapojených do zahraničních operací v Sýrii, Afghánistánu nebo ve východní Africe.

Jaký je aktuální počet nakažených v amerických ozbrojených silách, není jasné. Stejně tak není známo, zda je více nemocných vojáků v USA či v zahraničí.

Kam dál?
USA v čase koronaviru: Armáda nemůže uspokojit všechny potřeby, varuje Esper (24.3. 2020)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusové pohřešují stíhačku. Sledovala lodě NATO v Černém moři

Ruský stíhací letoun Su-27 zmizel na nad Černým mořem, kde monitoroval pohyb lodí Severoatlantické aliance. Z obrazovek radarů se ztratil asi třicet kilometrů od města Fedosija na jihovýchodě Krymského poloostrova. Do pátrání po pilotovi byl okamžitě zapojen letoun An-26 spolu s vrtulníkem Mi-8 a o pomoc byly požádány také vojenské a obchodní lodě v oblasti. Počasí ovšem pátrání komplikuje. V oblasti je silný vítr, vysoké vlny a špatná viditelnost.

Podle Ruska reagoval let Su-27 na zvýšenou aktivitu NATO v Černém moři. „V roce 2019 se v rámci bojové pohotovosti vystřídalo v Černém moři dvacet vojenských plavidel NATO,“ vysvětloval ruská protiopatření ministr obrany Ruska Sergej Šojgu, podle nějž se alianční vojenská aktivita zvedla o 20 %. NATO ovšem tvrdí, že její akce jsou primárně zaměřeny na podporu aliančních zemí v regionu – Bulharska, Rumunska a Turecka.

Kam dál?
Stáhněte síly a zbraně z Ukrajiny a vraťte lodě, vyzývá NATO opět Moskvu (31. 10. 2019)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Němečtí vojenští zdravotníci v boji s koronavirem

Boj proti koronaviru představuje pro německý bundeswehr novou výzvu. Stejně jako zaměstnanci jiných odvětví byli i vojáci vyzváni, aby, pokud je to možné, pracovali z domova. Ti, kteří tak učinit nemohou, mají od sebe udržovat alespoň dostatečné rozestupy, což se promítlo například do podoby ranních cvičení. Podle údajů ministerstva obrany se zatím nakazilo 160 vojáků, přičemž dva z nich byli hospitalizováni.

Hlavní zátěž ovšem nesou vojenští zdravotníci. Zdravotnické jednotky německé armády mají dohromady asi 20 000 příslušníků, kteří nyní připravují pětici vojenských nemocnic na příval nemocných. Celkem mají tyto nemocnice 105 lůžek s ventilátory. To za normálních okolností stačí, pokud se ovšem naplní nejhorší scénáře, stačit to nebude. Proto vojáci nyní počet těchto lůžek navyšují. Německá vláda již poskytla 241 milionů eur na nákup potřebného vybavení. „Jsme dobře připraveni a pomáháme, kde se dá,“ okomentovala situaci mluvčí vojenské zdravotnické služby.

Kam dál?
Nová výzva pro německou armádu: operace v Afghánistánu v době koronaviru (26.3. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Severní Makedonie se oficiálně stává členem NATO

Dnes by měl být učiněn poslední krok, který Severní Makedonii dělí od plnohodnotného členství v Severoatlantické alianci – doručení podepsané žádosti o vstup americkému ministerstvu zahraničí. Následovat by pak mělo oficiální vyvěšení vlajky této balkánské země před ústředím NATO v Bruselu. O členství v Alianci usiluje Severní Makedonie od roku 1995, kdy se zapojila do programu Partnerství pro mír. Formální žádost pak podala v roce 1999.

Krom vstupu do NATO usiluje bývalá jugoslávská republika také o vstup do Evropské unie, kam tento týden podala oficiální žádost o zahájení přístupových rozhovorů. Donedávna byly totiž snahy o vstup Makedonie do těchto organizací blokovány Řeckem, se kterým vedla spor o svůj název.

Kam dál?
Španělští senátoři schválili na dálku vstup Severní Makedonie do NATO (17.3.)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Afghánistán propustí až deset tisíc vězňů ve snaze zpomalit šíření koronaviru

Afghánistán se chystá propustit až 10 000 vězňů ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Amnestie vyhlášená prezidentem Ašrafem Ghaním se týká mladistvých, žen, vážně nemocných a vězňů nad 55 let. Důvodem je nárůst počtu nemocných, který je způsoben návratem nakažených Afghánců ze silně zasaženého Íránu. K propuštění vězňů vyzvala také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet.

Podle generálního prokurátora Farida Hamídího by se během deseti dní mělo na svobodu dostat devět až deset tisíc vězňů. K podobným krokům se rozhodly také Súdán a Etiopie. Oficiálně je v Afghánistánu 80 nakažených a dvě oběti. Skutečné číslo však bude, vzhledem k nízké schopnosti provádět testování, pravděpodobně mnohem vyšší.

Kam dál?
Koronavirus: NATO pozastaví střídání vojáků v Afghánistánu (20.3. 2020)

Zdroj: The Jakarta Post (Indonésie)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.