Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Armáda se vzdaluje společnosti, varuje Gates

Vydáno 01.10.2010

Armáda se vzdaluje společnosti, varuje Gates
Americký ministr obrany Robert Gates prohlásil, že plně profesionalizovaná armáda by se za stavu, kdy jsou vojenské základny koncentrovány do venkovských oblastí s konzervativněji smýšlejícím obyvatelstvem, mohla odcizit společnosti.

Podle Gatese se většiny Američanů války v Iráku a Afghánistánu osobně netýkají a jen málo jich má příbuzné nebo přátele v ozbrojených silách, jelikož v uniformě slouží méně než 1 % americké populace. "Pro většinu Američanů válka zůstává abstraktním pojmem," varoval Gates během projevu na Duke University.

Rostoucí počet členů ozbrojených složek podle Gatese pochází z jižních států unie a hornatých oblastí na západě země, kde je také rozmístěno nejvíc vojenských základen. Levicověji smýšlející obyvatelé měst na pobřežích se zato do služby hlásí čím dál méně. "Je zde riziko, že časem se vyroste kádr vojenských představitelů, kteří mají politicky, kulturně a geograficky stále méně společného s lidmi, k jejichž obraně se pod přísahou zavázali," dodal ministr.

Zdroj: AFP (Francie)

---

Návrh strategické koncepce NATO volá po jaderném odzbrojení
Dva měsíce před možná nejdůležitějším summitem Severoatlantické aliance za několik let obdržely členské státy návrh nové strategické koncepce, který na žádost Německa a dalších zemí poprvé v historii NATO volá po jaderném odzbrojení. Dokument se bude projednávat na listopadové schůzce představitelů členských zemí Aliance v Lisabonu.

Podle anonymních diplomatických zdrojů současně generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen sepsal vlastní přísně tajný dodatek k nové strategické koncepci, který na několika stech stranách detailně popisuje případné reakce a rozmístění jednotek v odpověď na řadu typů útoků – teroristických, v kyberprostoru, konvenčních, jaderných a jiných.

Německá snaha prosadit jaderné odzbrojení jako prioritu nového konceptu je v souladu s vyhlášeným cílem amerického prezidenta Baracka Obamy, avšak v Evropě může narazit na několik překážek. O jaderné zbraně na starém kontinentu nechtějí přijít nové členské státy NATO a také Francie, která si v otázkách vojenského využití jaderné energie snaží zachovat maximální míru autonomie, o čemž svědčí i fakt, že její jaderné síly pod pravomoc NATO nikdy nespadaly.

Čtěte také:
Norsko chce NATO bez jaderných zbraní
Pět států NATO vyzve USA ke stažení jaderných zbraní z Evropy

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Modernizaci bombardérů B-52 přiklepl Pentagon Boeingu
Americké ministerstvo obrany přidělilo společnosti Boeing zakázku na modernizaci bombardérů B-52. Kontrakt v hodnotě 11,9 miliard dolarů má být realizován v průběhu osmi let a má za úkol prodloužit životnost již desítky let sloužících perutí "létajících pevností", jak se obřím bombardérům přezdívá.

Největší zbrojařská společnost na světě (dle tržeb) o několik dní dříve vyhrála soutěž o dodávky stíhaček a letounů pro elektronickou válku pro americké námořnictvo v hodnotě 5,3 miliard dolarů.

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Summit NATO bude jednat o ukončení mise v Afghánistánu
Na nadcházejícím zasedání hlav členských států Severoatlantické aliance bude připraven základ pro postupné předání zodpovědnosti za bezpečnost Afghánistánu domácímu obyvatelstvu. Tento proces by měl začít příští rok.

Summit v Lisabonu bude také důležitým milníkem v historii NATO, protože se zde bude projednávat a schvalovat nová strategická koncepce obranného spolku. Dalšími tématy, které budou dominovat konferenční agendě, by měly být americký protiraketový štít a vztahy s Ruskem.

Zdroj: RTT News (USA)

---

Bulharská armáda zeštíhlí o tisíce lidí
Bulharské ozbrojené síly propustí do roku 2014 kolem sedmi tisíc lidí, prohlásil tamní ministr obrany. V rámci reformy armády se plánuje snížení počtu vojáků o 5700 mužů a žen a dále by mělo ozbrojené složky opustit 1400 civilistů, aby se ušetřilo na výdajích. Nyní má ministertvo obrany celkem 44 100 zaměstnanců.

Podle ministra se Bulharsko, až na krátké období v devatenáctém století, při obraně nikdy nespoléhalo jen na své ozbrojené síly. Nyní se země výrazně spoléhá na systém kolektivní bezpečnosti, který zajišťuje NATO. Nejdůležitější otázkou podle něj je, jaký typ vojska si Bulharsko může v současné hospodářské situaci dovolit.

Čtěte také:
Bulharsko si vybere nové stíhačky

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

vtr natoaktual.cz