Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americký protiraketový deštník prošel důležitým tesem

Vydáno 12.12.2018

Odpálení antirakety SM-2 z amerického bojového plavidla USS Sullivans | foto: US NAVY

Americký protiraketový deštník prošel důležitým tesem

Americká armáda úspěšně otestovala důležité součásti protiraketového systému. Test měl ověřit schopnost sestřelit severokorejskou střelu středního doletu. Protiraketový systém Aegis na havajském ostrově Kauai, který byl využit, byl osazen americko-japonskou střelou SM-3 IIA. Střela úspěšně zaměřila a zasáhla raketu středního doletu vypuštěnou z letounu C-17.

„Test má velký význam pro budoucí vícevrstevnou protiraketovou obranu a ukazuje, jak důležitá je výroba antiraket SM-3 IIA,“ řekl velitel Agentury protiraketové obrany generál Sam Greaves. Předpokládá se, že těmito raketami budou vybaveny také americké baterie Aegis v Rumunsku a Polsku.

Kam dál?
Protivzdušná obrana: nezbytná součást suverenity a bezpečnosti země (10.4. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Debata o genderové vyváženosti v armádě bez žen

Panelová diskuse o genderové vyváženosti v armádě sklidila kritiku za to, že mezi panelisty nebyla žádná žena. Kritika diskuse přišla poté, co byl na Twitteru zveřejněn obrázek pěti mužských řečníků, vysokých představitelů britských ozbrojených sil, s nápisem: „Co můžeme zlepšit, pokud jde o genderovou rovnováhu v armádě?“

Účastníci debaty se však kritice brání. „Už jen to, že všichni diskutující byli muži, mluví za vše, což byl také důvod, proč jsme s tímto formátem souhlasili,“ řekl přední poradce generálního štábu pro věci mužstva Glenn Haughton. Panelu navíc, podle oficiálního prohlášení, předsedaly dvě ženy, taktéž členky britských ozbrojených sil.

Kam dál?
První generálkou v armádě bude personalistka Šmerdová (24. 4. 2017)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Jsou americká vojenská data před Ruskem v bezpečí?

Společnost Amazon Web Services, která se uchází o smlouvu s Pentagonem na ukládání citlivých dat, blízce spolupracuje se společností C5, jež má vazby na ruského oligarchu Viktora Vekselberga. Ten je zařazen na americkém sankčním seznamu. Pentagon však okolnosti tenderu odmítl komentovat.

Projekt Jedi, jehož se tender týká, je jednotný cloudový server, který by v budoucnu mohl obsahovat i jaderné kódy. Jeho úkolem je nahradit mnoho menších serverů jednotlivých složek amerických ozbrojených sil. To má umožnit vojákům v poli rychlejší přístup k datům a zlepšit a zrychlit procesy rozhodování. Dle kritiků projektu však tento systém může představovat velké bezpečnostní riziko.

Kam dál?
Aliance prověřuje kyberobranu. Cvičí ve fiktivní zemi Tytan (28.11. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Thajské ozbrojené síly pracují na lepším propojení svých zbraňových systémů

Slova „síťově propojené vzdušné síly“ najdete snad na všech budovách základny 7. křídla Thajského královského letectva v Suratu. Sedmé křídlo provozuje 11 stíhaček JAS-39 Gripen. Podle pilotů je však pro jednotku stejně důležitý nový taktický datalink Link T.

Toto taktické datové spojení zajišťují zařízení vyrobená společností Saab a provozovaná thajskými ozbrojenými silami. Umožňují informační propojení thajských stíhacích Gripenů s letounem včasného varování Saab 340. Vzhledem k tomu, že Thajsko má dobré vztahy jak s Čínou, tak se Spojenými státy, které se spolu mohou v budoucnu dostat do konfliktu, představují informace důležitý prvek pro zachování thajské suverenity.

Kam dál?
České gripeny dostaly novou krev. Budou teď umět „bombardovat“ (5.4. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ruská kartografická společnost odhalila tajné základny v Turecku a Izraeli

Odhalení umístění skladišť jaderných zbraní a dalších tajných základen umožnila ruská obdoba služby Google Earth. Společnost Yandex, která je poskytovatelem online satelitních snímků, se totiž rozhodla základny na mapách skrýt pomocí jejich rozmazání. Tím však dosáhla naprostého opaku, neboť tím zvýraznila jejich pozici. Počet takto odhalených základen dosahuje tří stovek.

„O mnoha z těchto základen se již vědělo. Mnohé další však z ptačí perspektivy vypadají naprosto neškodně a až rozmazání ukazuje na jejich pravděpodobnou vojenskou funkci,“ říká analytik Matt Korda, který na celou záležitost upozornil. Korda také poznamenal, že například základna Izmir v Turecku na mapách Google Earth rozmazána není, zdá se tedy, že šlo o něčí požadavek.

Kam dál?
Přežití v moderní válce zaručí sedm bodů, radí izraelský generál (2.11. 2018)

Zdroj: News.com.au (Austrálie)

luk;