Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Američané se začali stahovat z Afghánistánu

Vydáno 18.07.2011

Američané se začali stahovat z Afghánistánu
Prvních 650 amerických vojáků sloužících v provincii Parwan odletělo z Afghánistánu domů. "Je pravdou, že tito vojáci jsou prvními, kteří opustili Afghánistán a kteří nebudou nahrazeni čerstvými posilami," uvedl armádní mluvčí Michael Wunn. Američtí představitelé již dříve uvedli, že tento měsíc Afghánistán opustí okolo 800 vojáků.

Celkově má v letošním roce odejít ze země deset tisíc amerických vojáků. Většina jich má však odejít až ke konci roku, abych jich co nejvíce zůstalo přes léto, kdy se již tradičně odehrává nejvíce bojů.

Stahování vojáků je v USA kritizováno ze všech směrů. Někteří mu vyčítají, že je příliš pomalé, jiní naopak, že je příliš rychlé. Americký ministr obrany Leon Panetta informoval o tom, že předání odpovědnosti Afgháncům je směřováno na rok 2014, do kdy má skončit i stahování amerických vojáků ze země.

Čtěte také:
Sarkozy oznámil stažení vojáků z Afghánistánu
Vojáci zpochybňují Obamův plán stahování
NATO: Obamův plán dokládá pokrok v Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie) 

---

Kaddáfí chtěl zaútočit na rebely raketami Scud
Důstojník libyjské armády, který dezertoval z vládních sil Muammara Kaddáfího, uvedl, že alianční kampaň zastavila útok vládních sil na povstalecké město Benghází raketami Scud. "Kaddáfí plánoval zaútočit na soudní dvůr raketami Scud, ale bombardování NATO jeho plán překazilo," uvedl důstojník pod podmínkou anonymity.

Důstojník pracoval v továrně na zbraně, kde se o chystaném bombardování dozvěděl, přestože informace byly tajné. Voják zároveň popsal, proč se rozhodl opustit vojsko plukovníka Kaddáfího. Podle něj za tím stály akce režimu. "Bylo to nechutné, bombardování civilistů i akce v Benghází a obléhání Misuráty," sdělil nejmenovaný důstojník.

Čtěte také:
Kaddáfí vyhrožoval útokem na Evropu

Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

---

USA mají jednat o stažení jaderných zbraní z Evropy
Spojené státy údajně jednají se Severoatlantickou aliancí o odstranění amerických taktických jaderných střel z Evropy. Zprávu přinesl vlivný japonský deník Asahi Shimbun. Hlavními důvody jsou snaha o vytvoření světa bez jaderných zbraní a snaha omezit výdaje.

V následujících měsících má dojít k intenzivním debatám, přičemž finální rozhodnutí má padnout na summitu NATO v Chicagu, který se bude konat příští rok v květnu, uvedl deník s odvoláním na vysokého amerického představitele.

Informace o jednáních o jaderném odzbrojení Evropy přichází v době, kdy americký prezident Barack Obama plánuje rozhovory s Ruskem o redukci taktických střel a jaderných zásob. Odstranění střel z Evropy by takovéto rozhovory mělo umožnit.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Petraeus odešel z čela aliančních vojáků v Afghánistánu
Velitel aliančních a amerických sil v Afghánistánu David Petraeus předal odpovědnost za vedení vojenské kampaně svému nástupci, Johnu Allenovi. Petraeus post opustil kvůli návratu do Spojených států, kde převezme křeslo šéfa CIA.

Na předávacím ceremoniálu Petraeus vyjádřil svoji hlubokou a trvající vděčnost afghánským i koaličním vojákům za jejich službu. Afgháncům poté vzkázal, že "ukázali nepřátelům Afghánistánu, že si přejí a jsou schopni odolávat násilí a zastrašování".

Generál Petraeus dříve sloužil v Iráku, kde se postaral o obrat v konfliktu. Z Iráku v loňském roce odešel do Afghánistánu, kde se zasadil o příchod 30 tisíc amerických vojáků pro boj s Talibanem.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Libyjští povstalci získali uznání a možná i peníze
Představitelé libyjské Přechodné národní rady (TNC) odletěli do tureckého Istanbulu, aby získali oficiální uznání i finanční prostředky. Co se týká prvního cíle, tak TNC uspěla, neboť se jí podařilo získat uznání Spojených států a dalších 31 států. Se získáním peněžních prostředků je to však složitější. Přestože by uznání mělo pomoci, existuje stále řada překážek.

Uznání TNC jako legitimní vlády v Libyi by mělo uvolnit zabavené zdroje Kaddáfího vlády v hodnotě okolo 164 miliard dolarů. Zoficiálnění TNC jí také umožní prodávat ropu z vrtů ve východní části země, které ovládá. Povstalci však stále musejí počítat s překážkami ve formě sankcí OSN, které nezmizí přes noc, i dalšími právními a politickými omezeními.

"Stále bojujeme s různými právními otázkami, ale očekáváme, že uznání Přechodné národní rady jí umožní přístup k různým formám financování," uvedla k tomu ministryně zahraničí USA Hillary Clinton.

Čtěte také:
Libyjští povstalci usilují o půjčku 2 miliard dolarů

Zdroj: San Francisco Chronicle (USA) 

mdo natoaktual.cz