natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Američané chtějí omezit svou účast na cvičení Defender Europe 20

  12. března 2020  16:23

  Ilustrační foto. | foto: US Army

  Američané chtějí omezit svou účast na cvičení Defender Europe 20

  Ozbrojené síly Spojených států amerických omezí počty vojáků zapojených do největšího amerického cvičení v Evropě. Důvodem je „ochrana zdraví“ vojáků. „Po pečlivém posouzení jsme se z důvodu nebezpečí šíření koronaviru rozhodli omezit počty amerických účastníků zapojených do nadcházejícího cvičení Defender Europe 20 a v souladu s tím cvičení upravit,“ stojí v oficiálním prohlášení.

  Do cvičení se mělo původně zapojit až 20 000 amerických vojáků a další tisíce vojáků z dalších zemí NATO a partnerských zemí. Mělo být největším americkým cvičením v Evropě za posledních několik desetiletí. Jak přesně se počty amerických vojáků na cvičení změní, ovšem americké velitelství pro Evropu zatím nesdělilo.

  Kam dál?
  Pentagon zakázal cesty z Evropy, v karanténě jsou mariňáci i generál (10.3. 2020)

  Zdroj: The Hill (USA)

  ---

  NATO kvůli koronaviru ruší cvičení za polárním kruhem

  Norsko oznámilo, že ukončí alianční cvičení Cold Response, které probíhalo v severních oblastech Norska, nedaleko hranic s Ruskem. K ukončení cvičení, do nějž se zapojilo přibližně 14 000 vojáků z deseti zemí, došlo šest dní před jeho plánovaným koncem. Důvodem jsou obavy ze šíření koronaviru. Na jedno z vojenských ležení již byla uvalena karanténa poté, co se nákaza potvrdila u jednoho z přítomných vojáků.

  Norsko v současné době eviduje 277 nakažených, přičemž dochází i k takzvaným komunitním přenosům, kdy zdroj choroby nelze přímo vystopovat k nakaženému v zahraničí. „Doufáme, že se nám podaří zachovat efektivní akceschopnost,“ okomentoval situaci jeden z norských velitelů generál Rune Jakobsen.

  Kam dál?
  Norsko kvůli koronaviru ukončilo vojenské cvičení v arktických oblastech (11.3. 2020)

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Pentagon zveřejnil identitu vojáků, kteří zahynuli při bojích s IS

  Americké ministerstvo obrany zveřejnilo identitu dvojice příslušníků námořní pěchoty, kteří zahynuli v Iráku při střetu s bojovníky organizace Islámský stát. Byli jimi čtyřiatřicetiletí praporčík Diego D. Pongo z Kalifornie a kapitán Moises A. Navas z Marylandu.

  Operace, při níž společná jednotka „mariňáků“ a Iráčanů zaútočila na jeskyně obsazené ozbrojenci Islámského státu, byla představiteli koalice označena za jeden z nejtvrdších bojů za poslední měsíce. Krom dvou mrtvých přinesla také čtyři další raněné – tři Američany a jednoho Iráčana.

  Podle neoficiálních informací se měla do bojů o jeskyně následně zapojit také elitní jednotka Delta Force americké armády, jejímž úkolem bylo získat a přivézt zpět těla mrtvých Američanů.

  Kam dál?
  Irák se chce v boji s IS osamostatnit, nespoléhat na spolupráci s USA (6.2. 2020)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Embargo OSN na dodávky zbraní do Libye se míjí účinkem

  Regionální a světové velmoci pravděpodobně dodávají zbraně frakcím zapojeným do občanské války v Libyi, a porušují tak embargo OSN. Například Spojené arabské emiráty, podporující generála Chalífu Haftara, vyslaly podle letových záznamů takových dodávek nejméně sto. Krom SAE má Haftar podporu také z Egypta, Saúdské Arábie, Ruska a Jordánska, které je také nejspíše důležitým překladištěm pašovaných zbraní a dalšího vybavení nutného k vedení války.

  Centrální libyjskou vládu naopak podporuje Turecko, které do Libye vyslalo 2 000 bojovníků z Kataru a Sýrie. Podle Ankary je však podpora tripolské vládě pouze odpovědí na dodávky zbraní Haftarově armádě. Odborníci se obávají, že sílící libyjský konflikt způsobí také destabilizaci okolních zemí.

  Kam dál?
  Státníci se na summitu o Libyi dohodli na dodržování zbrojního embarga (20.1. 2020)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Maďarský ministr zahraničí: Středoevropské země jsou v otázce misí NATO „čistými dárci“

  Země střední Evropy, včetně Maďarska, jsou v oblasti zapojení do misí NATO „čistými dárci“, prohlásil maďarský ministr obrany Péter Szijjártó během své návštěvy Vilniusu. Uvedl také, že se Maďarsko na mezinárodních misích proti terorismu podílí 830 vojáky. „My Středoevropané věříme, že NATO bude nadále nejsilnější a nejúspěšnější vojenskou aliancí na světě,“ dodal.

  Podle něj je pro středoevropský region „zaklíněný mezi Západem a Východem“ význam NATO klíčový. Jako příklad uvedl zapojení Maďarska do pozemních i vzdušných misí v Pobaltí. Jako hlavní výzvu pro současnou Alianci pak označil bezpečnost na Balkáně a nebezpečí vyplývající z možného příchodu další vlny migrantů.

  Kam dál?
  Maďarsko chce i nadále blokovat jednání NATO s Ukrajinou. Důvodem jsou práva maďarské menšiny (11.3. 2020)

  Zdroj: Hungary Today (Maďarsko)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media