Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Amazon a Microsoft soupeří o 10miliardový kontrakt na „vojenský cloud“ pro Pentagon

10. července 2019  16:27
Internet, sociální sítě | foto: NATO

Amazon a Microsoft soupeří o 10miliardový kontrakt na „vojenský cloud“ pro Pentagon

O příležitost vybudovat první „war cloud“ pro armádu Spojených států soupeří společnosti Amazon a Microsoft.

Výpočetní projekt označovaný jako plán JEDI by uchovával a zpracovával rozsáhlé množství utajovaných dat, čímž by umožnil Pentagonu využít umělé inteligence k urychlení vojenského plánování a využití bojových schopností.

„Hovoříme o úložišti dat, kde se můžete doslova z Pentagonu dostat k vojáku v bitevním poli nesoucímu utajovanou informaci,“ popsal projekt vice-prezident obranného think tanku Lexington Institute Daniel Goure.

Kam dál?
NATO v Bratislavě jednalo o kybernetických hrozbách i odstrašení (4.7. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

USA vyzývají Německo k vyslání pozemních jednotek do Sýrie

Zvažte vyslání pozemních jednotek do Sýrie, vyzval Německo zvláštní představitel Spojených států pro Sýrii James Jeffrey. Do nepříjemné pozice tím postavil kancléřku Angelu Merkel, změna mandátu armády by totiž vyžadovala souhlas parlamentu, kde Merkel může očekávat opozici i z řad vlastní koaliční vlády.

Německo dosud koalici států pod vedením USA přislíbilo sledovací letouny Tornado, které již v Sýrii pomáhají porazit bojovníky organizace Islámský stát.

Vojáci bundeswehru by se nemuseli přímo zapojit do bojů, nicméně svou pomocí s leteckou a technickou podporou, logistikou a výcvikem by mohli snížit zátěž sil USA, citoval Jeffreyho deník Die Welt am Sonntag.

Kam dál?
Německá Tornada dostanou nové protiradarové střely (4.7. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

USA rozhodly o prodeji tanků a raket Tchaj-wanu

Export zbraní v hodnotě 2,2 miliardy dolarů na Tchaj-wan schválilo ministerstvo zahraničí Spojených států navzdory protestům Pekingu. Krok dosud čeká na schválení Kongresem.

Dohoda hovoří o prodeji 108 tanků M1A2T Abrams, zhruba 250 raket protivzdušné obrany Stinger, montovaných kulometů a dalších zbraní. „Tchaj-wan stojí v přední linii čínské ambiciózní expanze a čelí nesmírnému tlaku a hrozbám ze strany Pekingu,“ uvedli představitelé ostrova.

Kam dál?
Čínská bojová loď vysílá „jasnou“ zprávu australské armádě (9.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ruská armáda plánuje vytvoření dronů nesoucích výbušniny

Ruské ministerstvo obrany se rozhodlo využít příkladu ozbrojenců, kterým Rusové čelili na Blízkém východě, a vyzbrojit své menší bezpilotní stroje pro novou bojovou taktiku.

Zkoumáme možnosti využití malých dronů pro převoz bomb a granátů, uvedl mluvčí ministerstva obrany pro deník Izvestija. Podobná zařízení byla dosud využívána pro sledování a průzkum, nicméně plánem Ruska je využít tyto stroje k „zasažení cílů bombami, a učinit tak drobné drony extrémně účinnou zbraní,“ jak dodal mluvčí.

Kam dál?
Írán sestřelil dron amerického námořnictva (20.6. 2019)

Zdroj: Forbes (USA)

---

USA usilují o zformování koalice pro dohled nad vodami u Íránu a Jemenu

Pracujeme na vytvoření vojenské koalice pro ochranu komerční plavby u břehů Íránu a Jemenu, uvedly Spojené státy poté, co vzrostlo napětí v regionu a došlo k útokům na ropné tankery.

Dle návrhu by koalice států hlídkovala ve strategických vodách Perského zálivu a v oblasti mezi Arabským poloostrovem a Africkým rohem, dodal šéf sboru amerických náčelníků generál Joseph Dunford.

„Jednáme nyní s několika zeměmi a zjišťujeme, zda budeme schopni vytvořit koalici, která zajistí svobodu plavby v průlivech Hormuzském a Bab-al-Mandab,“ uzavřel generál Dunford.

Kam dál?
Írán zřídil novou komunikační jednotku, kvůli americkým kyberútokům (8.7. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.