Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko stáhlo vojenský personál z Venezuely, tvrdí Trump

4. června 2019  14:20
Ruská armáda | foto: MORF

Rusko stáhlo vojenský personál z Venezuely, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil na Twitteru, že ho Rusko informovalo o stažení většiny svého vojenského personálu z Venezuely. Tento krok představuje komplikaci pro venezuelského prezidenta Nicolase Madura, který závisí na podpoře Ruska a Číny. Stažení ruského personálu by naopak pomohlo lídrovi opozice Juanu Guaidovi, kterého podporuje přes 50 států světa včetně USA.

Podle zdrojů z amerického ministerstva obrany ruská společnost Rostec, kontraktor ruského ministerstva obrany, která poskytovala výcvik a poradenství venezuelské armádě, prudce snížila počet svého personálu v zemi. Příčinou stažení Rusů z Venezuely je pravděpodobně neschopnost Madurovy vlády i nadále platit za ruské služby.

Kam dál?
Venezuela v reakci na prohlášení z USA tvrdí, že Rusko jí může poslat další vojáky (7.5. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Stoltenberg: NATO je připraveno přijmout Severní Makedonii

Severoatlantická aliance „je připravena přivítat“ Severní Makedonii jako svého třicátého člena, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě země. Podle Stoltenberga přinese členství v Alianci „větší bezpečnost a prosperitu všemu lidu Severní Makedonie“. Přístupový protokol zatím ratifikovalo čtrnáct zemí NATO ze současných dvaceti devíti členů.

Stoltenberga do Severní Makedonie doprovázeli velvyslanci ze všech zemí NATO, kteří jednali s makedonskou vládou o reformách a přípravách na vstup.

„Zatímco se připravujete na plnohodnotné členství, je důležité pokračovat v tomto tempu reforem. Budeme vás na této cestě dále podporovat,“ prohlásil Stoltenberg.

Kam dál?
Estonská vláda schválila přístupový protokol Severní Makedonie k NATO (17.5. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

NATO v Bratislavě jednalo o kybernetických hrozbách i odstrašení

Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance, které zasedalo v Bratislavě, jednalo zejména o moderním odstrašení a kybernetických hrozbách. Mezi další témata patřila bezpečnost hranic, ukončení jaderné smlouvy INF či situace po zvolení nového prezidenta na Ukrajině. Shromáždění tvoří více než 650 delegátů ze zemí NATO a přítomni jsou i hosté, například z Iráku či Afghánistánu.

„NATO ukazuje jednotu v Evropě a v transatlantické oblasti,“ prohlásil slovenský ministr obrany Peter Gajdoš. Ten se také pozitivně vyjádřil ke spolupráci mezi Evropskou unií a NATO. Slovenský prezident Andrej Kiska podpořil myšlenku vojenského Schengenu, u nějž „nevidí důvod, proč by neměl existovat“.

Kam dál?
Stoltenberg: Na kybernetické útoky můžeme odpovědět všemi prostředky (24.5. 2019)

Zdroj: Slovak Spectator (Slovensko)

---

Shanahan: Společná cvičení USA a Jižní Koreje nejsou „nezbytná“

Pokračování společných vojenských cvičení USA a Jižní Koreje není „nezbytné“, prohlásil úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan. Rozsáhlá americko-korejská vojenská cvičení byla pozastavena kvůli vyjednávání prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tyto rozhovory však prozatím uvízly na mrtvém bodě.

Ministr nicméně uvedl, že americké síly jsou v Jižní Koreji „připraveny, pokud by diplomacie selhala“. Shanahan k varování směřovanému Severní Koreji a Číně přidal i ujištění o americkém závazku k bezpečnosti indopacifického regionu.

Kam dál?
Severní Korea testuje nové řízené střely (18.4. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Armádní stánek na regionálních slavnostech v Německu budí kontroverze

Informační stánek německé armády na regionálních slavnostech v Hesensku budí každým rokem spory. V letošním roce se ke stánku přidá i ukázka tanků a vrtulníků. „Vojenské vybavení nemá co dělat na poklidných lidových slavnostech,“ prohlásil lídr opoziční levicové strany Die Linke Jan Schalauske.

Cílem stánku je zvýšit informovanost obyvatelstva o armádě. V letošním roce budou vojáci pomáhat například i s doprovodem lidí s handicapem.

Kam dál?
Bavorsko je první spolkovou zemí Německa s vlastním plukem (20.5. 2019)

Zdroj: Frankfurter Allgemeine (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.