Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Alianční mosty v Indonésii již stojí

Vydáno 25.08.2005

Alianční mosty v Indonésii již stojí
Tři ze čtyř plánovaných mostů, které darovala Severoatlantická aliance Indonésii, již stojí a pomáhájí místním při rekonstrukci země poničené loni vlnami tsunami. 

V březnu 2005 aliance darovala Indonésii zařízení a vybavení, aby jí pomohla vypořádat se s následky tsunamské pohromy z prosince 2004. Začátkem srpna pak v Banda Acehu proběhla ceremonie na oslavu otevření prvního z mostů.

Mosty, které mají hodnotu více než 6 milionů euro, jsou darem Indonésii a nebudou Alianci navráceny. Veškeré vybavení přepravilo do Indonésie Nizozemsko za podpory Velké Británie.

Mosty jsou stavěny týmy indonéského ministerstva veřejných prací a armádou, která byla cvičena instruktory nizozemské armády v červenci 2005. Další dva mosty byly postaveny přibližně 60 kilometrů od Banda Acehu. Čtvrtý most bude postaven v oblasti Lhamno a měl by být otevřen v září.

Související článek (16.2.2005):
NATO pomůže Indonésii po tsunami

Zdroj: NATO 
 
---

Al-Kajda ustoupí do Afriky, varuje generál
Vysoký vojenský představitel USA předpověděl, že iráčtí bojovníci Al-Kajdy se přesunou do „rozlehlých neovládaných oblastí“ Afriky, jakmile se pro ně podmínky v Iráku příliš ztíží.

Generálmajor Douglase Lute, šéf operací v americkém ústředním velitelství, uvedl, že „přijde čas, kdy Zarkáví bude čelit v Iráku takovému odporu, že přesídlí.“ Abú Musa Zarkáví, který je považován za hlavu Al-Kajdy v Iráku, nese zodpovědnost za tamní početné útoky, únosy a vraždy setnutím. 

Až bude Irák „stabilizovaný“, Zarkáví odejde do zemí jako je Súdán, Etiopie či Somálsko, předpovídá Lute. Předtím však Zarkáví ukáže svou sílu v blížícím se iráckém referendu ohledně ústavy a následných volbách. Lute řekl, že 90% „nepřátel“ v Iráku se rekrutuje z řad Iráčanů. Odmítl ale uvést jakákoliv čísla. Letos však londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia uvedl, že se v Iráku nachází zhruba 12 000 až 20 000 vzbouřenců.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

OSN: Taliban může narušit afghánské volby
Rada bezpečnosti OSN odsoudila narůstající počet útoků Al-Kajdy, Talibanu a jiných ozbrojenců, kteří by mohli narušit blížící se afghánské parlamentní volby. Patnáctičlenná rada vydala prohlášení poté, co Jean Arnault, zvláštní vyslanec OSN v Afghánistánu, varoval, že potlačení násilí extremistů stále zůstává vzdáleným cílem pro miliony Afghánců v době, kdy uplynuly více než tři roky po sesazení Talibanu Spojenými státy.

„Kontrolovat násilí extremistů a jiné hrozby, které ohrožují bezpečnost, zůstává hlavním cílem pro vládu a miliony Afghánců, pro které je hlavní výdobytek míru – tedy bezpečnost – stále vzdálen," uvedl Arnault při zahájení schůze Rady.

Afghánské volby se konají 18. září a kandiduje v nich 5800 kandidátů. Talibanští bojovníci oznámili, že nebudou útočit na volební místa, aby zabránili zabíjení civilistů. Mluvčí hnutí však agentuře Reuters řekl, že útoky na vládu a mezinárodní jednotky budou pokračovat.

Prohlášení Rady bezpečnosti podporuje snahy o navýšení počtu jednotek NATO, které má v zemi 10 500 vojáků. Spojené státy mají v oblasti 20 000 vojáků. Parlamentní a provinční volby jsou posledním krokem v úsilí o volenou afghánskou vládu.

Zdroj: Daily Times (USA)

---

USA vysílají do Iráku před volbami posily
Pentagon oznámil, že pošle do Iráku další dva pěší prapory, tedy 1500 vojáků, před dvojicí důležitých voleb, které se uskuteční později v tomto roce a které mohou určit budoucnost této válkou zničené země.

„Tyto dva prapory budou v Iráku působit přibližně 120 dní, aby pomohly zajistit bezpečnost během konání voleb,“ uvedl Pentagon ve svém prohlášení. 

O tyto posily požádal generál George Casey, nejvyšší vojenský představitel USA v Iráku, po rozhovorech s prozatímní iráckou vládou. Vojáci se připojí k iráckým jednotkám o síle 180 000 lidí a ke Spojenými státy vedené koalici čítající 138 000 vojáků. Ministr obrany USA Donald Rumsfeld požadavek v úterý schválil.

15. října se má uskutečnit hlasování ohledně navržené ústavy, na které šíitští, sunnitští a kurdští vyjednavači pracují. V prosinci pak mají proběhnout celostátní volby.

Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko)
 
---

Dárfúrské mírové rozhovory odloženy
Mírové rozhovory mezi súdánskou vládou a skupinami rebelů v neklidném dárfúrském regionu byly odloženy na 15. září, uvedla Africká unie (AU). Vyjednávání mezi dvěma skupinami rebelů a Chartúmem byla naplánována tak, aby pokračovala v nigerijském hlavním městě Abudža. Až budou rozhovory opět obnoveny, strany budou projednávat témata sdílení moci a bezpečnosti v západním Súdánu, uvedl vyslanec AU Salim Ahmed Salim.

Šéf mise OSN v Súdánu Jan Pronk uvedl, že hlavní povstalecká skupina v Dárfúru, Súdánská osvobozenecká armáda, si přála vést rozhovory později, aby bylo možno uspořádat důležitou schůzku vedení. Smrtí súdánského viceprezidenta Johna Garanga 30. července též vyvstala otázka, zda-li by byla i vláda připravena na rozhovory tento týden.

Dárfúrský konflikt vznikl v únoru 2003, kdy povstalci z etnických afrických kmenů pozvedli zbraně proti převážně Araby obsazené súdánské vládě, která je měla diskriminovat a utlačovat. Vláda je obviněna z rozpoutání sérií vražd, znásilňování a žhářství páchaných na civilistech prostřednictvím etnické Arabské kmenové milice známé jako Janjaweed. Minimálně 180 000 lidí zahynulo, mnoho z nich díky hladu a chorobám.

Vše o misi NATO v Dárfúru čtěte na natoaktual.cz ZDE.

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

jnd natoaktual.cz