natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Aliance by měla založit Radu NATO-Čína, navrhují experti

  28. listopadu 2017  19:25

  Čína (ilustrační foto) | foto: Daderot

  Aliance by měla založit Radu NATO-Čína, navrhují experti

  Jestliže Severoatlantická aliance chce odpovědět na nové ruské hrozby a rychle se měnící bezpečnostní prostředí, musí se přizpůsobit válce budoucnosti a vyhledat partnerství s novými mocnostmi, především pak s Čínou, myslí si panel předních vojenských a diplomatických expertů. Odborníci, kteří se sešli na konferenci pořádané organizací GLOBSEC v Bratislavě, předložili desítky návrhů, jak vylepšit Alianci a doufají, že budou jejich návrhy posouzeny během příštího summitu NATO v červenci 2018.

  Panel vedl generál ve výslužbě John R. Allen, který sloužil jako velitel alianční mise ISAF v Afghánistánu. I když se velká část zprávy zabývala Ruskem, autoři v ní také vyzývají ke zvýšení spolupráce s Čínou, Indií a dalšími sílícími mocnostmi. „NATO si potřebuje uvědomit velikost čínského vlivu,“ dodal Allen.

  Kam dál?
  Jak vypadá čínská armáda v porovnání s americkou? (8.11. 2017)

  Zdroj: Politico (USA)

  ---

  Skotsko žádá umístění velitelství NATO na svém území

  Členové skotského národního parlamentu volají po umístění jednoho z velitelství Severoatlantické aliance na území Skotska, a to i navzdory možnému referendu o nezávislosti. Po uzavření velitelství Aliance v devadesátých letech se nyní, se zvýšenou aktivitou ruských ponorek, domáhají vojenské špičky otevření nového velitelství, které by zajišťovalo otevřenost mezinárodních obchodních tras přes Atlantik.

  Generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru Aliance, prohlásil: „Pozorujeme zvýšenou ruskou námořní aktivitu v Arktidě a severním Atlantiku. Také víme, že pro jakoukoliv budoucí krizi je životně důležité posílení Evropy a obchodních tras.“ V případě schválení bude velitelství Severního Atlantiku dohlížet na velkou oblast a v případě vypuknutí konfliktu bude jeho úkolem zajistit přesun amerických jednotek do Evropy.

  Kam dál?
  Plavidla NATO cvičila s raketami u břehů Skotska (16.10. 2017)

  Zdroj: Express (Velká Británie)

  ---

  Rusko – americké vyjednávání o Ukrajině nepřineslo žádné výsledky

  Speciální vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker prohlásil, že jednání s poradcem ruského prezidenta Vladislavem Surkovem nepřinesla žádné výsledky. Podle něj na třech schůzkách s ruským vyslancem nedošlo k žádnému výsledku a celé jednání znamenalo krok zpět.

  Surkov se prý vrátil k původnímu ruskému návrhu, který zahrnoval nasazení vojáků Organizace spojených národů na současnou hranici rozdělující proruské separatisty a ukrajinskou armádu, USA proti tomu požadují rozmístění mírových sil na celém území konfliktu, aby mohly zajistit stažení těžkých zbraní.

  Kam dál?
  Rozpory mezi Ruskem a NATO zůstávají, řekl po setkání Rady NATO-Rusko šéf Aliance (26.10. 2017)

  Zdroj: B92 (USA)

  ---

  USA má v Iráku, Afghánistánu a Sýrii celkem 26 tisíc vojáků

  Téměř 26 tisíc vojáků je podle informací amerického ministerstva obrany nasazeno v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. Číslo výrazně převyšuje předešlé počty, které Pentagon zveřejňoval. Na konci září se v Iráku bylo 8892 vojáků, v Afghánistánu 15298 a v Sýrii 1720.

  Historicky však ministerstvo obrany do čísel nepočítalo některé příslušníky speciálních sil na tajných operacích a vojáky, kteří často rotují mezi zeměmi. Ministr obrany James Mattis slíbil zprůhlednit fungování ministerstva obrany, a především počty nasazených vojáků.

  Kam dál?
  Mattis kvituje zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu (15.11. 2017)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Polské námořnictvo získalo novou loď

  Do výzbroje polského námořnictva byla zařazena nová minolovka pojmenovaná ORP Kormoran. Loď byla vyrobena v polských loděnicích a reportérům byla představena v přístavu Gdyně. Kormoran bude sloužit k vyhledávání a zneškodňování všech druhů námořních min.

  Kormoran je první ze série tří moderních minolovek, které byly přiděleny k osmé flotile pobřežní obrany. Podle náměstka ministra obrany Bartosze Kownackiho je to po dlouhé době první nová loď postavená pro polské námořnictvo.

  Kam dál?
  Polsko plánuje zvýšit výdaje na obranu až na 2,5 % HDP (24.10. 2017)

  Zdroj: The News (Polsko)

  oko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media