Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánsko-pákistánské vztahy zůstávají chladné

Vydáno 09.12.2015

Afghánský Bagrám | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Afghánsko-pákistánské vztahy zůstávají chladné

Vztahy Afghánistánu s Pákistánem zůstávají komplikované i po setkání představitelů obou států na konferenci „Srdce Asie“ věnované budoucnosti Afghánistánu. Pákistán by měl využít svůj vliv na afghánský Tálibán a zasadit se o smíření, v Islámábádu k tomu vyzval náměstek ministra zahraničí USA Antony Blinken. Smířlivým hlasem na konferenci promluvila indická ministryně zahraničí Sušma Svaradž, podle níž by Indie a Pákistán měly prokázat vyzrálost a důvěru v zájmu zlepšení svých vztahů.

Krátce před začátkem konference hnutí Tálibán zaútočilo na letiště v Kandaháru, během útoku bylo zabito nejméně 18 lidí. Útok proběhl několik dní poté, co se objevily spekulace, že vůdce organizace Tálibán Achtar Mohammed Mansúr je mrtev. Mansúr byl příznivcem obnovení mírových rozhovorů s afghánskou vládou, jeho smrt by proto další vyjednávání značně zkomplikovala.

Kam dál?
Ministryně von der Leyen: Z Afghánistánu se musíme poučit pro Sýrii (8.12. 2015)
Tajná zpráva NATO: Buďme aktivnější v Afghánistánu (23.11. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle, Reuters (Německo, USA)

---

Polská oblast Suwalki zneklidňuje generála USA

Krajinu regionu Suwalki, hraniční oblast Polska s ruským Kaliningradem, považuje velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges za ideální místo pro postup ruských tanků. Pokud by se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl k invazi, postupem přes širokou a rovnou plochu by mohl odříznout celé Pobaltí od zbytku NATO. Vzhledem k nárůstu ruských neohlášených cvičení s ostrou municí by jedno z nich mohlo podle generála snadno přerůst ve vojenskou operaci.

Takový krok pokládá generál Hodges za nepravděpodobný, překvapen byl ovšem i ve chvíli ruské invaze na Krym a vstupu do války v Sýrii. Při vzpomínce na dobu studené války, kdy bylo 300 000 amerických vojáků připraveno odrazit sovětskou invazi do Německa, generál dodává, že rusové vždy respektovali sílu. Taktika zastrašování by proto měla fungovat i v tomto případě.

Kam dál?
Polsko: Rusko chce konfrontovat NATO (27.11. 2015)
Factbox: Současné vztahy NATO-Rusko

Zdroj: NBC News (USA)

---

NATO tlačí na postup Bosny a Hercegoviny v přijímání reforem

Po výzvě ministrů zahraničí států NATO z minulého týdne k přijetí potřebných politických, ekonomických a obranných reforem, zopakoval tuto výzvu vedoucím představitelům Bosny a Hercegoviny i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Tyto kroky jsou nezbytné, pokud chce stát uskutečnit své euroatlantické ambice. Po schůzce s výkonným prezidentem země Draganem Čovičem Stoltenberg potvrdil, že aktivace prvního Akčního plánu členství zůstává společným cílem.

Kam dál?
Proběhla první schůzka představitelů vlád Srbska a Bosny od 90. let (5.11. 2015)
NATO přizvalo Černou Horu ke vstupu (2.12. 2015)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Irák žádá o podporu v žádosti o stažení tureckých jednotek

Irák žádá Severoatlantickou alianci o podporu poté, co Turecko odmítlo stáhnout své jednotky ze severního Iráku. Podle Turecka jsou jednotky poblíž Mosulu součástí mise s cílem vycvičit a vyzbrojit irácké síly pro boj s organizací Islámský stát (IS). Irácká vláda odmítá, že by kdy takové síly žádala – Aliance podle ní musí využít svou autoritu k okamžitému stažení Turecka z iráckého území.

Během telefonického rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem popsal irácký prezident Hajdar Abádí tento krok jako porušení suverenity Iráku. Rusko tento problém otevřelo i na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Velvyslanec Iráku v OSN Muhammad Alí Alhakím ovšem rozepři uklidňuje s tím, že tento problém již obě země řeší na bilaterální úrovni.

Kam dál?
NATO chce, aby Kanada cvičila irácké síly (8.12. 2015)

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

Rusko spustilo ponorkové útoky na cíle v Sýrii

Ruské ponorky ve Středozemním moři se poprvé zapojily do útoku na cíle v Sýrii, ve spolupráci s letadly bylo během operace zasaženo na 300 různých cílů, uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ministerstvo ohlásilo zničení dvou velících středisek hnutí Islámský stát (IS) v okolí města Rakka. Během operace se dále povedlo zajistit černou skříňku letounu sestřeleného v listopadu Tureckem. Spojené státy ocenily, že je Rusko o začátku operace spravilo předem.

Kam dál?
Situace mezi Ruskem a Tureckem je stále napjatá (8.12. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz