Afghánské síly mají nyní zajišťovat bezpečnost v zemi, Tálibán je však stále silný
NATO předalo afghánským bezpečnostním silám zodpovědnost za bezpečnost v zemi, kde nicméně stále přetrvává výrazná hrozba ze strany Tálibánu, který kontroluje oblasti na jihu a východě země. I v den oficiální ceremonie při příležitosti předání kontroly nad bezpečností v zemi do rukou afghánským silám došlo v Kábulu k bombovému útoku, při němž zemřeli tři lidé a dalších třicet bylo zraněno. Zajistit bezpečnost ceremonie, na níž byli například novináři dopraveni vojenskými helikoptérami, trvalo údajně několik dní.
Podle NATO a Pentagonu budou afghánské síly, do nichž jen USA investovaly pomoc o hodnotě 54 miliard dolarů, schopny zajistit bezpečnost v celé zemi. Skeptický názor naopak zastává například Anthony H. Cordesman z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu, podle kterého bude afghánská armáda schopna udržet městské oblasti a klíčové komunikace, ale Tálibán z oblastí, které právě ovládá, nevytlačí.
Kam dál?
Tálibán zaútočil na letiště v Kábulu (10.6. 2013)
Rusko: Vliv Tálibánu v Afghánistánu a okolí poroste (24.5. 2013)
Zdroj: The Washington Post (USA)
---
Afghánská armáda začala přebírat správu vojenských nemocnic
Tři afghánské regionální vojenské nemocnice mají být v průběhu června převedeny pod plnou kontrolu Afghánské národní armády, což je první krok v přebírání kontroly vojenské zdravotnické péče afghánskou armádou. „Jsme schopni zajistit zdravotnickou péči nejen afghánským bezpečnostním silám, ale i civilistům v regionu. Doufám, že budeme svědky podobného úspěchu v celém Afghánistánu,“ nechal se slyšet generál afghánské armády Asif Bromand.
„Nejenže jsou schopni vést nemocnici, ale postupně si osvojují pokročilé úkony a dostávají se na úroveň, která by směle konkurovala i zemím jako Spojené státy,“ vyzdvihl kvalitu vojenské zdravotnické péče člen tréninkové mise NATO v oblasti zdravotnictví major Roger Shih, podle kterého dodá zvyšující se úroveň zdravotní péče afghánské vládě i armádě legitimitu.
Kam dál?
Afghánské síly převzaly zodpovědnost za bezpečnost v zemi (18.6. 2013)
Zdroj: NATO
---
Na Slovensku probíhá logistické cvičení NATO
Ve slovenském Lešti pokračuje několikatýdenní logistické cvičení NATO, největší za posledních deset let. Cvičením, jehož se účastní téměř 1800 vojáků z 35 zemí světa, se Aliance snaží zjistit, zdali je schopna efektivně působit v nestabilních oblastech a logisticky zajistit akce svých jednotek. Aliance ve cvičení také testuje používání inteligentních logistických systémů. Francouzské jednotky například představily zařízení na výrobu pitné vody, Angličané zase technologii získávání vody ze vzduchu nebo zařízení pro zachytávání ztrát při výrobě energie.
„Efektivní získávání vlastních zdrojů energie a vody by nás mohlo posunout dopředu. Inteligentní energie ukazují budoucnost armád,“ prohlásil náčelník generálního štábu Slovenska Peter Vojtek.
Kam dál?
Praha řídí mamutí cvičení ve „Fairylandu“, povodně ho neovlivní (8.6. 2013)
Zdroj: SME (Slovensko)
---
Itálie nechá v Afghánistánu až 700 vojáků
Itálie ponechá v Afghánistánu po roce 2014, kdy se má ze země stáhnout většina zahraničních jednotek, několik stovek svých vojáků, přiblížil italské plány na schůzce se svými protějšky z Německa a Afghánistánu, Thomasem de Maizierem a Dismillahem Mohammadim, italský ministr obrany Mario Mauro. Podle Maura zůstane v Afghánistánu mezi 500 a 700 vojáky, kteří by měli působit na západě země. V současnosti má Itálie v Afghánistánu zhruba 3000 vojáků. Záměry Německa pak přiblížil i de Maizier, podle kterého Německo ponechá v severní části země 800 vojáků.
„Nemůžeme se otočit k této zemi zády, pokud nechceme návrat diktátorského režimu Paštunů,“ prohlásil po jednání Mauro. De Maizier však upozornil, že se NATO nejdříve musí rozhodnout, jakou úlohu budou vojáci v zemi plnit.
Kam dál?
Italské námořnictvo se soustředí na hrozby námořních min (19.6. 2013)
Italské jednotky zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014 (13.6. 2013)
Zdroj: UPI (USA)
---
Přístup NATO k Arktidě vyslal do Ruska pozitivní zprávu
Nedávná kritika vojenské přítomnosti v Arktidě ze strany Severoatlantické aliance vyslala směrem k Rusku pozitivní signál, že se nebude Aliance snažit o militarizaci oblasti. NATO v květnu odmítlo naléhání Norska, aby byla Aliance v Arktidě vojensky přítomna. Rovnováha sil v oblasti by podle Ruska mohla otevřít cestu ke zvýšené ekonomické spolupráci. Rusko, které se obává expanze NATO v regionu, bylo nedávno uklidněno prohlášením generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, že Aliance nemá žádné úmysly zvyšovat svou přítomnost v Arktidě. Daná slova měla pozitivní odezvu i u ropných společností, které zvažují investice v Rusku v Severním moři.
V Rusku již vznikají instituty zaměřené na arktické partnerství. „Máme dobrou příležitost vytvořit společné programy a iniciativy, včetně partnerství veřejného a soukromého sektoru,“ prohlásil nedávno bývalý ruský prezident a současný premiér Dmitrij Medveděv.
Kam dál?
NATO přímou účast v Arktidě odmítá (30.4. 2013)
Zdroj: PressTV (Írán)