natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Hackeři podstrčili webům falešnou zprávu, že NATO zamořilo řeku uranem

    21. června 2019  16:45
    Nejméně pět litevských zpravodajských webů šířilo falešnou zprávu, že během aliančního cvičení Iron Wolf v Litvě došlo při testech zbraní hromadného ničení k zamoření řeky Neris radioaktivní látkou. Národní kybernetické centrum potvrdilo, že šlo o kyberútok, když médiím zprávy na stránky podstrčili hackeři.  

    Hackeři podstrčili internetovým stránkám v Litvě falešnou zprávu o zamoření řeky Neris radioaktivními látkami | foto: baltictimes.com

    „Nejméně dvě z těchto webových stránek byly napadeny, zkoumáme třetí. Všechny falešné zprávy byly identifikovány a vymazány,“ uvedl Rytis Rainys, ředitel litevského Národního centra pro kybernetickou bezpečnost (NKSC). Odkud útoky přišly ale neuvedl.

    Falešné zprávy, podstrčené při kyberútoku například na stránky Valstietis.lt a baltictimes.com, tvrdily v litevském a anglickém jazyce, že během právě probíhajícího aliančního vojenského cvičení Iron Wolf došlo při testech zbraní hromadného ničení k incidentu, při kterém byla kontaminována radioaktivními látkami do jedné z největších litevských řek Neris.

    Do řeky podle falešných zpráv mělo dopadnou několik dělostřeleckých „granátů s ochuzeným uranem“ a kontaminovaná voda se měla údajně dostat až do domácností v Kaunasu, tedy druhém nejlidnatějším litevském městě, v němž žije přes 300 tisíc obyvatel.

    „Je to falešná zpráva, jejímž cílem je kompromitovat litevskou armádu a cvičení spojenců z NATO,“ prohlásila v reakci mluvčí litevského ministerstva obrany Rūta Apeikytė.

    NKSC vyzvalo litevská média k vyšší opatrnosti a užší spolupráci při zabezpečení svých systémů. Podle ředitele centra Rainyse byly útoky sofistikované a připraveny speciálně v souvislosti s probíhajícím mezinárodní cvičení Iron Wolf v Litvě, kterého se účastní 4 tisíce vojáků z desítky zemí.

    Upozornil, že to není poprvé, kdy na litevské zpravodajské weby zaútočili hackeři a podstrčili na stránky falešné zprávy týkající se obrany a armády.

    Například loni v lednu došlo ke kyberútoku na webové stránky TV3.lt, jednoho z nejpopulárnějších televizních kanálů v Litvě. Počáteční IP adresa podle vyšetřovatelů vedla do ruského Petrohradu. Hackeři vložili stránky nepravdivé informace, podle kterých se litevský ministr obrany Raimundas Karoblis „přiznává k homosexuální orientaci a k sexuálnímu obtěžování známého litevského rozhlasového novináře a několika diplomatů“.

    Při útoku byly napadeny a zneužity také emailové účty televizní stanice, přes které útočníci rozesílali smyšlený příběh představitelům vládních a státních institucí a médiím.

    Litevská zpravodajská služba ve svých ročenkách pravidelně uvádí, že největší hrozbou v kyberprostoru pro zemi představují ruské tajné služby.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media