natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Staré antonovy jsou na prodej, obrana se zbavuje i leteckých pum

    13. listopadu 2012  17:56
    Ministerstvo obrany připravuje prodej čtyř transportních letounů An-26, které sloužily armádnímu letectvu dlouhých 29 let. Za staré "anduly", které mají za sebou mise v Kosovu, ale třeba i v Africe, by mohly do napjatého rozpočtu obrany přitéct desítky milionů korun.  

    Letoun An-26 | foto: Armáda ČR

    "Letouny se budou prodávat po kusech a mohou je koupit firmy, které mají platnou licenci ministerstva průmyslu na obchodování s vojenským materiálem," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

    Antonov An-26

    Je určen pro přepravu osob a materiálu na krátké a střední vzdálenosti. Letoun, jehož vývoj byl dokončen v roce 1969, konstrukčně vychází z předchozího typu An-24.

    Je opatřen velkou zadní nákladovou rampou, která usnadňuje nakládání materiálu. V porovnání s letounem An-24 má výkonnější motory. Přetlaková kabina umožňuje lety ve velkých výškách.

    Avionické a přístrojové vybavení dovoluje lety v nepříznivých meteorologických podmínkách a bezpečné přistání.

    • Taktický dolet s max. paliva: 2 550 km
    • Dolet s max. nákladem: 1 100 km
    • Maximální rychlost: 540 km/h
    • Cestovní rychlost: 440 km/h
    • Praktický dostup: 7 500 m
    • Maximální stoupavost: 450 m/min
    • Maximální vzletová hmotnost: 25 t
    • Užitečné zatížení: 6 t
    • Maximální počet osob: 40
    • Rozpětí křídel: 29,20 m
    • Délka: 23,80 m
    • Výška: 8,575 m

    Veřejnou soutěž na prodej celkem čtyř letounu Antonov An-26 (v kódovém označení NATO známe jako Curl) vypíše ministerstvo v prosinci. Na rozdíl od nedávno nabízených bitevníků L-159 nejsou transportní letouny považovány za speciální vojenský materiál, a nemusí být proto vyvezeny do zahraničí a kupec může stroje provozovat i v Česku.

    Podle různých odhadů by ministerstvo mohlo za každý stroj utržit 5 až 10 milionů korun.

    Armáda poslední "anduly" vyřadila loni v dubnu, nahradily je nové letouny C-295M CASA. Stroje sloužily v československé a poté české armádě dlouhých 29 let. Na poslední rozloučení s nimi přišly na kbelské letiště stovky lidí včetně bývalých letců i mechaniků, kteří u těchto strojů v minulosti sloužili.

    Československá armáda zařazovala stroje An-26 do výzbroje v letech 1982 a 1983. Tehdy jich letci dostali celkem šest. Letouny byly určeny pro transport materiálu i osob na krátké a střední vzdálenosti. K výcviku je používali výsadkáři, sloužily jako létající nemocnice nebo pomáhaly při cvičeních stíhačů. Během dlouhé služby však plnily i náročné mise.

    Například v roce 1995 jeden z letounů absolvoval dvouměsíční cestu po východní Africe. Čeští letci s ním také působili v rámci jednotek KFOR v Kosovu. Z letiště v chorvatském Splitu tehdy létali s materiálem i lidmi do kosovské Prištiny, makedonského Skopje, albánské Tirany, bosenského Sarajeva a italské Neapole.

    Prodaná "tůčka" stojí ve Kbelích

    Kromě transportních letounů se chce ministerstvo od prosince začít zbavovat také náhradních dílů na letouny a vrtulníky v řádech tisíců kusů a další staré munice. V nabídce bude přes 3 tisíce starých leteckých pum nebo 10 milionů malorážkových nábojů.

    Podobně jako nyní antonovy prodávalo ministerstvo před časem i dva velké dopravní letouny Tu-154, když je nahradily nové moderní stroje Airbus A-319. Stará "tůčka", která například na řadě mezinárodních letišť už nesplňovala emisní limity, prodalo ministerstvo na jaře roku 2007 včetně náhradních motorů a dílů k nim za 233 milionů korun. Peníze obrana dostala zaplacené.

    Kupcům se ale nepodařilo letouny prodat a doposud stále stojí na letišti v Praze-Kbelích a za pronájem odstavné plochy ministerstvu platí. Jde o dvě firmy, každá zhruba 500 tisíc korun ročně a peníze jdou do státního rozpočtu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media