Těžba ropy: Zlatý důl, nebo utopené investice?

Vydáno 11.06.2008
Růst ceny ropy se od počátku letošního roku téměř nezastavil. V uplynulém týdnu dosáhla její hodnota již 135 dolarů za barel. Zatímco loni spekulanti vedli diskuze o překročení stodolarové hodnoty za barel, dnes se vážně zabývají myšlenkami nad hranicí dvakrát vyšší.  

Těžba a produkce ropy je dnes lukrativní odvětví, do kterého se vyplatí investovat. Představuje zlatý důl, který je jistým příslibem bohatství. Je tomu ale skutečně tak? Vyplatí se dnes začít s těžbou ropy, nebo hrozí světu další ropná horečka s větším množstvím ztrát než zisků?

Hra trhu a síla dolaru
George Soros, jeden z nejznámějších světových spekulantů, v rozhovoru pro The Daily Telegraph sdělil, že za současnou vysokou cenu ropy může slabý dolar, vysoká poptávka Číny, nedostatečné dodávky z Blízkého východu, ale také chování spekulantů na ropných trzích. Na trhu s ropou se tak podle Georga Sorose vytvořila „bublina“, která splaskne ve chvíli, kdy se ekonomiky USA a Británie dostanou do recese. "Pokud k tomu dojde, ceny ropy by mohly dramaticky klesnout," podotkl Soros.

Ceny ropy sice rostou, ale též dochází k výraznému oslabování hodnoty dolaru, a cena ropy proto v reálných hodnotách není zdaleka tak vysoká, jak udávají nominální hodnoty, ve kterých jsme o ní každý den informováni. Např. v roce 2005 stála ropa 54 dolarů za barel a v roce 1980 stál barel ropy pouze 36 dolarů. V přepočtu na hodnotu dolaru z roku 2005 ale činila cena ropy v roce 1980 87 dolarů.
     
Štědrost oceánů a tání ledovců
Brazilská těžební společnost Petrobras oznámila před týdnem investiční plán na výstavbu 40 ropných věží v Atlantickém oceánu v celkové hodnotě 5 miliard dolarů. Analytici odhadují, že další náklady na zajištění těžby se mohou dostat až na 15 miliard dolarů. Těžba by měla začít do roku 2017.

Brazílii bylo od listopadu loňského roku odhaleno již několik velkých nalezišť ropy převážně v pobřežní pánvi Santos a v poli Tupi. Předběžné odhady mluví až o 13 miliardách barelů ropy, které  by v Brazílii bylo možné vytěžit. Pokud se odhady potvrdí, jednalo by se o největší objev zásob ropy od roku 1976.

Druhou aktuálně diskutovanou oblastí světa, co se týká nalezišť ropy, je severní pól. Zde by se podle prvotních odhadů mohla skrývat až jedna čtvrtina celkových světových zásob plynu a ropy. O těžbě v této oblasti se dříve neuvažovalo kvůli velkému množství ledu. Paradoxem je, že díky globálnímu oteplování a tání ledovců, který je způsobeno i masivním využíváním fosilních  paliv, se těžba ropy v oblasti severního pólu bude dát realizovat.

Poptávka po ropě sice rok od roku roste, ale stále je dostatek ropy i v tradičních oblastech jejích nalezišť, kde jsou náklady na těžbu daleko nižší než při získávání této suroviny z těžko dostupných ložisek na dně oceánů. V roce 2006 disponovali členové OPEC 74,9 % celkových světových zásob ropy. Do budoucna blízkovýchodní státy plánují rozšíření svých produkčních kapacit.

Pokud by tedy radikálně narostla možnost těžby ropy, kterou se i dnes snaží členové OPEC regulovat,  bude poptávka stále tak vysoká, aby se udržely její dosavadní ceny?

Alternativní zdroje energie v hlavní roli
Rozvoj alternativních zdrojů energie ve velké míře začal v průběhu 70. let minulého století, kdy světem otřáslo několik ropných krizí. Od té doby se alternativní zdroje energie ve formách využívání větru, slunečního záření či vody zlevnily a zefektivnily. Na alternativních zdrojích je pro spotřebitele v dnešní době čím dál atraktivnější postupný pokles ceny těchto energií, které mají daleko nižší, nebo zcela nulové náklady na zdroje. Na rozdíl od konvenčních surovin, jako je ropa, jejíž cena stále stoupá. Je tedy otázkou času, kdy se alternativní metody získávání energií stanou ekonomicky výhodnější než ty tradiční.

Ropa je v současnosti skutečně komoditou, do které se vyplatí investovat, ale nemusí to trvat věčně. Cena ropy je dnes navyšována i proto, že ve světě převládá obava, jestli má lidstvo i do budoucna této suroviny dostatek. Pokud se potvrdí nová velká naleziště ropy v oceánech, může  nárůst nabídky snížit cenu na trhu natolik, že se tato drahá těžba nevyplatí. Pokud skutečně trh s ropou navíc ovlivňují spekulanti, kteří se snaží držet její ceny uměle navýšené, není nikde dána jistota, že do konce roku hodnota této komodity nepřekročí 200 dolarů za barel. Může se ale také stát, že se cena ropy do konce roku vrátí na hodnoty kolem 100 dolarů. Radikálně rostoucí cena této suroviny navíc může  vyvolat i odliv poptávky v souvislosti s přechodem na jiné zdroje energií, což by opět mělo za následek pokles ceny.

Investic do hledání nových ložisek ropy přibývá, ale zda se investorům takto vynaložené finance skutečně vrátí nelze zaručit tak stoprocentně, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Doubravka Plášilová
Energetická sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity

natoaktual.cz