Německé tanky pro polskou armádu

Vydáno 30.10.2002
Ministři obrany Polska Jerzy Szmajdziński a Německa Peter Struck podepsali 16. září ve Świętoszowie předávací protokol na 128 německých tanků Leopard II A4 a na několik set doprovodných vozidel z rezerv Bundeswehru. První dodávka zahrnovala prozatím 15 strojů. Díky takovému tanku budou moci přezbrojené polské jednotky územní obrany v plné míře spolupracovat s jednotkami NATO.  

Polská 10. brigáda v rotě rychlého nasazení NATO je podřízena 7. divizi z Düsseldorfu. Před dvěma roky Němci polské armádě nabídli, se zájmem přizpůsobit polskou jednotku německým standardům, převzetí "zakonzervovaných" tanků Bundeswehru.

Polští specialisté si mohli vybrat ze šesti stovek tanků a současně si k nim vybrat náhradní díly. Tanky jsou sice takřka 20 let staré, ale opotřebované jen z dvaceti až pětadvaceti procent.

Hlavní výzbrojí tanku je dělo Rheinmetall RH 120 milimetrů. Motor o  výkonu 1500kw umožňuje dosahovat maximální rychlosti na zpevněném povrchu až 72 km/h, v terénu 50 km/h a při jízdě dozadu 15 km/h.

Odhalí, rozezná a zničí cíl do 15 sekund. Tloušťka pancéře je 80 centimetrů. Tank je vybaven termovizory a přístroji umožňující vést noční akce. Jeho radiostanice používají stejné kmitočtové pásmo jako většina ozbrojených sil NATO.

Dar má hodnotu 1,5 miliardy zlotých. Náklady na odkonzervování a přepravu strojů bude nést polská strana – budou obnášet jen 90 mililonů zlotých, které vynaložíme v průběhu nejbližších čtyř let. Tanky budou opravovány v Polsku, získáme také licenci na výrobu munice pro kanóny ráže 120 milimetrů.

Před přijetím daru však nebyla doposud podepsána žádná detailní dohoda o technické spolupráci zbrojních podniků v Polsku a Německu. Proti uzavření této dohody se postavili polští odboráři ze zbrojních podniků, kteří tímto ztrácejí zakázky na opravy tanků T-72.

Vedoucí odborové "Solidaności" zbrojních podniků Stanisław Głowacki to označuje za antireklamu polského zbrojního průmyslu. Proti se postavil také poslanec strany SLD Stanisław Janas.

Viceministr obrany Janusz Zemke odpovídá kritikům, že tanky nejsou prioritou polské armády. Za hlavní cíl považuje obrněné transportéry a tyto zakázky budou realizovány v polských podnicích.

Vedou se také rozhovory na téma prodeje vyráběných v Polsku obrněných transportérů a v budoucnu i tanků pro Malajsii a díky tomu bude polský zbrojní průmysl vyrábět značně vice než v minulých letech.

Mimo to můžeme slyšet kritiku od starší generace, která zažila druhou světovou válku. Politici jsou ve své většině rozhodnuti přijmout německý dar a veřejnost se zabývá spíše hospodářskou stagnací a záležitostmi každodenního života než německými tanky pro polskou armádu.

Je to mezi jiným i důsledkem systematického zlepšování polsko-německých vztahů a také následek uvědomění si, že armády obou zemí jsou nyní společně  v jedné politicko-vojenské organizaci - v NATO.

Ryszard Bobrowski, autor je politolog