natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • 18.05.2009 - Komentář Jana Závěšického z Masarykovy univerzity

  Budoucnost NATO leží v rukou evropské odpovědnosti
  Ekonomická krize již přinejmenším dva roky prostupuje globalizovaný svět a s většími či menšími důsledky postihuje spojenectví na celém světě. Následné vcelku přirozené tendence států k protekcionismu nejrůznějších podob pak jsou strašákem pro integrační snahy i prohlubující se mezinárodní spolupráci. Buď jak buď - současný stav věcí poukazuje také na mnohé neduhy transatlantických vztahů.

  11.5.2009 - Komentář Tomáše Weisse z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM

  Jaké vlastně jsou zahraničně-politické zájmy České republiky?
  V roce dvacátého výročí sametové revoluce to měla a mohla být elegantní symbolická tečka. Česká republika úspěšně zvládla předsednictví v radě Evropské unie a vůči zemím položeným na západ i východ tak vyslala jasný signál, že po době odpovídající jedné generaci již pro ně je plně etablovaným a respektovaným partnerem. Nestalo se a místo tečky tak zde máme směsici výrazných otazníků a vykřičníků. A sebelepší výkon v pátek jmenované vlády na tom již nic změnit bohužel nemůže.

  4.5.2009 - Analýza Jany Urbanovské z Masarykovy univerzity

  Mise nováčků po deseti letech členství v NATO
  Zapojení do zahraničních misí se stává postupně jednou z nejdůležitějších součástí členství v Severoatlantické alianci. Lze konstatovat, že o co více se jednotlivé země angažují, o to větší mají v Alianci vliv. Česká republika, Maďarsko a Polsko před deseti lety pomyslně stály na stejné startovní čáře. Jak si v záležitosti angažování v misích vedou dnes, po deseti letech členství v NATO? Drží spolu krok?

  27.4.2009 - Komentář Jiřího Schneidera z Prague Security Studies Institute

  Proč se stále nedokážeme dohodnout na zahraničně-bezpečnostní politice?
  Bezpečnost České republiky je postavena na dvou vnějších pilířích, členství v NATO a Evropské unii. Ani vstupem do NATO před deseti lety a EU v roce 2004 však nebyla naše bezpečnost zajištěna automaticky a nadobro. Velikost vzájemných garancí neurčují právní závazky, ale chování členských států. Bez politicky spolehlivého vzájemného ručení spojenců nelze mluvit o kolektivní obraně NATO. A bez úzké spolupráce a koordinace v rámci EU nelze počítat se vzájemnou solidaritou v systému kolektivní bezpečnosti.

  30.3.2009 - Glosa Pavla Hlaváčka ze Západočeské univerzity

  Co je to vlastně atlantismus?
  V době, kdy si připomínáme 10. výročí vstupu naší země do Severoatlantické aliance a kdy si sama Aliance připomíná 60. let své existence, bychom si mohli položit zdánlivě triviální otázku: Co to ten atlantismus vlastně je? Jaký je jeho význam? Slýcháme o něm neustále: používají jej novináři, odborníci laikové. Skutečně ale všichni vědí, o čem hovoří?

  23.3.2009 - Analýza Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha

  Sjezd ČSSD: O NATO není v rezoluci ani slovo
  Součástí 35. sjezdu ČSSD, který skončil v neděli 22. března 2009 v Praze, bylo i přijetí několika rezolucí, jež mají charakter vymezení hlavních programových priorit pro nadcházející období. Jednou z nich je i rezoluce věnující se zahraniční politice, kterou představil stínový ministr zahraničních věcí ČSSD Lubomír Zaorálek.

  16.3.2009 - Analýza Andora Šándora, bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby

  Schefferovi se zpravodajskou spolupráci bohužel prohloubit nepodařilo
  Bez jakékoli publicity se na svůj vstup do Aliance před více jak deseti lety připravovala i vojenská zpravodajská služba. Přestože je zpravodajství nejméně integrovanou součástí aliančních vojenských struktur, bylo potřebné učinit řadu formálních opatření k tomu, abychom ve společném hodnocení hrozeb hráli odpovědnou roli a mohli přispět tím, v čem jsme měli co nabídnout.

  02.02.2009 - Polemika Luboše Dobrovského, bývalého ministra obrany

  Vektorem ruské zahraniční politiky je stále geopolitika
  Vývoj vztahu Ruska a Evropy vyložil Michael Romancov ve svém článku z 26.1.2009 ve světle geopolitických principů s precizností, jež je mu vlastní. Nicméně stroze geopolitický výklad vývoje vztahů Ruska a Západu, se zajímavou historickou exkurzí, klade řadu otázek.

  26.01.2009 - Analýza Michaela Romancova z Metropolitní univerzity Praha
  Geopolitické důsledky rozšíření NATO do prostoru Střední a Východní Evropy
  Postupné rozšiřování členské základny NATO na úkor bývalých členských států Varšavské smlouvy, a dokonce i o bývalé sovětské republiky v Pobaltí, je v Rusku vnímán zcela jinou optikou, než jakou používáme u nás.

  05.01.2009 - Analýza Jiřího Šedivého, bývalého náčelníka generálního štábu AČR
  Co změnil náš vstup do Aliance
  Již 12. března 2009 oslaví Česká republika desáté výročí svého vstupu do Severoatlantické aliance. V ten den se stala plnohodnotným členem nejsilnějšího demokratického obranného společenství. Po našich zkušenostech z dlouhé doby členství ve Varšavské smlouvě to znělo jako pohádka, kdy se sen řady generací Čechů stal skutečností. Co se naším vstupem do Aliance změnilo?

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media