Zatni zuby, pět metrů! Vysílení soutěžící vojáci mrznou mezi vrcholy skal

25. ledna 2017  7:01
Armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky dokáže každý rok závodníky překvapit. Nikdy není stejný. Po dvou dnech z něj odpadlo už pět soutěžních týmů. A zrádné úkoly na trati daly pořádně zabrat i těm, kteří pokračují dál.  
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

„Zaber ještě, zatni zuby, už zbývá jen pět metrů,“ hřímala dvojice závodníků k poslednímu členovi z týmu dělostřeleckého pluku v Jincích, který s vypětím sbíral poslední síly zavěšený na laně mezi vrcholky skal.

Po šedesáti metrech ručkování v pětadvacetimetrové výšce nad korunami stromů mu právě zbýval už jen pomyslný krůček ke splnění jedné z adrenalinových disciplín na trati extrémního armádního závodu Winter Survival a časový limit se nezadržitelně krátil.

Fotografie

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Pod vrcholem Javůrka museli vojáci nejdříve zdolat asi dvacet metrů vysokou skálu po zajištěné lezecké cestě.

Pak přelézt do koruny vysokého smrku a po několikametrovém šplhání po kmeni se opět dostat na vrchol skály. Tam na jednoho z tříčlenného týmu čekalo vodorovně natažené lano vedoucí k dalšímu skalnímu bloku a úkol co nejrychleji se po něm dostat tam a zase zpátky.

„Tohle prověří jejich lezecké dovednosti a fyzickou zdatnost,“ konstatoval spokojeně jeden z autorů úkolu David Ullrich.

Závod vyřadil už pět týmů

Armádní Winter Survival odstartoval v Jeseníkách v pondělí. Během čtyř dnů musí tříčlenné týmy z různých jednotek české armády i ze zahraničí urazit přes sto kilometrů napříč horskou přírodou s veškerou výbavou pro přežití na zádech, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné a splnit řadu adrenalinových úkolů.

Sledujte pohyb týmů

Závodní týmy lze sledovat na mapě on-line

Na start se postavilo letos 18 tříčlenných týmů. Hned první den ale kvůli zranění odstoupily tři týmy. Druhý den pak po mnohakilometrovém bloudění a noci strávené ve sněhu vzdalo závod družstvo výsadkářů z Ukrajiny a mimo soutěž je také tým Slovenska, který při bloudění použil zapečetěný mobilní telefon pro případ nouze. V závodě tak pokračuje již jen 13 družstev.

„Snažíme se v pořádku dojet do cíle, absolvovat všechny disciplíny a splnit soutěžní úkoly,“ konstatoval Marek Váňa z týmu 71. mechanizovaného praporu v Hranicích.

Favorité skončili

Ze závodu po prvním dni kvůli zranění odstoupili hlavní favorité. Družstvo 7. mechanizované brigády ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice) vyhráli poslední tři ročníky za sebou.

Před nimi dva ročníky za sebou zase vyhráli vojáci z muniční základny z Týniště nad Orlicí. V letech 2009 a 2010 kralovalo družstvo pořádající Univerzity obrany v Brně.

Skutečnými králi celé historie závodu jsou rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Těm se podařilo vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007.

Kromě dlouhých přesunů podle mapy a buzoly jeho družstvo v tu chvíli čekal ještě jeden z těžkých úkolů na trati. Při disciplíně pojmenované „útěk ze zajetí“ byli všichni členové v týmu spoutáni kovovými pouty k sobě.

Dva za ruce a jeden k nim za nohu. V časovém limitu pak museli zdolat přírodní překážkovou dráhu, jako by se snažili uprchnout ze zajetí.

Nejprve vyběhnout prudký svah a zkoordinovat přitom své pohyby, sjet poté dolů a prolézt úzkým mostním propustkem pod silnicí k potoku. Ten museli projít takříkajíc suchou nohou po kládách, kamenech a lávkách.

Večer po dojezdu do cíle etapy pak na soutěžní týmy čekaly ještě ostré střelby z útočných pušek BREN s použitím přístrojů nočního vidění. Na střelnici u Vrbna pod Pradědem musel každý tým zasáhnout dvacet terčů ve vzdálenostech od padesáti do sta metrů. K dispozici měla každá trojice dohromady jen dvacet nábojů.

Do další etapy vyrazí závodníci ve středu před osmou ráno. Čeká na ně dalších nejméně 30 kilometrů s veškerou výbavou na zádech, lezení na skalách, ale také například simulované odminovávání mostu.

„Podle průběžných výsledků si zatím nejlépe vedou družstva 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, 43. výsadkového praporu Chrudim a Univerzity obrany,“ konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.