Na výrobě nových obrněnců se má podílet i státní VOP

30. ledna 2019  17:53
Na nových pásových obrněných bojových vozidel pěchoty pro českou armádu by se měl v co možná největší míře podílet i státní VOP Nový Jičín. Vyplývá to z memoranda, které podnik uzavřel s ministerstvem obrany.  
Nové obrněnce mají v armádě nahradit dosluhující BVP-2 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Nákup BVP je největším modernizačním projektem v historii Armády ČR a na zakázce pracuje speciálně zřízené projektové oddělení,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Vláda dala zelenou obrněncům za 50 miliard. „Befka“ slouží přes 30 let

Smyslem podepsaného memoranda je nastavit a koordinovat spolupráci s Vojenským opravárenským podnikem (VOP) a zapojit v co možná největší míře domácí obranný průmysl.“ To je určitý standard, kterým chceme jít při realizaci projektů v rámci modernizace armády,“ konstatoval Metnar.

Kromě části výroby by státní podnik měl také zajistit celý jejich životní cyklus, především záruční i mimozáruční opravy a údržbu, případně vývoj garantující plnou funkčnost a bojeschopnost vozidla po celou dobu jeho životnosti.

„Jedná se o další z významných milníků naší více než sedmdesátileté historie, kdy od počátků pracujeme a sloužíme státu a Armádě ČR,“ uvedl ředitel VOP Marek Špok. Podle něj je podnik připraven projekt zvládnout jak po stránce lidských zdrojů, tak výrobní. „Tito zaměstnanci v minulosti zvládli modernizaci tanků, výrobu Pandurů, servis a údržbu pozemní vojenské techniky,“ řekl.

VOP má v rámci českého obranného průmyslu jednat s možnými dodavateli, uzavřít s nimi smlouvu o smlouvě budoucí a usilovat o maximální přenos technologie a know-how jak od dodavatelů, tak od subdodavatelů.

Ministerstvo obrany pak má jednat s dodavateli bojových vozidel o pořízení licence pro území ČR pro výrobu a autorizovaný servis vozidel. Oslovit chce všechny hlavní producenty, kteří nové obrněnce v zakázce za 50 miliard korun armádě nabízejí.

Budou mezi nimi konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma, švédsko-britské vozidlo CV90 od BAE Systems, ASCOD od General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem  dodala pandury, a pak také obrněnec Lynx od německého Rheinmetallu.

Armáda chce pořídit až 210 pásových obrněnců v sedmi modifikacích. Přezbrojena jimi má být především 7. brigádní úkolové uskupení.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.