natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pro obranu strategický podnik VOP CZ chce více vojenských zakázek

  1. října 2021  10:14
  Kvůli nečekanému výraznému zdražení hutních materiálů o 120 procent letos zřejmě opět skončí ve ztrátě. Pro armádu strategicky důležitý strojírenský a opravárenský státní podnik VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína ale pro příští rok plánuje více zahraničních zakázek a očekává růst tržeb nejméně o 20 procent.  

  Provoz státního podniku VOP CZ v Šenově u Nového Jičína | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  “Kdyby nedošlo k pandemické situaci a zdražení, byl by podnik letos už v černých číslech. Progres tam je. Pevně věřím, že se vrátí k zisku,” uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), jehož resort je zřizovatelem podniku.

  Ten v současnosti zaměstnává asi 640 lidí a pro pozemní síly české armády představuje nejdůležitější opravárenské a servisní místo. Například pro tanky, obrněná vozidla i další techniku. 

  A podnik by měl hrát i klíčovou roli při budoucích dodávkách pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun a Také během celého jejich “životního” cyklu. Tedy nejméně 30 let provozu.

  Ředitel podniku Radovan Putna chce příští rok zvednout tržby minimálně o 20 procent na zhruba 1,25 miliardy korun. Pomoci k tomu mají nové zakázky v zahraničí včetně těch vojenských a také nové projekty. Například robotické autonomní vozidlo pro vojáky nebo pomoc s vývojem a výrobou unikátního stroje pro rychlé opravy výtluků a trhlin na silnicích pomocí mikrovlnné technologie.

  Podnik kromě oprav a servisu vojenské techniky zajišťuje strojírenskou výrobu nejen pro armádu, ale především pro civilní sektor. Dodávky pro civilní sektor v současnosti tvoří asi 70 procent, přičemž největším zákazníkem je skupina KION, pro jejíž firmu Linde podnik vyrábí dva typy vysokozdvižných vozíků.

  Civilní a vojenská výroba rovným dílem

  „Na rok 2022 navýšíme podíl ve speciálu, tedy v obranném průmyslu,“ uvedl Putna s tím, že podíl by pak mohl být 50 na 50. Složitější podle něj bude zajistit dostatek kvalifikovaných sil. Pro příští rok chce nabrat desítky lidí, hlavně svářeče, zámečníky, technology. „Současná situace na trhu práce je ale horší než před covidem,“ prohlásil Putna.

  Podnik měl před pár lety vážné finanční problémy a hrozilo, že skončí. Předloni ministr Metnar kvůli nespokojenosti s fungováním vedení firmy a komunikací podniku odvolal tehdejšího ředitele. V roce 2018 byl podnik ve ztrátě 148 milionů a o rok později přes 69 milionů korun. Nyní je podle Metnara situace v podniku podstatně lepší.

  „Když jsem přišel v roce 2018, tak kromě Vojenských lesů a jednoho výzkumného ústavu byly všechny naše státní podniky ve ztrátě. Teď budeme mít ve ztrátě pouze vojenský opravárenský podnik, ale není to tak hrozné,” konstatoval Metnar.

  Podle svých slov věří, že jakmile dojde ke stabilizaci na trhu a ustálí se ceny vstupních materiálů, bude podnik znovu ziskový.

  Inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media