Události: NATO proti obchodu s lidmi

Vydáno 07.03.2004
NATO možná zakročí proti obchodům s lidmi.... Dopaden blízký spolupracovník Karadžiče... NATO a afghánská policie spustily akci proti teroristům... Rusko podniklo lety k Pobaltí... Češi nesouhlasí s vysláním vojáků do Afghánistánu... Takové jsou hlavní události s datem 5. března.  

USA a Norsko vyzývají NATO k boji proti obchodu s lidmi
Severoatlantická aliance by se měla aktivně zapojit do potírání organizovaného zločinu s lidmi. Toto poselství vyjádřili ve společném příspěvku pro International Herald Tribune americký a norský velvyslanec při NATO.

Norsko i Spojené státy jsou známé svým odporem k prostituci a nucené práci vůbec. Jejich nová iniciativa má však upozornit i ostatní alianční partnery na tento problém. Chceme, aby NATO do dubna vytvořilo společný plán, prohlásil norský velvyslanec při NATO Kai Eide.

Jeho americký protějšek Nicholas Burns odhaduje počet mužů, žen a dětí, kteří jsou prodáni, přepraveni přes národní hranice a nuceni proti své vůli k prostituci a jiné činnosti na 800 tisíc lidí za rok. Tento druh organizovaného zločinu může destabilizovat perspektivní demokracie, především v jihovýchodní Evropě, říkají dále autoři ve svém příspěvku.

Pokud by NATO přijalo společnou politiku v této oblasti, dotklo by se to pravděpodobně i samotných příslušníků zahraničních misí aliance. V Norsku i ve Spojených státech totiž platí nulová tolerance pro vojáky, kterým by se zachtělo využít služeb nevěstinců.

Obě delegace uspořádaly ve spolupráci s washingtonským Centrem pro strategické a mezinárodní studie konferenci NATO o obchodu s lidmi. Podle vyjádření obou velvyslanců se nejednalo o konferenci poslední.

Zdroj: International Herald Tribune, NATO, Independent Online

---

NATO dopadlo bývalého poradce Karadžiče
Alianční jednotky v Bosně zadržely blízkého spolupracovníka bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Generál Bogdan Subotic  krátce zastával funkci bosensko-srbského ministra obrany během války v letech 1992–95.

Subotic je podezřelý z napomáhání Karadžičovi a dalším obviněným z válečných zločinů. Jeho zatčení dokazuje sílící snahu SFOR dopadnout všechny podezřelé a předat je Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Jednotky SFOR zatkli již v únoru dva podezřelé z pomoci Karadžičovi. Ti však byli krátce na to propuštěni.

Karadžič patří společně s generálem Ratko Mladičem mezi nejhledanější zločince. Oba dva se již téměř osm let schovávají a stále se je nedaří dopadnout.

Zdroj: NATO, BBC, ISN Security Watch

---

NATO a afghánská policie společně proti teroristům
Alianční jednotky ISAF společně s afghánskou policií spustily první společnou operaci proti teroristům. Akce má zabránit vstupu teroristů, pašeráků a dalších, kteří jsou spjati s organizovaným zločinem, do hlavního afghánského města Kábulu. Informace přinesla tisková služba NATO, která cituje agenturu AFP.

Zdroj: NATO

---

Šarvátky mezi Ruskem a NATO
Letadlo včasné výstrahy A-50 a průzkumné letadlo Su-24MR patřící ruským vzdušným silám uskutečnila minulý týden deset letů podél ruských západních hranic a přes neutrální vody Baltského moře u břehů Estonska, Litvy a Lotyšska.

Podle ruského generála to byla reakce na lety amerického letadla včasné výstrahy AWACS přes pobaltské státy. Podle mluvčího NATO se ale jednalo o cvičné lety nikoli průzkumné, které měly prověřit slučitelnost pobaltského systému střežení vzdušného prostoru se systémem aliance.

Podobné „šarvátky“ se odehrály i v minulém roce, tehdy byla středem pozornosti Gruzie. Nad tímto problémem se zamýšlí ve své analýze Viktor Litovkin v ruském listu Novosti. Podle něj je podobné chování nepatřičné vzhledem k existujícím vztahům mezi EU a Ruskem a především mezi NATO a Ruskem.

Litovkin zároveň varuje před možnou slabou chvilkou letců a generálů, která by se mohla odrazit i v útoku na živé lidi. Spojené státy a další země by měli přestat s lety letounů AWACS podél ruských hranic, zakončuje Livotkin svou analýzu.

Zdroj: Russian Information Agency Novosti

---

Češi by vojáky do Afghánistánu neposlali

Podle posledního výzkumu CVVM zahraniční misi podporuje pouze 17 procent veřejnosti, naopak proti bylo 75 procent dotázaných. Na dotaz CVVM odpovídalo přes tisíc respondentů.

Zdroj: iDnes

Marek Dvořák natoaktual.cz