natoaktual.cz

Řecká armáda měla nakoupit předražené vrtulníky, exministr bude vyšetřován

14. listopadu 2012  16:46
 
Vrtulník Apache od amerického výrobce Boeing. Ilustrační foto. | foto: Armáda USA

Řecká armáda měla nakoupit předražené vrtulníky, exministr bude vyšetřován

V Řecku bylo zahájeno vyšetřování nákupu 12 vojenských vrtulníků pořízených v roce 2003 za údajně příliš vysokou cenu. K nákupu došlo za ministra obrany Yiannose Papantonioua a upozornil na něj týdeník Real News.

Řecko mělo od Boeingu koupit vrtulníky Apache za 593 milionů eur, ale konečná cena byla 663 milionů eur. Žalobce bude pátrat, zda si Deutsche Bank, která obchod vyřizovala, nechala 70 milionů eur jako provizi. Podle zprávy zaplatilo Řecko 40 % ceny již v roce 2004 a ne v roce 2007, jak bylo původně dohodnuto.

Podle žalobce je ministrova manželka na seznamu Řeků s velkými vklady na účet. Na to byli požádáni auditoři o prověření Papantoniouových záznamů.

Kam dál?
Je Řecko bezpečnostním problémem pro NATO? (18.9. 2012)
Řecko značně seškrtá armádní rozpočet (3.5. 2010)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Kanadský premiér chce další škrty v rámci ozbrojených sil

Kanadský premiér Stephen Harper není spokojený s výší škrtů provedených na poli obrany a požaduje další omezení spolu se zlepšením zadávání veřejných zakázek. Harper upozornil vojenské velitele na nutnost změny struktury v armádě, aby se tak ušetřily peníze. „Vojenské síly musí být restrukturalizovány, aby došlo ke snížení administrativy a zdroje se tak uvolnily ve prospěch přední linie,“ řekl premiér. Harper již v červnu sdělil kanadskému ministru obrany Peteru MacKayovi, že dosavadní škrty nebyly dostatečné.

Kanadské ministerstvo obrany a armáda už stanovily úspory ve výši 1,1 miliardy kanadských dolarů v průběhu příštích tří let, které vzniknou zrušením 1100 civilních pracovních míst na ministerstvu a omezením spolupráce se soukromými dodavateli. Další úspory vzniknou po zastavení plánu na navýšení počtu vojáků. Kanadská armáda také omezuje počet zbraní a vozidel. Kromě toho budou odvoláni kanadští pracovníci z aliančního programu včasné výstrahy AWACS. Také již došlo ke stažení Kanaďanů ze systému vzdušného průzkumu pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance).

Kam dál?
Rasmussen vyzval členské státy NATO ke zvýšení výdajů za obranu (13.11. 2012)
Analýza: Za obrannými škrty zřejmě nestojí ekonomická krize (25.6. 2012)
Kanada opustí alianční program AWACS (10.6. 2011)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Alianční zákonodárci vyzvali k přešetření ukrajinských parlamentních voleb

Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance (PS NATO) vyzvalo ukrajinské představitele k prošetření procesu parlamentních voleb, které proběhly 28. října. Shromáždění to oznámilo ve své rezoluci přijaté 12. listopadu při zasedání v Praze. „Shromáždění žádá vlády a parlamenty Běloruska, Ruska a Ukrajiny k vyšetřování volebních procesů a přistoupení na doporučení mezinárodních volebních pozorovacích institucí,“ píše se v usnesení. Podle poslanců byly volby dobře zorganizovány, ale během volební kampaně došlo k mnoha přestupkům.

PS NATO tak žádá tyto země o demokratické reformy, které by posílily roli právního státu a dodržování mezinárodních závazků. Dále vybízí k propuštění politických vězňů, zastavení persekucí a zrušení omezení vůči aktivitám občanské společnosti, organizací a nezávislých médií. PS NATO zároveň prosí členské státy, aby podpořily obyvatele Běloruska, Gruzie, Ruska a Ukrajiny v jejich demokratických ambicích.

Kam dál?
Rasmussen vidí v ukrajinských volbách nedostatky (31.10. 2012)
Kritika ukrajinských voleb by mohla podnítit reformy, tvrdí parlament NATO (30.10. 2012)

Zdroj: Ukrainian News (Ukrajina)

---

Taliban zabil dva Afghánce za spolupráci s NATO

Talibanští povstalci zabili dva Afghánce, kteří pracovali pro NATO jako tlumočníci. K incidentu došlo v provincii Lógar při cestě Afghánců z Kábulu do práce na základně Shank. Podle policie byly oběti vytaženy z auta a zastřeleny.

ISAF zaměstnává tisíce Afghánců, převážně mladých mužů, na různých pozicích. Jsou tak nápomocní při bojích proti povstalcům, ale také terčem při útocích.

Kam dál?
Taliban zabil deset členů afghánských bezpečnostních sil (24.10. 2012)

Zdroj: AFP (Francie)

---

Gruzie: Spor mezi Ivanišvilim a Saakašvilim pokračuje na Rasmussenově facebookovém profilu

Generální tajemník NATO vyvolal diskuzi na svém facebookovém profilu po té, co mluvil o pokroku spojeneckých sil v Afghánistánu. O komentáře se ovšem nepostarali obyvatelé členských států NATO nebo Afghánci, ale Gruzínci, kteří zde vyjadřovali své názory na domácí politickou situaci.

Gruzínci tak reagovali na Rasmussenovo prohlášení, že je extrémně znepokojen nedávným zatčením bývalého gruzínského ministra obrany Bacha Akhalaia, náčelníka generálního štábu Giorgiho Kalandadzeho a armádního velitele Zuraba Shamatava. Rasmussen se tak vyjádřil při příležitosti první návštěvy gruzínského premiéra Bidziny Ivanišviliho v Bruselu. Gruzínci řešili rozdíly mezi Ivanišvilim a prezidentem Michailem Saakašvilim a po chvíli přešli v diskuzi do svého jazyka.

V Gruzii je Ivanišvili pokládán za mesiáše, který se zbavil prezidenta Michaila Saakašviliho a jeho přidružených, včetně ministra obrany, který byl znám nezákonným jednáním, nicméně Saakašvili mluví o pomstě na svém politickém týmu.

Kam dál?
Alianční návštěva Gruzie odložena (13.11. 2012)
Gruzínský premiér navštívil Evropu (12.11. 2012)

Zdroj: Eurasia Net (USA)

ber; natoaktual.cz
zpět na článek