Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kanada opustí alianční program AWACS

10. června 2011  13:10

Kanada opustí alianční program AWACS
Kanada brzy oznámí svoje rozhodnutí vystoupit z klíčového aliančního programu včasné výstrahy AWACS. K tomuto kroku se kanadské síly odhodlaly v rámci svých úsporných opatření, díky nimž má kanadské ministerstvo obrany snížit rozpočtový deficit ve výši 36,2 miliard kanadských dolarů.

Letouny AWACS jsou řízeny mezinárodními posádkami. Letecký personál obsluhující stroje AWACS čítá 2 900 osob ze 17 aliančních zemí, Kanaďanů je do projektu zapojena asi stovka. Letouny se systémem AWACS jsou používány zejména v Afghánistánu a Libyi k monitorování vzdušného prostoru a k navádění stíhaček na jejich cíle.

Čtěte také:
Afghánistán: Letadla AWACS dokončila stou misi
Kanada se do libyjské mise více nezapojí

Zdroj: CBC (Kanada) 

---

Libyjská opozice dostane přes miliardu dolarů
Další kolo aliančních náletů dnes ráno otřáslo libyjským hlavním městem Tripolis a jeho předměstími. Bombardování přišlo pouze den poté, co alianční a arabské země přislíbily pomoc libyjské opoziční radě a civilistům ve výši 1,1 miliardy dolarů.

Dvaadvacetičlenná Kontaktní skupina pro Libyi oznámila poskytnutí finanční pomoci Libyi na své schůzce ve Spojených arabských emirátech. Itálie, do jejíž koloniální říše Libye kdysi patřila, přislíbila libyjským rebelům pomoc ve výši téměř 600 milionů dolarů včetně půjček a paliva. Francie přispěje 420 miliony dolarů a pomoc poskytne i Kuvajt, Katar a Turecko.

Spojené státy americké rebelům neposkytly přímou pomoc, ale věnují dalších 26,5 milionu dolarů na humanitární pomoc všem Libyjcům. Také Austrálie učinila významný krok, když se přidala k hrstce zemí zahrnujících Francii, Velkou Británii, Itálii a Katar, které formálně uznaly radu rebelů jako legitimní vládu Libye.

Čtěte také:
NATO prodloužilo operaci v Libyi o dalších 90 dnů, nálety budou pokračovat

Zdroj: Voice of America (USA) 

---

Kazašský senát odmítl zapojení země do ISAF
Kazašský senát odmítl dohodu se Severoatlantickou aliancí na vyslání kazašských mírových jednotek do Afghánistánu. Dokument již dříve schválila dolní komora kazašského parlamentu (Majilis) a sklidila za to kritiku veřejnosti.

V dohodě, kterou musí odsouhlasit obě komory parlamentu, jde o vyslání čtyř důstojníků na velitelství sil ISAF v Kábulu.

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Gates spojencům: Nespěchejte z Afghánistánu
Americký ministr obrany Robert Gates vyzval alianční země, aby nespěchaly se stahováním svých sil z Afghánistánu navzdory faktu, že Spojené státy začnou stahovat své jednotky příští měsíc. Ministr Gates k opatrnému stahování z Afghánistánu v poslední době vyzýval opakovaně

"Ačkoli se začneme stahovat již v červenci, ujistil jsem své kolegy, že při tom nebudeme spěchat. Očekávám stejný přístup i od našich spojenců," uvedl Gates na své poslední návštěvě bruselské alianční centrály ve funkci ministra obrany USA, kterou opustí 30. června.

Fakt, že Aliance s odchodem spěchat nebude, potvrdil i její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen a uvedl, že Afghánistán zůstává alianční operační prioritou číslo jedna. "V červenci převezmou Afghánci odpovědnost za bezpečnost sedmi svých provincií a distriktů, v nichž žije 25 % afghánské populace. Jsem si jist, že celý proces předávání země do rukou Afghánců můžeme ukončit v roce 2014," prohlásil Rasmussen.

Čtěte také:
USA se připravují na odchod z Afghánistánu

Zdroj: Voice of America (USA)  

---

Bagdád asi požádá USA o setrvání v Iráku
Budoucí americký ministr obrany Leon Panetta prohlásil, že Bagdád pravděpodobně požádá Spojené státy americké, aby zůstaly přítomny v Iráku i po roce 2011. Konec letošního roku dříve označil americký prezident Barack Obama za datum stažení Američanů z Iráku.

Odcházející šéf CIA Leon Panetta uvedl, že si je jist, že Iráčané přednesou svůj požadavek brzy a že by tomuto požadavku měli Američané vyhovět. Robert Gates, který ve funkci amerického ministra obrany končí, zase uvedl, že Írán je dalším důvodem, proč držet americké jednotky v Iráku. Washington obviňuje Teherán z podpory šíitských skupin a iráčtí sunnité pohlížejí na íránské záměry s Irákem s velkým podezřením.

V současnosti v Iráku působí 47 000 amerických vojáků.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar) 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.