natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Slovinci řekli ano NATO a EU

    23. března 2003  22:30
    Lublaň - Slovinci schválili v referendu vstup své země do NATO a Evropské unie. Z předběžných oficiálních výsledků ústřední volební komise vstup Slovinska do NATO podpořilo 66,08 procenta a do EU 89,66 procenta voličů. Slovinsko má být jako první ze zemí bývalé Jugoslávie přijato do NATO příští rok.  

    Vstup Slovinska do NATO podpořilo 66,08 procenta a proti bylo 33,92 procenta z dosud sečtených 90 procenta hlasů. Vstup Slovinska do EU pak podpořilo 89,66 procenta hlasujících.

    Neoficiální konečné výsledky by měly být zveřejněny ještě v nočních hodinách.

    Premiér slovinské vlády Anton Rop uvedl, že je spokojen a označil výsledek za vstup Slovinska do nové éry. Spokojenost vyjádřil i prezident země Janez Drnovšek.

    Potěšení z průběžných výsledků vyjádřil bezprostředně po zvěřejnění prvních čísel i generální tajemník NATO George Robertson. "Výsledky ukazují, že Slovinsko je ochotno přijmout závazky, které ze členství vyplývají. Blahopřeji slovinské vládě za skvělou propagaci aliance," řekl Robertson.

    Ve Slovinsku bylo voličům k dispozici 3 400 hlasovacích místností, které se otevřely už v sedm hodin ráno. Po intenzivní kampani slovinské vlády z posledních týdnů podporovalo vstup do aliance jen něco málo přes 50 procent obyvatel. Vláda nicméně věří, že hlasování bude úspěšné.

    Podle výsledků posledních průzkumů veřejného mínění hodlalo v referendu odevzdat svůj hlas až 75 procent z více než 1,5 milionu oprávněných voličů. Své ano by mělo pro vstup země do EU vyslovit podle průzkumů až 80 procent voličů.

    Za nejednoznačný však označovaly agentury výsledek hlasování o členství v NATO. Od začátku války v Iráku klesla ve Slovinsku podpora vstupu do aliance na 51 procent.

    SLOVINSKO A NATO

    Vztahy Slovinska s NATO sahají až do devadesátých let minulého století.

    V říjnu 1993
    slovinský parlament rozhodl požádat o přidružené zastoupení v Severoatlantickém
    shromáždění.

    V březnu 1994 se pak Slovinsko připojilo k programu NATO Partnerství pro
    mír.

    V září 1996 tehdejší slovinský premiér Janez Drnovšek po návratu ze Spojených států prohlásil, že Slovinsko bude nepochybně mezi prvními kandidáty na plné členství v
    Severoatlantické alianci.

    Na summitu NATO v Madridu však jeho země pozvánku do Aliance
    nedostala. Ke členství vyzvali Slovinsko a dalších sedm zemí představitelé NATO až loni v listopadu na summitu Aliance v Praze....více ZDE

    Ještě v lednu průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že se vstupem své země do Severoatlantické aliance souhlasí jen 38 procent obyvatel. Podpora začlenění své země do struktur EU byla podstatně vyšší: souhlasilo by asi 60 procent.

    Slovinská vláda proto zahájila masivní kampaň, aby na poslední chvíli ještě přesvědčila voliče o výhodách členství v alianci. Hlavními příčinami nesouhlasu se členstvím v alianci jsou obavy z dominantního ostavení USA, vysoké náklady na obranu a fakt, že Slovinsko není ohroženou zemí a jeho bezpečnost mu dostatečně zaručí členství v EU.

    V současné vlně rozšiřování aliance o sedm nových členů se bude referendum patrně konat jen ve Slovinsku. Za padesát let existence NATO se přitom veřejný plebiscit o vstupu do aliance uskutečnil jen ve Španělsku, Maďarsku a na Slovensku, kde za dalšího referenda o vstupu do NATO ještě probíhá petiční akce.

    Celkem čtyři slovinská referenda - dvě předkola proběhla už v lednu - budou stát přes 5 milionů eur. Mezi novinkami byla i možnost elektronického hlasování.

    I když se volební komise zaměří nejprve na sčítání hlasů do EU, konečné výsledky pak centrální komise zveřejní 1. dubna.

    O ochotě Slovinců přistoupit k NATO by měli úředníci alianci informovat už 26. března, kdy by zástupci země měli v Bruselu podepsat přístupové protokoly.

    Na hlasy ze zámoří však bude volební komise čekat až do poledne 28. března.

    inc (natoaktual.cz), Natonews

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media