Ruský letoun znovu narušil naše území, zlobí se Turecko

30. ledna 2016  18:10
Vzdušný prostor Turecka v pátek narušil ruský stíhací bombardér Su-34, uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. V tureckém vzdušném prostoru měl letět asi 20 vteřin. Moskva informaci popřela s tím, že jde o „propagandu“.  
Letoun Su-34 pro ruské vzdušné síly | foto: Sukhoi Company

„V pátek v 11:46 místního času ruský letoun Su-34 i narušil turecký vzdušný prostor,“ informovalo turecké ministerstvo zahraničí s tím, že byla posádka ruského stroje několikrát varována v angličtině i ruštině.

Další narušení vzdušného prostoru je podle prohlášení turecké diplomacie jasným důkazem toho, že „Rusko chce svým chováním vystupňovat problémy mezi oběma státy“.

Vztahy Turecka a Ruska jsou na bodu mrazu poté, co při podobném incidentu na podzim turecké stíhačky sestřelily ruský stíhací bombardér Su-24. (více o incidentu zde)

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov popřel, že by se jednalo o ruskou stíhačku a tvrzení prohlásil za „propagandu“. „Nebyly zjištěno žádné porušení tureckého vzdušného prostoru letadly ruské letecké skupiny v Syrské arabské republice,“ citovala generála ruská média.

Podle Ankary, která si kvůli incidentu předvolala ruského velvyslance, měl ruský letoun strávit v tureckém vzdušném prostoru 25 až 25 sekund nad územím provincie Gaziantep u syrských hranic.

„Opět důrazně vyzýváme Rusko, aby jednalo zodpovědně a nenarušovalo turecký vzdušný prostor, který je vzdušným prostorem NATO. Zdůrazňujeme, že takové akce by mohly vést k vážným následkům, za které ponese odpovědnost Rusko,“ uvedla turecká diplomacie.

Turecký prezident Recip Tayyip Erdogan v reakci oznámil, že se chce kvůli incidentu setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval v sobotu Rusko, aby zajistilo, že vzdušný prostor Turecka už nebude znovu narušen. „Předchozí události ukázaly, jak nebezpečné takové chování je. Vyzývám Rusko, aby jednalo odpovědně a plně respektovalo vzdušný prostor NATO,“ uvedl Stoltenberg.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.