Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polsko chce zvýšit rozpočet na obranu a doufá ve větší přítomnost NATO v zemi

18. srpna 2014  14:43
Polská vláda chce navýšit obranný rozpočet země na 2 % HDP. Ilustrační foto - polský stíhací letoun F-16. | foto: SHAPE

Polsko chce zvýšit rozpočet na obranu a doufá ve větší přítomnost NATO v zemi

Polská vláda pracuje na navýšení výdajů na obranu z 1,95 procent HDP na dvě procenta kvůli narůstajícímu napětí na Ukrajině. Znamená to navýšení o 800 miliónů zlotých nebo 190 milionů eur na armádní výdaje. „Pokud se ministerstvo obrany rozhodne, že v daném období potřebuje utratit 2,2 procenta HDP, tak to učiní. Později utratí o něco méně než dvě procenta. Průměr zůstane stejný,“ uvedl zdroj z vládní zákonodárné skupiny.

„Potřebujeme více flexibility v armádních výdajích. Zajistí to také dlouhodobou stabilitu ve financování polské armády,“ uvedl náměstek ministra obrany Czeslaw Mroczek. 

Polská vláda doufá, že změna ve financování přispěje k větší přítomnosti Severoatlantické aliance v zemi. „Doufáme, že [na summitu NATO ve Walesu] padne rozhodnutí o vytvoření logistického centra pro výzbroj a další zásoby pro členské státy Aliance v Polsku a dalších baltských státech,“ prohlásil šéf Národního bezpečnostního úřadu generál Stanislaw Koziej.

Kam dál?
Na Ukrajinu ve velkém proudí ruské zbraně (18.7. 2014)
Polsko: NATO je blízko k dohodě o posílení své přítomnosti ve východní Evropě (14.8. 2014)

Zdroj: Polskie radio (1), Polskie radio (2) (Polsko)

---

V případě infiltrace ve stylu Krymu odpoví NATO vojensky, varuje SACEUR

Pokud se Rusko pokusí svými vojáky infiltrovat některou ze zemí Severoatlantické aliance, NATO odpoví vojensky, i kdyby tito vojáci na sobě neměli oficiální vojenské uniformy, tak jako v případě anexe ukrajinského Krymu, informoval vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. Vojáci vyslaní v únoru na Krym nosili uniformy bez národního označení. Přestože ruský prezident Vladimir Putin nejdříve zapojení Moskvy odmítal, později přiznal, že ruské jednotky byly na Krymu aktivní.

Vrchní velitel NATO dále uvedl, že Aliance neplánuje zasáhnout na Ukrajině, jež není členem NATO, ale východoevropské členské země by se měly začít připravovat na možnou hrozbu v podobě „malých zelených mužíčků“, jimiž jsou myšleni vojáci v neoznačených uniformách.

Zdroj: Reuters (USA)

---

Ukrajina žádá od EU a NATO vojenskou pomoc

Speciál

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin žádá Evropskou unii a Severoatlantickou alianci o vojenskou pomoc. „Potřebujeme vojenskou pomoc. Protože pokud bychom takovou pomoc dostali, usnadnilo by to naším divizím práci na zemi,“ uvedl Klimkin v rozhovoru a dodal, že vyzval Evropskou unii a NATO k pomoci Ukrajině.

Klimkin doufá, že summit NATO v září přinese rozhodnutí o politické podpoře Ukrajině, která potřebuje „více pomoci ozbrojeným složkám a reformám“.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

NATO ani EU nemohou Ukrajině vojensky pomoct, míní finský premiér

Není možné pozitivně reagovat na žádost ukrajinského ministra zahraničí Pavlo Klimkina o vojenskou pomoc, uvedl finský premiér Alexander Stubb. Dodal, že v této krizi je klíčové zajištění trvajícího zastavení palby.

„Samozřejmě, že to není možné. Ne od Severoatlantické aliance, protože NATO poskytuje vojenskou pomoc pouze svým členům, a to je dobře známo. A Evropská unie nemá potřebné kapacity, aby mohla poskytnout tento druh pomoci,“ uvedl Stubb.

Zdroj: Yle Uutiset (Finsko)

---

Ukrajina a Rusko souhlasí s inspekcí ruského humanitárního konvoje

Ukrajinské a ruské orgány souhlasily s inspekcí první části kontroverzního ruského konvoje humanitární pomoci určeného pro oblasti držené rebely na východě Ukrajiny, informoval o tom Mezinárodní výbor Červeného kříže. Ukrajinští představitelé se obávají, že konvoj může obsahovat zbraně pro separatisty. Naopak Moskva obviňuje Kyjev ze zabraňování ruské humanitární misi.

Ukrajina tvrdí, že minulý týden její bezpečnostní složky zničily kolonu ozbrojených vozidel, jež vjela na území Ukrajiny z Ruska na východě země. Zároveň generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Aliance zaznamenává pokračující proudění zbraní a bojovníků z Ruska na východní Ukrajinu.

Kam dál?
Vozidla ruské armády spatřena u ukrajinských hranic (15.8. 2014)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.