Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Počet nehod stíhaček Hornet stoupá, při poslední zemřel kanadský pilot

29. listopadu 2016  16:38
Americký letoun F/A-18 Hornet | foto: US NAVY

Počet nehod stíhaček Hornet stoupá, při poslední zemřel kanadský pilot

Stíhací letoun CF-188 Hornet kanadského královského letectva se zřítil v Saskatchewanu. Pilot stíhačky pád nepřežil. Počet incidentů, ve kterých figurují Hornety, začíná být alarmující. V Kanadě a v USA došlo za posledních šest měsíců již k minimálně osmi nehodám těchto letounů.

Kvůli častým nehodám se značně snížil počet letadel dostupných na výcvik pilotů a mise. Podle americké agentury USNI News měli Američané k dispozici pro výcvik pouze 85 Hornetů, místo potřebných 171. Tomuto kritickému nedostatku chce námořní pěchota USA čelit modernizací třiceti zastaralých letounů Hornet na verzi F/A-18C+. Zakázku by měl provést Boeing.

Kam dál?
Ottawa chce nahradit staré F-18 novými Super Hornety (25.11. 2016)

Zdroj: The Aviationist (Itálie)

---

Průzkum: sexuálních napadení mezi kanadskými vojáky přibývá

Téměř tisíc příslušníků kanadské armády v průzkumu uvedlo, že byli v předchozích dvanácti měsících sexuálně napadeni. Tato studie byla provedena rok poté, co šéf kanadských ozbrojených sil generál Jonathan Vance uvedl, že jeho nejvyšší prioritou je skoncovat s takovýmto typem chování. Průzkum totiž odhalil, že vojáci, námořníci a letci jsou mnohem častěji sexuálně obtěžováni než ostatní Kanaďané.

„Škodlivé sexuální chování je skutečným problémem v naší instituci,“ řekl generál Jonathan Vance novinářům. „Víme o tom a snažíme se situaci řešit,“ dodal Vance. Na třicet osob bylo letos zbaveno vedoucích pozic v kanadské armádě v důsledku sexuálního napadení.

Výzkumu se zúčastnilo více než 43 000 aktivních členů kanadských ozbrojených sil, což je polovina armády Kanady. Ženy v ozbrojených silách trpí sexuálním obtěžováním čtyřikrát více než muži. Více než 27 % žen řeklo, že byly napadeny alespoň jednou od zahájení kariéry. Polovina respondentek navíc uvedla, že násilníkem byl jejich nadřízený nebo někdo s vyšší hodností.

Kam dál?
Sexuální napadení zůstává v americké armádě problémem, ukázal americký think-tank (5.5. 2015)
V německé armádě se rozmáhá sexuální obtěžování (29.1. 2014)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Čína nesouhlasí s vojenskými vazbami Singapuru na Tchaj-wan

Čína vyjádřila nesouhlas s vojenskými vazbami mezi Singapurem a Tchaj-wanem poté, co bylo v Hongkongu zadrženo devět singapurských vojenských vozidel. Obrněná vozidla Terrex jedoucí z Tchaj-wanu do Singapuru zadrželi celníci v Hongkongu jako podezřelé zboží. Vozidla se pravděpodobně účastnila výcviku na Tchaj-wanu, který se pravidelně koná na základě tajné dohody o obraně z roku 1975. Singapur navíc v posledních letech výrazně posiluje vojenské vztahy se Spojenými státy, což Čínu značně irituje.

Peking uvedl, že s těmito praktikami pomalu ztrácí trpělivost. „Singapur již nějakou dobu předstírá, že hledá rovnováhu mezi Čínou a Spojenými státy, ale ve skutečnosti se kloní na stranu USA,“ napsal čínský státní deník China’s Global Times. „Není rozumné, aby Singapur pokračoval v jakékoliv vojenské výměně s Tchaj-wanem,“ stojí dále v deníku.

Kam dál?
Čína nesouhlasí s prodejem amerických zbraní na Tchaj-wan (17.12. 2015)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

Černá Hora má novou vládu podporující členství v NATO

Černohorský parlament schválil novou vládu, která se přiklání k Severoatlantické alianci. Proruská opozice však hlasování bojkotovala, což vedlo k nárůstu napětí na politické scéně. Hlavou nové vlády je bývalý šéf zpravodajských služeb Duško Markovič, který usiluje o členství Černé Hory v NATO a EU.

Markovič slíbil, že do konce příštího roku dovede Černou Horu ke členství v NATO. „Vláda, pro kterou budete dnes hlasovat, nás dovede do NATO,“ řekl Markovič parlamentu. „Plné členství nám poskytne takovou úroveň bezpečnosti, o jaké jsme si mohli v minulosti nechat jenom zdát,“ dodal Markovič.

Existují podezření, že Rusko podporuje opoziční koalici Demokratickou frontu, která je silně proti členství Černé Hory v NATO a EU. Moskva má úzké hospodářské a investiční vazby na Černou Horu, které již několikrát vyhrožovala, že v případě vstupu země do NATO zastaví společné projekty.

Kam dál?
Černá Hora odmítá nátlak z Ruska, chce vstoupit do NATO (4.7. 2016)
Černá Hora je jen krok od členství v NATO. Rusko se cítí ohroženo (20.5. 2016)
NATO přizvalo Černou Horu ke vstupu (2.12. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Polský a německý prezident navštívili vojáky NATO ve Štětíně

Polský prezident Andrzej Duda a jeho německý protějšek Joachim Gauck navštívili město Štětín na severozápadě Polska, kde se setkali s vojáky Severoatlantické aliance. Duda mnohonárodní jednotku čítající zhruba 400 vojáků z pětadvaceti zemí pochválil, je podle něj čím dál lépe vybavená k plnění úkolů, na kterých se Aliance shodla na summitu ve Walesu a ve Varšavě. Gauck prohlásil, že tato mezinárodní jednotka hraje důležitou roli v době, kdy mohou mít politici i veřejnost obavy o bezpečnost v Evropě.

OdkazŠtětínská mnohonárodní jednotka NATO zvyšuje úroveň své připravenosti, aby byla schopna do 48 hodin reagovat na případné hrozby v Polsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

Kam dál?
Británie vyšle do Polska 150 vojáků (28.11. 2016)
Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory (14.7. 2016)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.