V Bzenci odstartoval světový šampionát snajprů. Zvítězí ten nejpřesnější

23. dubna 2018  17:03
Na uzavřené vojenské zkušební střelnici v Bzenci odstartoval jubilejní desátý světový šampionát odstřelovačů. Na jih Moravy přicestovalo šedesát elitních armádních i policejních střelců z osmi zemí.  
Odstřelovač během mistrovství v Bzenci | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Odstřelovač během mistrovství v Bzenci Šampionát odstřelovačů. Na devátý ročník mistrovství přijelo 38 dvojčlenných... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Do Česka se sjelo přes sedm desítek elitních střelců z...

Týdenní klání v přesnosti a preciznosti tradičně pořádá 7. mechanizovaná brigáda. V Bzenci a ve vojenském prostoru Libavá potrvá až do pátku.

Loni šampionát za účasti odstřelovačů z USA, Británie nebo Rakouska ovládli elitní střelci zásahové jednotky české policie.

Disciplíny šampionátu jsou sice uzpůsobené především vojenským odstřelovačům, soutěže se ale zúčastňují i policejní odstřelovači, příslušníci aktivní zálohy nebo pozvaní hosté. Závody v takové podobě se v Česku pravidelně konají už od roku 1998.

Na zkušební střelnici a ve vojenském prostoru dvoučlenné týmy absolvují postupně desítky úkolů. Od střelby ze zdi či z nestabilní podložky, přes skryté přiblížení k nepříteli a jeho eliminaci až po vyhledání a identifikaci nepřátelského odstřelovače ukrytého v terénu a co nejpřesnější odhad jeho vzdálenosti. Střílí se až na vzdálenost 800 metrů, na pevné i pohyblivé cíle.

Fotografie

Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z vrtulníků
Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z vrtulníků. (Snímek byl místy digitálně upraven, aby nebylo možné identifikovat osoby)
Odstřelovač během mezinárodního mistrovství v Bzenci
Závody odstřelovačů se v Česku pravidelně konají už od roku 1998

Podle organizátorů všechny úkoly vycházejí ze skutečných událostí a nasazení, a připraveny jsou proto co možná nejrealističtěji. Loni mezi nejatraktivnější úkoly patřily noční střelby nebo střelba z vrtulníků ve visu.

„Během minulých let si šampionát získal velmi dobrou pověst a pravidelně se na něj sjíždí odstřelovači z armád a ozbrojených složek Velké Británie, USA, Belgie, Rakouska, Polska, Finska a dalších zemí,“ konstatoval mluvčí 7. mechanizované brigády Ladislav Kabát.

Jména závodníků ani jejich obličeje se ovšem kvůli jejich bezpečnosti nesmí objevit na veřejnosti. Nikdo z nich totiž nemůže vědět, kde a proti komu může za pár týdnů působit.

Všechny úkoly jsou pečlivě bodově hodnoceny a rozhodují při tom desetiny vteřiny a milimetry. Nejdůležitější je tak skutečná preciznost střelců.

Kromě hlavních kategorií – nejlepší tým a nejlepší střelec jednotlivec – se soutěží i v dílčích kategoriích. Například střelec s nejlepším zásahem či tým, který v průběhu celé soutěže prokázal nejlépe zvládnuté taktické postupy.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.