Snajpři stříleli z vrtulníků. Šampionát odstřelovačů ovládli policisté

7. dubna 2017  12:21
Vrtulník se odlepuje od země a míří nad rozlehlou pláň. Z otevřených dveří se vysune hlaveň odstřelovačské pušky. Půl minuty, pět ran, dva cíle na půl kilometru. Střelbou z vrtulníku na Libavé vyvrcholil světový šampionát odstřelovačů, který ovládli elitní střelci zásahové jednotky české policie.  
Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z vrtulníků | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Do Česka se sjelo přes sedm desítek elitních střelců z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na devátý ročník mistrovství přijelo 38 dvojčlenných... Šampionát odstřelovačů. Do Česka se sjelo přes sedm desítek elitních střelců z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na devátý ročník mistrovství přijelo 38 dvojčlenných... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z...

Nad Libavou po hodinách čekání konečně vykouklo slunce. Do armádních vrtulníků míří první dvojčlenné týmy - odstřelovač a jeho pozorovatel. Ten druhý jmenovaný má stejně jako při jiných úkolech veledůležitou roli.

Musí střelci přesně určit cíle, které má zasáhnout. Na vzdálenost 500 metrů se objeví pět terčů velikosti lidské postavy. Snajpr má zasáhnout dva určené do třiceti vteřin a k dispozici má v zásobníku jen pět nábojů.

Navíc o vrtulníku „stojícím“ ve vzduchu se přitom vůbec nedá říci, že je to nějaké ideální stabilní místo pro přesnou střelbu. Fouká nepříjemný vítr. První výstřely a terče jdou k zemi.

Touto atraktivní disciplínou vyvrcholil letošní devátý ročník světového mistrovství odstřelovačů. Ve čtyřdenním klání změřilo síly 38 dvojčlenných týmů z deseti zemí. „Velmi nás těší rekordní účast. Šampionát už má svůj kredit. Poprvé přijeli Američané, týmy odstřelovačů armády i námořnictva,“ uvedl Pavel Lipka, velitel 7. mechanizované brigády, která už po deváté mistrovství uspořádala.

Fotografie

Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z vrtulníků. (Snímek byl místy digitálně upraven, aby nebylo možné identifikovat osoby)
Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z vrtulníků
Šampionát odstřelovačů. Do Česka se sjelo přes sedm desítek elitních střelců z deseti zemí. (Snímek byl místy digitálně upraven, aby nebylo možné identifikovat osoby)
Šampionát odstřelovačů. Do Česka se sjelo přes sedm desítek elitních střelců z deseti zemí

Kromě příslušníků české armády včetně speciálních sil a policie také elitní armádní odstřelovači z Belgie, Británie, Estonska, Finska, Polska, Rakouska, Slovenska či Slovinska. Disciplíny šampionátu jsou sice uzpůsobené především vojenským odstřelovačům, soutěže se ale zúčastňují i policejní odstřelovači, příslušníci aktivní zálohy nebo pozvaní hosté. Závody v takové podobě se v Česku pravidelně konají už od roku 1998.

Na zkušební střelnici u Bzence a právě ve vojenském prostoru Libavá od neděle soutěžní týmy absolvovaly doslova desítky úkolů. Od střelby ze zdi či z nestabilní podložky, přes skryté přiblížení k nepříteli a jeho eliminaci až po vyhledání a identifikaci nepřátelského odstřelovače ukrytého v terénu a co nejpřesnější odhad jeho vzdálenosti. Střílelo se až na vzdálenost 800 metrů, na pevné i pohyblivé cíle.

Podle hlavního rozhodčího Petra Marka všechny úkoly „vycházejí z reálných událostí a nasazení“ a organizátoři se je snaží připravit co možná nejrealističtěji.

„Zajímavé a nové pro nás byly noční střelby a střelba z vrtulníku ve visu. Tato soutěž je jedinečná v tom, že jednotlivé úkoly nutí střelce opravdu přemýšlet, využívat veškeré dosavadní zkušenosti a také vyžadují kvalitní týmovou práci,“ uvedli britští vojáci. Jejich slova potvrdili i další zahraniční účastníci. „Příští rok rozhodně přijedeme znovu,“ shodli se bez zaváhání Američané.

České úspěchy

Jména závodníků ani jejich obličeje se ovšem nesmí objevit na veřejnosti. To kvůli jejich bezpečnosti. Nikdo z nich totiž nemůže vědět, kde a proti komu může za pár týdnů působit.

Všechny úkoly jsou pečlivě bodově hodnoceny a rozhodují přitom desetiny vteřiny a milimetry. Rozhoduje přitom skutečná preciznost střelců.

Kromě hlavních kategorií - nejlepší tým a nejlepší střelec jednotlivec - se soutěží i v dílčích kategoriích. Například střelec s nejlepším zásahem či tým, který v průběhu celé soutěže prokázal nejlépe zvládnuté taktické postupy.

Tím se letos stal tým finských odstřelovačů, jinak prakticky všechna přední místa obsadili odstřelovači českých ozbrojených složek. V obou hlavních kategoriích, tedy nejlepší tým a nejlepší střelec, pak obhájili loňské prvenství příslušníci zásahové jednotky Policie ČR.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.