Obrněnec Vega snese výbuchy min i zásah protitankovou střelou

11. května 2011  11:53
Přeloučská firma SVOS, která se specializuje na pancéřování vozidel, na veletrhu představila nové kolové obrněné vozidlo Vega. Na jeho vývoji pracuje od roku 2007.  
 





Výhodou oproti konkurenci má být vyšší odolnost proti střelám a minám a hlavně cena. Zhruba devatenáctitunové vozidlo by podle výrobce mělo najít uplatnění v oblastech jako Afghánistán nebo Irák.

Vozidlo zatím existuje ve třech exemplářích. Firma zatím hledá kupce. "Chceme se orientovat na spřátelené trhy s Českou republikou. Musíme dodržovat licenční podmínky. Chceme vůz nabízet jednotkám NATO. Rádi bychom toto vozidlo dostali do misí OSN," uvedl generální ředitel SVOS Jaroslav Černý.

Firma che vůz nabízet v několika úpravách, od velitelského vozu, přes spojovací, logistické až po speciální zdravotnickou úpravu. Vozidlo s pohonem všech čtyř kol je zkonstruováno na podvozku Tatra a uveze 12 vojáků nebo čtyři tuny nákladu. Na silnici dokáže vůz jet rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Dojezd udává výrobce až tisíc kilometrů.

Robustní podvozek přitom podle testů odolá výbuchu nálože o síle deseti kilogramů TNT, což lze přirovnat k explozi dvou min. Díky přídavnému pancéřování nástavba odolá protitankovým střelám.

"Vystavujeme finální verzi vozidla, která vzhledově nedozná už žádných změn, rozdíly budou pouze ve vybavení a doplňkovém příslušenství na míru zákazníka. Prototyp již absolvoval podnikové zkoušky, ale čekají ho ještě kontrolní testy a vojskové zkoušky," řekl konstruktér Tomáš Francouz. Podle něj má vůz vyšší balistickou balistickou ochranu něž nově dodáváané pbrněné tranpsortéry Pandur. Obrněnec Vega předčí také v průjezdnosti terénem.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.