Obrana nakupuje za 750 milionů. Další miliardy lákají cizí zbrojaře

31. května 2017  19:35
Hned první den veletrhu IDET v Brně podepsalo české ministerstvo obrany tři kontrakty na nákup vybavení pro armádu či modernizaci techniky. Do konce týdne přibudou další čtyři. Celkově za 750 milionů korun a další chystané miliardové investice proto přilákaly na veletrh více zahraničních vystavovatelů.  
Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně Jednání za zvukotěsným sklem. Veletrh obranných a bezpečnostních technologií... Veletrhy obranných a bezpečnostních technologií IDET, PYROS a ISET v Brně Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně Náčelník Generálního štábu Josef Bečvář na veletrhu IDET Modernizovaný tank T-72 Scarab. Veletrh obranných a bezpečnostních technologií...

Největší je nákup čtyř laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů pro letouny JAS-39 Gripen za 383 milionů.

Kontejnery české armádě dodá izraelská firma Rafael Advanced Defense Systems. Jde o jednu ze tří největších izraelských zbrojovek. Kontejnery umí především navádět na stacionární i pohyblivé cíle laserem i satelitem naváděné přesné zbraně, které armáda pro letectvo rovněž pořizuje.

Zjednoduší se tak komunikace mezi piloty a pozemními návodčími, které navádějí letouny na cíle ke zničení. Dnes musí návodčí pilotům předávat informace o pozicích nepřítele, na něž se má útočit. Díky kupovaným zařízením se proces zjednoduší. Návodčí pouze odešlou souřadnice, laserový zaměřovač podle nich cíl zaměří a letoun může okamžitě zaútočit.

Fotografie

Modernizovaný tank T-72 Scarab. Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně
Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně
Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně
Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně

„Jsem nesmírně rád, když tento veletrh během několika dní navštíví co nejvíce občanů. Je totiž důležité, aby lidé věděli, že mají armádu, věděli, co armáda dělá a jak je vyzbrojena. Navíc v současné bezpečnostní situaci je to o to důležitější,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Za dalších 190 milionů korun se bude také modernizovat pět vrtulníků Mi-17. Státní podnik LOM Praha má zajistit jejich úpravy, aby stroje odpovídaly evropským směrnicím.

Třetí smlouva je o spolupráci mezi Vojenským opravárenským podnikem a firmou General Dynamics, obě se zabývají výrobou a opravami vojenské techniky.

Během veletrhu budou také uzavřeny smlouvy, díky kterým získají nové radary letiště ve Kbelích, Náměšti nad Oslavou, Pardubicích a Čáslavi od Vojenského technického ústavu. Na náměšťské základně také slovenská firma OWT zajistí náhradní díly a obnoví záchytná zařízení pro letouny.

Poslední ze smluv je s Vojenským technickým ústavem, který zajistí dodávku systému sledování a řízení spolehlivosti letecké techniky.

V hledáčku jsou bojová vozidla pěchoty

Česká armáda navíc plánuje v nejbližších letech nákupy za desítky miliard korun. Například modernizaci 33 samohybných houfnic Dana nebo nákup nových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Prakticky všichni potenciální dodavatelé bojových vozidel v Brně svou techniku ukazují.

Letos podle organizátorů vystavuje na bezpečnostních veletrzích 518 firem z 31 zemí. Proti předchozímu ročníku v roce 2015 jde o mírný nárůst a to především u zahraničních vystavovatelů. Velké expozice připravily letos turecké firmy.

„Impulsem pro vystavovatele byly ohlášené investice ze strany armády. Vystavovatelé se těší na případné objednávky,“ uvedl generální ředitele Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Stropnický poznamenal, že všichni vědí, že je českou armádu potřeba modernizovat. Zároveň připustil, že občas dostává otázky, kam peníze jdou a kdo Českou republiku nutí dávat více na svou obranu. „Nikdo nás nenutí, je to naše slovo muže, které jsme dali, když jsme vstupovali do Aliance. Navíc finanční prostředky jsou v náš prospěch, nikam neputují, jsou určeny naší armádě,“ podotkl.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.