Armáda na veletrhu IDET připomene vstup do NATO i vznik Generálního štábu

23. dubna 2019  16:03
Dvě významná kulatá jubilea chce letos připomenout česká armáda ve své expozici na květnovém veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. Motivy na výstavišti tak budou dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO a sto let od vzniku Generálního štábu.  
Obrněnec Pandur české armády s ochrannými mřížemi, které chrání stroj před přímým zásahem z ručních protitankových zbraní. Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET se letos na brněnském výstavišti uskuteční od 29. do 31. května. Česká armáda a ministerstvo obrany mají tradičně nejrozsáhlejší expozici.

„Tentokrát bude mít dva hlavní motivy vycházející z letošních kulatých jubileí. Část expozice se zaměří na 20. výročí vstupu ČR do Severoatlantické aliance, druhá pak připomene 100 let Generálního štábu Armády České republiky,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor.

Vojáci letos „obsadí“ část pavilonu P s přilehlou volnou plochou K. Vnitřní část expozice podle Fajnora představí současnost a budoucnost vojenské techniky české armády. K vidění tak bude například kolový obrněnec Pandur ve velitelsko-štábní modifikaci či lehká obrněná vozidla Iveco.

Sto let od vzniku generálního štábu pak bude reprezentovat historická technika včetně modelu stíhacího letounu Spitfire ve skutečné velikosti či výrobky československých zbrojovek, které byly ve výzbroji nejen československé armády v meziválečném období.

Programu venkovní části expozice budou dominovat dynamické ukázky, především ukázka manipulace s přepravními kontejnery, například s naloženým vozidlem Iveco nebo modelové obnovení mobility humanitárního konvoje. „Úplnou novinkou v programu bude představení činnosti vojenských kynologů, speciální přehlídkové vystoupení předvedou motocyklové jednotky Hradní stráže,“ dodal Fajnor.

Na volné ploše K bude k vidění také statická ukázka dílenských a opravárenských činností armády, vystaveny budou vrtulníky Mi-171Š a W3-A Sokol nebo nákladní automobily Tatra s protiletadlovým kompletem RBS-70 a minometem PRAM. Kromě toho návštěvníci uvidí, jaké vybavení mají k dispozici zdravotníci v polní nemocnici v zahraničních misích, a bezplatně budou moci podstoupit test na odhalení zhoubného melanomu.

Součástí expozice budou také náborové stany do řad profesionálních vojáků i Aktivní zálohy. Svoji činnost představí brněnské komunitní centrum pro válečné veterány a Vojenský fond solidarity.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.