natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Nová kancelář NATO v Džibutsku bude koordinovat protipirátské operace

    23. dubna 2015  16:02

    Britské komando z lodi Fort Victoria prohledává zadržené pirátské plavidlo. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Nová kancelář NATO v Džibutsku bude koordinovat protipirátské operace

    Severoatlantická aliance se rozhodla otevřít svoji kancelář v Džibutsku, aby pomohla tamním aktérům v boji proti pirátům. „Kancelář umožní zlepšit operační, logistickou a administrativní koordinaci protipirátských operací v oblasti Afrického rohu,“ říká smlouva, kterou podepsalo NATO s džibutským ministrem zahraničí. Ta je zároveň základem pro další možný dialog o spolupráci v oblastech sdílených zájmů.

    NATO v okolí Afrického rohu vede od roku 2009 protipirátskou operaci Ocean Shield, jejímž úspěchem je, že zde poslední vydařený pirátský útok proběhl v květnu 2012.

    Kam dál?
    V Bulharsku vznikne námořní velitelství NATO (2.3. 2015)

    Zdroj: Bloomberg (USA)

    ---

    Svržení Kaddáfího mohlo pomoci rozšíření organizace IS v Libyi

    Svržení Muammara Kaddáfího mohlo být důvodem, proč se organizace Islámský stát (IS) snaží založit své opěrné body v Libyi. NATO se v roce 2011 rozhodlo pro intervenci v Libyi kvůli obavě, že se Kaddáfího jednotky chystají povraždit rivalské kmenové skupiny. Po ukončení mise byl Kaddáfí chycen rebely a následně zavražděn. Jeho smrt ponechala Libyi bez vůdce, čehož mezi jinými využila i organizace IS.

    V současnosti je Libye zhrouceným státem, na jehož území se nachází mnoho vojenských skupin a různých milic, které mezi sebou soupeří. Právě takovéto prostředí je vhodné pro výstavbu opěrného bodu Islámského státu. „Je pravděpodobné, že Islámský stát již do Libye pronikl,“ prohlásil mluvčí Pentagonu plukovník Steve Warren. I přesto NATO stále prohlašuje, že vojenská mise v Libyi byla úspěšná, nepodařila se až následná fáze konsolidace situace v Libyi. Experti zejména upozorňují, že Evropská unie a OSN mohly udělat více pro stabilizaci Libye a přestavbu jejích politických institucí.

    Kam dál?
    Kanada chaos v Libyi po svržení Kaddáfího předpovídala (3.3. 2015)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    ---

    Jarní tálibánské ofenzivě budou čelit pouze afghánské jednotky

    Tálibán v médiích oznámil začátek jarní ofenzivy, tentokrát však budou radikálům čelit pouze afghánské ozbrojené složky. Většina jednotek NATO se z území Afghánistánu stáhla koncem roku 2014, kdy alianční mise v zemi skončila. Na základě dohody NATO s afghánskou vládou zůstal v zemi omezený počet nebojových jednotek, jejichž úkolem je asistovat, radit a cvičit ozbrojené složky Afghánistánu.

    Jarní ofenziva Tálibánu je každoroční kampaní v boji proti afghánské vládě. Letošní ofenziva je nazvaná „Azm“, tedy „vytrvalost“, a radikálové jsou v jejím rámci odhodlaní pokračovat v prosazování džihádu.

    Kam dál?
    Tálibán oznámil začátek jarní ofenzivy (22.4. 2015)

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Švédské noviny: Švédsko se přibližuje NATO

    Švédsko je pro větší spolupráci se Severoatlantickou aliancí, píší švédské noviny Svenska Dagbladet na základě obsahu nové švédské obranné strategie, jejíž zveřejnění se chystá na pátek 23. dubna 2015. V dokumentu se podle deníku píše, že rozšiřování NATO je výhodné pro bezpečnost Evropy a Švédska a že švédská spolupráce s Aliancí umožní zemi zlepšit své vojenské schopnosti.

    Švédská vláda v dokumentu tvrdí, že chce zintenzivnit spolupráci s Aliancí tím, že se bude častěji účastnit komplexních aliančních cvičení, především těch v rámci sil rychlé reakce NATO. Nedávno Švédsko zveřejnilo záměr úžeji spolupracovat se sousedními severskými státy, vstup do NATO však prozatím vždy vylučovalo.

    Kam dál?
    Švédové jsou naklonění členství v NATO (29.10. 2014)

    Zdroj: The Local (Švédsko)

    ---

    Zeman: Ruský útok na Pobaltí by byl jeho sebevraždou

    Není pravděpodobné, že by se Rusko chystalo provést vojenský útok na Pobaltí, prohlásil český prezident Miloš Zeman. Podle něj Vladimir Putin není sebevrahem a ví velmi dobře, jaké následky by taková akce vyvolala. Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou totiž členskými státy NATO.

    „Myslím, že Rusko je spokojené s anexí Krymu,“ dodal Zeman k tématu možnosti ruské invaze na východní Ukrajinu. Podle něj je tato část Ukrajiny zničená válkou, a Rusko by tak muselo „živit desítky milionů hladových krků“, na což v současnosti nemá dostatečné ekonomické kapacity.

    Kam dál?
    Bělobrádek: Zeman si možná bude muset cestu do Moskvy financovat sám (9.4. 2015)
    Zaorálek kritizoval Zemana za účast na ruské vojenské přehlídce (20.3. 2015)

    Zdroj: Yahoo News (Kanada)

    gen; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media