NATO zveřejnilo zásah proti pirátům, kteří přepadali rybáře

4. prosince 2009  5:16
Několik vyhublých mužů, kteří přepadli rybářskou loď, ani neklade odpor. Finální akce po zuby ozbrojené speciální zásahové jednotky portugalského námořnictva trvá pár vteřin.  

Prohlédni fotky

Velitelství NATO pro námořní operace v Northwoodu uvolnilo detailní informace včetně fotografií a videa z úspěšného zásahu proti skupině somálských pirátů. Speciální komando z portugalské válečné fregaty Álvares Cabral plující pod vlajkou NATO v pondělí u pobřeží Seychelských ostrovů zadrželo a předalo úřadům skupinu pirátů, kteří o víkendu přepadli rybářskou loď.

Piráti plující na mateřské lodi a dvou menších člunech se pokusili v neděli ráno přepadnout španělskou rybářskou loď Ortube Berria. K útoku došlo zhruba 170 námořních mil od Seychelských ostrovů a 700 mil daleko od pobřeží Somálska.

Útoky pirátů
Počet pirátských útoků na celém světě se podle Mezinárodní úřadu pro námořní dopravu za prvních šest měsíců letošního roku zdvojnásobil ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Do června bylo napadeno 240 lodí a pirátům se v 78 případech podařilo dostat na palubu a 31 plavidel unesli. Při útocích přišlo 6 námořníků o život, 19 utrpělo zranění, 561 bylo zajato.
Somálští piráti měli za první půl rok za sebou 130 útoků, tedy více, než bylo za první pololetí 2008 všude po světě (114). Nejvíce lodí napadli Somálci v březnu a dubnu, naopak v červnu nebyl zaznamenán ani jeden útok.

Španělská loď vyslala nouzové volání a posádce se podařilo vlastními silami útok pirátů odrazit a s lodí odplout do bezpečí.

Pirátská plavidla však sledovaly dva hlídkové letouny společně s hlídkovým člunem Andromache operující v oblasti v rámci protipirátské operace Evropské unie. Nouzový signál španělských rybářů zachytila i portugalská válečná fregata Alvares Cabral, která byla v té chvíli od místa incidentu 220 mil daleko.

Piráti se na útěku rozdělili na dvě skupiny, aby znesnadnili sledování. Letouny zaznamenaly, že se prchající posádky snažily z lodí vyhodit do moře vše, co by je z pirátství usvědčovalo. Včetně zbraní a dlouhých žebříků s háky, používaných pro vstup na paluby větších plavidel.

Hlídkový člun Andromache po několika hodinách dostihl mateřskou loď pirátů a zadržel tři muže na palubě. Jednomu z pirátů se podařilo na malém člunu uprchnout.

Portugalská fregata se mezitím přiblížila k další prchajícím pirátům natolik, že mohla do akce vyslat zásahové komando. "Ve 22:50 jednotka portugalských námořníků zaútočila na jeden ze člunů a zadržela šest osob, podezřelých z pirátství," uvedlo velitelství NATO ve své zprávě.

Po identifikaci, shromáždění důkazů a výslechu námořníci předali zadržené piráty úřadům na Seychelských ostrovech.

Za poslední měsíce jde o několikátý úspěšný zásah proti pirátům. U somálských břehů působí námořní síly Evropské unie, Ruska, Číny a NATO a piráti už nejsou tak úspěšní jako dříve. V posledních měsících tak rozšířili svá působiště a útočí i stovky kilometrů od somálských břehů.

V pondělí somálští piráti unesli u Seychelských ostrovů řecký tanker Maran Centaurus, který vezl surovou ropu z Kuvajtu do Spojených států. Na palubě je 28 námořníků, většinou Filipínců. Je to druhý největší úlovek somálských pirátů za poslední roky.

NATO proti pirátům

NATO v oblasti Adenského zálivu spustilo v srpnu už svou třetí protipirátskou operaci nazvanou Ocean Shield. Obchodní lodě chrání vlajková fregata Álvares Cabral, americká vojenská plavidla Donald Cook a Stephen W. Groves, italská fregata Libeccio a kanadská válečná loď Fredericton.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.