natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Somálští piráti útočí méně, lodní trasy hlídají desítky válečných lodí

    13. října 2009  11:50
    Útoky somálských pirátů ztrácejí na intenzitě. Zatímco během loňského roku piráti v Adenském zálivu a Indickém oceánu přepadli a zajali více než stovku obchodních lodí, letos je jejich kořist výrazně chudší.  
    V Adenském zálivu a v Indickém oceánu v současnosti hlídkují zhruba čtyři desítky vojenských lodí z dvanácti zemí, které se do boje proti modernímu pirátství zapojily.

    Podle britského velitele alianční flotily v zálivu Steva Chicka opatření "měla konečně efekt" a únosy se podařilo snížit o 90 procent. Loni piráti přepadli a zajali více než stovku komerčních plavidel.

    Protipirátská opatření zavedly na svých lodích i přepravní společnosti. Proniknutí pirátů na palubu má zabránit "palba" požárními hadicemi i ostnaté dráty na žebřících a dalších přístupových místech.

    V oblasti od srpna opět hlídkují i lodě pod vlajkou NATO. Aliance už v srpnu spustila svou třetí protipirátskou operaci pod názvem Ocean Shield. Obchodní lodě chrání britská vlajková fregata Cornwall, italská fregata Libecco, řecká fregata Navarinon, americký torpédoborec Donald Cook a turecká válečná fregata Gediz.

    Piráti si spletli válečnou loď s obchodní
    Vojenským hlídkám se daří piráty i chytat. Naposledy o víkendu zajali námořníci 11 pirátů, kteří se pokusili zaútočit na francouzskou válečnou loď La Somme. Přes 160 metrů dlouhou fregatu si piráti v noci spletli s obchodní lodí. "Piráti byli na palubách dvou malých lodí a zahájili palbu kalašnikovy," komentoval událost pro agenturu AFP admirál Christophe Prazuck.

    Poté, co piráti na svůj omyl přišli, pokusili se uprchnout. Speciální komando posádku jednoho z člunů ale dopadlo. Druhému člunu se podařilo uprchnout. V září zase posádka turecké fregaty Gediz zadržela sedm pirátů, kteří se pokusili přepadnout dvě obchodní lodě.

    Nájezdníci hledají kořist v nových oblastech
    Nájezdy novodobých korzárů dosáhly svého vrcholu na přelomu loňského a letošního roku. Jako odpověď byl v únoru vytvořen takzvaný mezinárodní tranzitní koridor (IRTC) dlouhý 464 námořních mil (860 km), v němž je koordinace mnoha patrolujících lodí mnohem snazší.¨

    Hrozba pirátských útoků nicméně nadále trvá. NATO nedávno varovalo například Indii před spiknutím somálských pirátů s tím, že existují konkrétní zpravodajské informace, které naznačují, že frakce somálských pirátů podporující teroristickou síť Al-Káida hodlá v příštích týdnech napadat indické lodě a námořníky.

    Podle Mezinárodního úřadu pro námořní plavbu (IMB) somálští piráti v létě částečně přesunuli těžiště svých operací do jižní části Rudého moře a k pobřeží Ománu. Především kvůli špatnému počasí u somálských břehů v monzunové období. V Indickém oceánu a Perském zálivu tehdy drželi piráti v zajetí nejméně 14 plavidel.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media