natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO plánuje po roce 2016 v Afghánistánu civilně vedenou misi

    14. května 2015  23:29

    Polští vojáci v nyní již ukončené misi ISAF v Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany Polska

    NATO plánuje po roce 2016 v Afghánistánu civilně vedenou misi

    Severoatlantická aliance po roce 2016 v Afghánistánu zůstane přítomna v podobě mise, která by měla pomoci s posílením afghánských bezpečnostních sil v jejich boji proti Tálibánu. Mise Enduring Partnership bude vedená civilisty, nicméně bude mít i vojenskou část prozradil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

    K důkladnému naplánování mise má dojít do podzimu letošního roku. „Další fáze alianční přítomnosti v Afghánistánu bude strategičtější, dlouhodobější a bude zaměřená na specifické bezpečnostní a rozvojové potřeby Afghánistánu,“ informoval afghánský ministr zahraničí Salahuddin Rabbání.

    Kam dál?
    Jarní tálibánské ofenzivě budou čelit pouze afghánské jednotky (23.4. 2015)

    Zdroj: Wall Street Journal (USA)

    ---

    Ruská rétorika týkající se jaderných zbraní je nezodpovědná, tvrdí Breedlove

    „Rusko nezodpovědně přitvrzuje ve své rétorice týkající se jaderných zbraní, aby zastrašilo představitele Západu,“ řekl vojenský velitel NATO generál Breedlove. Moskva již nějakou dobu mluví o přemístění svých jaderných zbraní do oblasti Krymu, protože na to prý má po anexi regionu v roce 2014 právo. Podle představitelů členských států NATO by to nicméně znamenalo nevyhnutelnou destabilizaci tamější bezpečnostní situace.

    Kam dál?
    Šéf NATO: Rusové se šikují u hranic Ukrajiny, hrozí ofenziva povstalců (12.5. 2015)

    Zdroj: Financial Times (USA)

    ---

    Turecko hostí schůzku NATO a přemítá o své roli v něm

    V Turecku v současné době probíhají diskuze o tom, zda je pro stát výhodné i nadále být součástí NATO. Turecko, které nyní hostí schůzku ministrů zahraničí NATO, je Alianci oficiálně zavázané. „V zemi je však viditelné jisté protizápadní a protialianční smýšlení. A to nejen mezi elitami, ale i mezi běžnými Turky,“ uvedl turecký politický analytik Tarik Oguzlu. Členství Turecka v NATO je nicméně velmi důležité – především ze strategického hlediska.

    Turci se bojí ruské ekonomické krize, která pramení ze sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Tento rok totiž do velkých hotelových rezortů okolo Antalye nepřijeli téměř žádní Rusové, a Turci tím přicházejí o značné zisky.

    Turecko se domnívá, že Aliance se nyní až příliš soustředí na krizi na Ukrajině a vztahy s Ruskem místo toho, aby se více věnovala hrozbě organizace Islámský stát. Ankara požaduje zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií a Irákem.

    Kam dál?
    Chování Turecka znepokojuje spojence v NATO (22.4. 2015)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Při útoku na hotel v Kábulu byl mezi pěti oběťmi jeden Američan

    Během útoku na jeden z kábulských hotelů zemřelo pět lidí a šest jich bylo zraněno, mezi oběťmi je jeden Američan. Krátce po útoku, k němuž se přihlásilo hnutí Tálibán, na místo přijely afghánské bezpečnostní síly, které se snažily útočníky dopadnout. Z hotelu bylo zachráněno čtyřiapadesát lidí, tři útočníci zemřeli během útoku. Mezi pěti oběťmi byli dva Indové, dva Afghánci a jeden Američan, jehož smrt již potvrdilo americké velvyslanectví v Kábulu.

    Kam dál?
    Tálibán oznámil začátek jarní ofenzivy (22.4. 2015)

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    ---

    U norského pobřeží probíhá alianční protiponorkové cvičení

    Protiponorkové cvičení u břehů Norska je odpovědí NATO na rostoucí počet ruských ponorek, které v těchto vodách provádí své vlastní patroly. Ruské ponorky byly spatřeny i u pobřeží Švédska, Finska a Velké Británie. Cvičení Dynamic Mongoose mimo jiné poukazuje na zvětšující se mezery v britské obraně.

    Během cvičení mají vojenské lodě za úkol lokalizovat nepřátelská plavidla pod hladinou moře. Námořníci musí hlídat horizont a dívat se po periskopech, v podpalubí mezitím kontrolují sonary a různé senzory. Do cvičení jsou zapojené také vojenské protiponorkové helikoptéry, poprvé jsou využita i podvodní plavidla bez posádky a drony, které práci námořníkům částečně usnadňují.

    Kam dál?
    NATO zahájilo protiponorkové cvičení u norského pobřeží (5.5. 2015)

    Zdroj: BBC (Velké Británie)

    gen; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media