NATO chystá novou misi v Afghánistánu. Bude jen podpůrná, shodli se ministři

10. října 2012  13:52
Po skončení bojových operací v Afghánistánu v roce 2014 zůstane v zemi jen několik tisíc zahraničních vojáků. Nová mise, která bezprostředně poté odstartuje, pak bude mít jen "podpůrný a asistenční charakter", shodli se v Bruselu ministři obrany NATO.  
Do nové mise by se měli zapojit i čeští vojáci. | foto: PRT Lógar

"Nepůjde o bojovou misi," konstatoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím, že ministři v Bruselu schválili jen obecné obrysy toho, jak by zcela nová mise v Afghánistánu měla vypadat.

Aliance do konce roku 2014 stáhne z Afghánistánu většinu z více než 100 tisíc vojáků. Bojové operace skončí a plná odpovědnost za bezpečnost v zemi bude příslušet na afghánským bezpečnostním silám.

V zemi však přesto zůstane podle odhadů několik tisíc zahraničních vojáků. Jejich úkoly ale budou jiné než dosud. O jejich konkrétní podobě i počtech vojáků budou nyní jednat vojenské struktury Aliance.

"Těžištěm bylo schválení rámce pro zahájení vojenského plánování nové mise pod vedením NATO v Afghánistánu po roce 2014, jejímž hlavním posláním bude poskytování výcviku, poradenství a asistence afghánským bezpečnostním silám," uvedl první náměstek ministra obrany a bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který na jednání zastupoval Alexandra Vondru.

Se stahováním vojáků už počítá i česká obrana. Zatímco letos působí v Afghánistánu 590 českých vojáků, v příštím roce jich má v zemi být maximálně 539 a v roce 2014 pak nejvýše 340. Už počátkem příštího roku se z afghánské provincie Lógar začne stahovat český provinční rekonstrukční tým (PRT), který zde působí od roku 2008. Po skončení mise ISAF Česko plánuje do země vyslat maximálně 150 výcvikových instruktorů.

Spojené státy před časem naznačily, že by v zemi mělo zůstat zhruba 25 tisíc vojáků, kteří by v Afghánistánu působili další dekádu - až do roku 2024. Pentagon počítá s tím, že by šlo o výcvikové instruktory a příslušníky speciálních sil, kteří by afghánským jednotkám pomáhali v protiteroristických akcích.

Většinu sil by tvořili Američané. Ostatní alianční spojenci by do mise vyslali "symbolické" kontingenty. "Budeme podporovat afghánské síly, dokud nepřevezmou plnou zodpovědnost za bezpečnost země," prohlásil Rasmussen.

Aktuální studie mezinárodní organizace International Crisis Group (ICG) přitom uvádí, že po odchodu po odchodu jednotek NATO v roce 2014 hrozí afghánské vládě možný pád, zejména pokud prezidentské volby neproběhnou řádně. Země by se prý mohla propadnout i do občanské války.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.