Instruktoři BIS trénují speciální jednotku na další misi v Afghánistánu

7. listopadu 2012  14:48
Kolona pancéřovaných vozidel jede vysokou rychlostí, když náhle u cesty exploduje nastražená nálož povstalců. Vojáci se snaží pomoci zraněným, ostatní bojují. Podobné scénáře na Libavé intenzivně nacvičuje zvláštní jednotka, kterou příští rok čeká nová mise v nebezpečném afghánském Vardaku.  
Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Instruktoři BIS učí české vojáky dokonale zvládnou řízení vozidel a reagovat na Instruktoři BIS učí české vojáky dokonale zvládnou řízení vozidel a reagovat na Napadení kolony. Instruktoři BIS učí české vojáky dokonale zvládnou řízení První pomoc zraněným po výbuchu nastražené nálože. Čeští vojáci se připravují První pomoc zraněným po výbuchu nastražené nálože. Čeští vojáci se připravují První pomoc zraněným po výbuchu nastražené nálože. Čeští vojáci se připravují Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku. Dokonale ovládat Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku. Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku.

Na všechny možné nebezpečné situace se ve výcvikovém prostoru Libavá připravuje zvláštní jednotka českých vojáků, ukrývající se za zkratkou MAT (Mentoring Advisory Team). Už v průběhu příštího roku odjedou do afghánské provincie Vardak, kde budou dohlížet na velitele afghánských vojáků a radit jim přímo v boji.

"Budeme první jednotka nasazená ve Vardaku pro mentorování příslušníků štábu afghánského pěšího praporu," řekl velitel jednotky Jan Zezula.

Provincie na středovýchodě Afghánistánu s půl milionem obyvatel přitom stále platí za jednu z nejnebezpečnějších oblastí. "Dlouhodobě prostor není zcela ovládnut koaličními silami. Hrozí tam nástražné výbušné systémy nebo léčky a nástřely," konstatoval Zezula.

Provincie Vardak

Provincie Vardak leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Provincie je považována za neklidnou.Ještě v roce 2008 byla z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se bezpečnostní situace zlepšila, stále má několik okresů této oblasti nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic.


Čeští vojáci přitom už zkušenosti s afghánským Vardakem mají. Dosud tam působí jiný tým instruktorů a poradců, kteří cvičí a dohlížejí nad obyčejnými vojáky. NATO plánuje stažení všech bojových sil do konce roku 2014 a právě speciální týmy poradců a instruktorů by je měly postupně nahrazovat.

Na Libavé vojáci v těchto dnech procházejí speciálním bojovým výcvikem, zaměřeným na ochranu a řidiče, kteří musí při přesunech nepřátelským územím bezchybně ovládat vozidlo na různém povrchu a v různé rychlosti.

A právě s tím českým vojákům pomáhají zkušení instruktoři tajné služby BIS (Bezpečnostní informační služby) v rámci zvláštního projektu RIDERS. "Armáda nemá žádné takové specialisty, instruktoři BIS nám proto pomáhají s výcvikem řidičů, aby dokázali reagovat na krizové situace," vysvětlil Zezula.

Specialisté BIS učí vojáky dokonale ovládat vozidla i při jízdě v kolonách a napadení nepřítelem a radí jim i ohledně taktiky v krizových situacích. Jak například nejlépe ochránit převáženou VIP osobu nebo jak díky vozidlům bezpečně evakuovat i pod palbou zraněného kolegu.

Žádný z instruktorů z pochopitelných důvodů nesmí o své práci mluvit na veřejnosti, nicméně cvičné scénáře a dokonce i síla pyrotechnických efektů při simulovaných napadeních vychází ze skutečných událostí a případů v Afghánistánu z poslední doby.

Jako když má například patrola za úkol doprovodit chráněné osoby k jednání do vesnice a při cestě zpátky k vozidlům je nedaleká spojenecká základna i hlídka napadena minometnou palbou.inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.