natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Poplach pro gripeny. Čeští stíhači poprvé zasahovali nad Pobaltím

    6. září 2012  15:08
    Jen pět dní po převzetí ochrany vzdušného prostoru nad Pobaltím mají čeští stíhači s gripeny na kontě první ostrý zásah. Poplašné sirény k rychlému startu se jim rozezněly nad hlavami kvůli letounu, který se dostal do vzdušného prostoru Estonska.  

    Mise českých pilotů v s gripeny v Pobaltí začíná (31. srpna 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Ve středu odpoledne dostali čeští letci na základně v litevském Šiauliai rozkaz k ostrému startu, takzvanému Alpha Scramble. Dvojice gripenů musela vystartovat k letounu, který se se dostal do vzdušného prostoru Estonska a nedodržel pravidla pro lety po civilních letových tratích.

    Čeští tygři střeží Pobaltí

    Nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem začali čeští letci se čtveřicí nadzvukových letounů Jas-39 Gripen chránit v sobotu 1. září. Službu na čtyři měsíce převzali od Polska. Trojlístek pobaltských zemí nemá vlastní stíhací letectvo a tak se členské státy NATO v jejich ochraně střídají v rámci takzvaného "airpolicingu".

    Po dostižení cíle, jeho identifikaci a krátkém doprovodu se oba hotovostní gripeny vrátily zpět na letiště Šiauliai. "Dle předpokládaného tracku cíle a jeho rychlosti rozhodlo velitelství o provedení ostrého vzletu. Během příletu do prostoru jsme přijali základní informace o cíli a tyto informace jsme následně potvrdili," popsal první ostrou akci v misi jeden z pilotů Jaroslav Tomaňa.

    Podrobnosti o typu letounu, komu patřil a kam měl namířeno, ale velitelství NATO zatím neuvolnilo ke zveřejnění. Ani generální štáb zatím nemůže k případu podat bližší informace. Podle informací natoaktual.cz to byl letoun An-26.

    Takové stroje využívá ruské vojenské letectvo k letům do enklávy Kaliningradu. Je tedy možné, že šlo o ruský letoun. Už při své předchozí misi v Pobaltí v roce 2009 čeští stíhači museli několikrát vystartovat k podobným případům, kdy ruské letouny nedodržely letový plán a navíc neměly zapnutý "odpovídač".

    Odpovídač je zařízení, které umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytuje základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. Středisko řízení letového provozu proto takové letouny označuje za neznámý cíl.

    Ostrý start nařídilo českým letcům alianční velitelství vzdušných operací CAOC v německém Uedemu, pod které během mise spadají. Během samotné akce pak hotovostní letouny řídí Středisko řízení a uvědomování CRC, které je umístěno poblíž druhého největšího litevského města Kaunasu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media