Čeští tygři převzali ochranu Pobaltí, na unesený letoun ale nemohou

31. srpna 2012  17:43
Elitní 211. tygří letka s gripeny přebírá na čtyři měsíce ochranu vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. Na litevské základně Šiauliai čeští stíhači dostali pomyslný klíč od Pobaltí.  
Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. srpna 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Mise českých pilotů v s gripeny v Pobaltí začíná (31. srpna 2012) Pohotovostní hangáry na litevské základně Šiauliai (31. srpna 2012) Průlet českých gripenů a polských MiG-29 nad litevskou základnou Šiauliai (31. Litevská jednotka během slavnostního ceremoniálu k předání vzdušného prostoru Čeští letci z Čáslavi už jednou vzdušný prostor nad Pobaltím chránili, v roce Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. srpna 2012) Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. srpna 2012) České gripeny nad litevskou základnou Šiauliai (31. srpna 2012) Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29

Nebe nad Pobaltím začnou čeští letci se čtveřicí nadzvukových letounů Jas-39 Gripen chránit v sobotu úderem deváté hodiny ráno tamějšího času. Symbolický klíč českým stíhačům v pátek předali jejich polští kolegové, kteří dosud chránili Pobaltí s letouny MiG-29.

"Osm ostrých nad Pobaltím"

Jak probíhala mise českých stíhačů v roce 2009

"Vždy říkám, že jde o jakýsi výcvik v reálných misích. Naši piloti jsou skvělí a takový úkol splní. V roce 2009 jsme uspěli, jsem si jistý, že podobně tomu bude i tentokrát," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Dodal, že ochrana vzdušného prostoru je natolik citlivou záležitostí, že není automaticky svěřena každému, kdo by se takového úkolu chtěl zhostit.

Pobaltské země nemají vlastní stíhací letectvo a tak se členské státy NATO v jejich ochraně střídají v rámci takzvaného "airpolicingu". Český kontingent čítá 64 českých vojáků. Na litevské základně Šiauliai budou působit do konce roku, kdy je vystřídají Dánové.

Za poplachy mohou Rusové

Hlavním úkolem českých letců bude zajištění ochrany vzdušného prostoru. V nepřetržité pohotovosti se piloti střídají ve čtyřiadvacetihodinových službách. Už při prvním nasazení před třemi lety čeští stíhači startovali většinou k ruským vojenským letounům, které se nebezpečně přiblížily chráněné zóně a neodpovídaly řízení letového provozu.

Mise českých pilotů v s gripeny v Pobaltí začíná (31. srpna 2012)
Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29
Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. srpna 2012)

"Díky ochraně Pobaltí si už ruské letouny směřující do oblasti ruské enklávy Kaliningradu nemohou dělat, co chtějí. Každý letoun by měl dodržovat určitá pravidla. Konkrétně nad Pobaltím se to ale v minulosti nedělo," konstatoval velitel kontingentu Petr Lanči.

Podle něj zřejmě nešlo o cílené provokace ze strany Ruska. Nicméně osmi ostrými starty Češi během svého prvního nasazení vyrovnali statistiku všech ostrých startů, takzvaných A-scramble, za celé období od dubna roku 2004, kdy Aliance s leteckou ochranou Litvy, Lotyšska a Estonska začala. "Neřekl bych, že jde o provokace. Ale velmi dobře vědí, že jsme tady," dodal Lanči.

Unesený letoun Češi sestřelit nesmějí

Čtveřice gripenů je kromě palubního kanónu vyzbrojena střelami Sidewinder. U ruského Kaliningradu a běloruských hranic pro piloty platí takzvané nárazníkové pásmo. Letci musí dodržovat vzdálenost 15 kilometrů k hranici a to samé se očekává od ruských a běloruských letounů.

Piloti smějí zasahovat jen proti vojenským cílům, nemají mandát k zásahu proti takzvanému "renegátovi", tedy například unesenému civilnímu letadlu.

Průlet českých gripenů a polských MiG-29 nad litevskou základnou Šiauliai (31.

Průlet českých gripenů a polských MiG-29 nad litevskou základnou Šiauliai (31. srpna 2012)

Kdyby se v tak Pobaltí stalo něco podobného jako 11. září v Americe, mohou to ze vzduchu pouze monitorovat. Běžná asistence civilním strojům v nouzi však součástí mandátu je. Týká se případů, kdy například dopravní letoun bude mít nějakou technickou závadu nebo ztratí spojení.

Piloti využijí rychlost

Čtyřměsíční mise vyjde asi na 70 milionů korun, které jdou z rozpočtu ministerstva obrany na zahraniční operace. Pobaltské země slíbily, že si v budoucnu budou ochranu platit. Dosud hradí cizím letectvům náklady na ubytování nebo stravu.

Ani tak ale podle Vondry nejsou peníze na misi v Pobaltí vynaloženy zbytečně. "Je to o alianční solidaritě," řekl Vondra s tím, že další podobnou misi by mohli čeští letci podniknout v roce 2015.

Letci berou misi zároveň jako výbornou příležitost pro výcvik. "Využijeme to například pro velmi nízké lety nadzvukovou rychlostí nad hladinou moře, což u nás doma pochopitelně nejde," řekl jeden z pilotů Martin Pelda.

Kvůli klimatickým podmínkám v Pobaltí na sklonku roku vojáci nechali všechny čtyři letoun dodatečně opatřit  například speciální antikorozní ochranou. Na litevské základně se používá jiný typ rozmrazovacích směsí na dráze, než které jsou pro gripeny schválené. "Jsou agresivnější a hrozilo by poškození. Museli jsme letouny rozebrat a každý díl nastříkat. Byla to práce asi na měsíc a půl," vysvětlil šéf pozemních specialistů Radomír Holuša.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.