natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO se obává střetu mezi Tureckem a Ruskem

    22. února 2016  15:24

    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    NATO se obává střetu mezi Tureckem a Ruskem

    Nebezpečí, že se v Sýrii rozpoutá válka mezi Tureckem a Ruskem, je čím dál větší. „Ozbrojené síly Turecka i Ruska jsou aktivní v nelítostných bojích na turecko-syrské hranici, v některých případech jen pár kilometrů od sebe,“ říká představitel Severoatlantické aliance. Současná situace připomíná studenou válku, kdy hrozilo, že jakékoliv menší pochybení rozpoutá třetí světovou válku. Kubánskou raketovou krizi vzpomenul ruský předseda vlády Dmitrij Medveděv na bezpečnostní konferenci v Mnichově, která se konala minulý víkend. „Občas se ptám, jestli jsme v roce 2016 nebo 1962,“ pronesl Medveděv.

    Riziko mezinárodní konfrontace v Sýrii roste každý dnem. Již pět let je země zmítaná brutální občanskou válkou, která by se nyní mohla rozvinout v závažný konflikt mezi Západem a Ruskem. Je velmi těžké předvídat důsledky pro transatlantické spojenectví, pokud by se v rámci syrského konfliktu střetla Moskva s Tureckem, které je členem Severoatlantické aliance. Sýrie by se mohla stát modelovým příkladem a zkouškou vojenské aliance. Situace je však velmi složitá. NATO se chce za každou cenu vyhnout vojenskému konfliktu s Ruskem, zároveň však musí dát jasně najevo, že v případě potřeby stojí za svými členskými státy.

    Kam dál?
    Sýrie: Ruské letouny pronásledují německá Tornada (17.2. 2016)
    Turecko zakázalo ruský monitorovací let poblíž syrské hranice (4.2. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    Rusko poslalo bojové letouny na svou základnu v Arménii

    Rusko přesunulo několik letounů MiG-29, modernizovaný bombardér MiG a transportní vrtulníky na svou vojenskou základnu v Arménii, která se nachází 40 km od turecké hranice, uvedla ruská armáda. Kromě této letecké základny na letišti Erebuni nedaleko Jerevanu má Moskva v Arménii ještě druhou základnu v Gyumri určenou pro pozemní vojsko.

    V Erebuni má Moskva umístěných již devět letounů MiG-29. S nově příchozími letadly zahájí piloti zkušební lety v polovině března, stojí v prohlášení ruské armády. Vztahy Turecka s Arménií jsou dlouhodobě napjaté.

    Kam dál?
    Turecký problém: spory s Ruskem komplikují situaci v regionu (16.12. 2015)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    SIPRI: Čínský export zbraní se za posledních pět let téměř zdvojnásobil

    Čína, jakožto třetí největší vývozce zbraní na světě po USA a Rusku, téměř zdvojnásobila svůj vývoz zbraní v posledních pěti letech, informoval Stockholmský institut pro výzkum mezinárodního míru (SIPRI). Čínský export, který nezahrnuje většinu lehkých zbraní, vzrostl o 88 % v letech 2011 až 2015 ve srovnání s předchozím pětiletým obdobím, uvedl švédský think-tank SIPRI. Ve stejném časovém horizontu a se stejným srovnáním klesl čínský dovoz zbraní o 25 %, což signalizuje rostoucí důvěru země ve vlastní zbraně, stojí ve zprávě SIPRI o globálním vývozu a dovozu zbraní.

    Čína investovala miliardy do rozvoje svého zbrojního průmyslu. „Ještě před deseti lety byli Číňané schopni nabídnout pouze technologicky málo vyspělé vybavení. To se ale změnilo. Zařízení, která vyrábějí teď, jsou mnohem modernější a přitahují pozornost některých větších trhů,“ uvedl Siemon Wezeman z think-tanku SIPRI.

    Většina zbraní z Číny putovala do zemí v Asii a Oceánii. Zhruba 35 % z celkového exportu obdržel Pákistán, jakožto klíčový spojenec Číny. Po něm následovala Bangladéš a Myanmar (Barma).

    Kam dál?
    Peking rozmisťuje rakety v Jihočínském moři (17.2. 2016)
    Pacifická flotila USA se zmenšuje, čínská armáda sílí (7.1. 2016)

    Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

    ---

    ČR chce vyslat vojáky na východní křídlo NATO

    Česká republika je připravená vyslat okolo stovky vojáků na východní hranici Severoatlantické aliance, aby podpořila baltské státy a Polsko a podílela se na odstrašení Ruska, uvedl český ministr obrany Martin Stropnický. Tento krok je v souladu s plánem NATO, oznámeným 10. února 2016, s cílem odradit Rusko od agresivního chování rychlým nasazením aliančních leteckých, námořních a pozemních sil.

    „Pokud příprava brigády NATO půjde podle plánu, a já věřím, že půjde, je velmi pravděpodobně, že čeští vojáci budou nasazeni na východní hranici Aliance ve druhé polovině letošního roku,“ poznamenal Stropnický.

    Při odstrašování Ruska se budou ministři obrany NATO spoléhat na síť nových aliančních předsunutých základen, na jednotky působící na rotačním principu, na uskladněné vybavení a na pravidelná vojenská cvičení. To vše se bude opírat o jednotky rychlého nasazení.

    Kam dál?
    Polsko naléhá, aby NATO nasadilo jednotky k odstrašení Ruska (18.2. 2016)
    Velká Británie pošle pět lodí do Baltského moře (10.2. 2016)

    Zdroj: Business Insider (USA)

    ---

    Americké bombardování Libye odhaluje limity strategie proti IS

    Mise, při níž americké vojenské letouny bombardovaly přímořské město v Libyi s cílem zabít militantního velitele spojeného s plánováním útoků na západní turisty v Tunisu v roce 2015, zdůraznila zvětšující se rozdíl mezi americkými vojenskými operacemi a diplomatickým úsilím o mír a stabilitu v tomto bouřlivém regionu.

    Tyto nálety na výcvikový tábor ve městě Sabratha poukázaly na rostoucí znepokojení Spojených států z Libye, jakožto nové základny pro organizaci Islámský stát (IS), a na ochotu USA používat vzdušné síly proti militantním velitelům a infrastruktuře. Ukázaly však i limity amerického přístupu, kdy vojenská akce není doprovázena diplomatickým úsilím o vyřešení hlavních politických otázek, díky čemuž se daří džihádistům prosperovat.

    „Je jasné, že prioritou Washingtonu je nyní podniknutí takových kroků, které povedou k oslabení IS v průběhu příštího roku,“ uvedl syrský analytik Noah Bonsey. Podle něj je politický proces ukončit válku nižší prioritou, v níž bylo také dosaženo mnohem menšího pokroku. K ustavení vlády národní jednoty v Libyi zatím nedošlo, zmírnění napětí v Iráku má jen velmi malý úspěch a ohlášené příměří v Sýrii je také v nedohlednu.

    Kam dál?
    Bývalý velitel NATO volá po zapojení USA a Kanady v Libyi (17.2. 2016)
    Obama: USA budou bojovat proti IS v Libyi (29.1. 2016)

    Zdroj: The New York Times (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media