natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Výzkum: Kdyby Rusko začalo válku v Pobaltí, NATO by rychle prohrálo

    4. února 2016  16:43

    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Výzkum: Kdyby Rusko začalo válku v Pobaltí, NATO by rychle prohrálo

    Kdyby se ruské tanky a jednotky zítra objevily v Pobaltí, Severoatlantická aliance by boj s nimi prohrála v průběhu tří dní. Tvrdí to americký think tank RAND Corporation na základě svého nového výzkumu. „Výsledky jsou jasné: v současné situaci není NATO schopné úspěšně bránit teritorium svých nejohroženějších členů,“ uvádí think tank.

    Zpráva RAND

    Přečtěte si přímo zprávu z výzkumu think-tanku RAND.

    Výzkum spočíval v provedení simulované válečné operace. Ta začala útokem Ruska v Pobaltí, během něhož se Rusové dostali k hlavním městům Estonska a Lotyšska v rozmezí 36 – 60 hodin. Americké a baltské jednotky ani za podpory amerického letectva nebyly při této akci schopné zastavit postup ruských mechanizovaných jednotek a utrpěly těžké ztráty. Studie ukazuje, že NATO adekvátně nezareagovalo na zvyšování ruského obranného rozpočtu. Při potenciálním útoku Ruska by Alianci chyběli vojáci i těžká technika, informuje závěrečná zpráva z výzkumu.

    „Takto rychlá porážka by Alianci nechala pouze omezené možnosti dalšího postupu a všechny z nich špatné,“ píše se v dokumentu. USA a členové Aliance by se mohli pokusit o krvavý protiútok, který by ale vedl k dramatické eskalaci aktivit Ruska. Mohli by také Rusku pohrozit masivní odplatou včetně použití jaderných zbraní, nebo by uznali alespoň dočasnou porážku a začala by nová studená válka.

    Vybudování sedmi brigád včetně tří vybavených těžkou technikou a podporovaných letectvem a dělostřelectvem v regionu východních členských zemí NATO by podobnému špatnému scénáři z hlediska Aliance dokázalo zabránit.

    Kam dál?
    NATO zvažuje první formální jednání s Ruskem od roku 2014 (21.1. 2016)

    Zdroj: Yahoo News (USA)

    ---

    Kanadský obranný rozpočet patří k nejnižším v NATO

    Kanadský rozpočet na obranu je jedním z nejnižších v celé Severoatlantické alianci. Kanada opakovaně slíbila dávat 2 % svého HDP na obranu, ale zatím tento závazek nedodržuje. Podle nové alianční zprávy dává na obranu pouze 1 %, méně dávají už jen Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Španělsko, Itálie, Lucembursko a Belgie.

    Obranný rozpočet Kanady je nízký již několik let. Současná vláda Liberální strany navíc předpověděla, že se do budoucna ještě sníží.

    Kam dál?
    NATO: Evropa kvůli Rusku snižuje škrty v obranných rozpočtech (29.1. 2016)

    Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

    ---

    Ruská hrozba vede Švédsko do NATO

    Hrozba ze strany Ruska vede Švédsko směrem ke členství v Severoatlantické alianci. Minulý rok se vstupem do této organizace souhlasila téměř polovina Švédů, v roce 2012 byl pro jeden Švéd z pěti dotázaných. Tato změna je však jen zčásti zapříčiněná ruským asertivním chováním, uvedl lektor švédské univerzity obrany Jacob Westberg. „Větší roli hraje zvýšené povědomí o špatné schopnosti švédských obranných složek bránit naše území. Necháváme zajištění bezpečnosti naší země na schopnostech ostatních států zabránit Rusku v další agresi,“ dodal Westberg.

    I přesto se však Švédsko snaží svou obranu posílit. Schopnost interoperability jeho armádních jednotek je obrovská a v současné době Stockholm pracuje na obnovení vojenské přítomnosti na svém strategicky umístěném ostrově Gotland. Tamní jednotka 300 vojáků by měla být kompletní koncem příštího roku, vojenské vybavení již čeká na ostrově.

    Kam dál?
    Švédsko by se mělo stát členem NATO, myslí si šéf aliančního STRATCOM (22.1. 2016)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Německý generál vyzývá k vytvoření alianční mise v Sýrii

    V Sýrii by měla být vzniknout alianční mise, tvrdí německý generál Hans-Lothar Domröse. Názorově se tak přiklonil na stranu USA, zatímco v Německu toto rozhodnutí budí kontroverze.

    „Myslím, že by alianční ministři obrany měli s nasazením letounů AWACS v Sýrii souhlasit,“ řekl Domröse, který velí aliančnímu Velitelství spojeneckých sil v nizozemském Brunssumu. Podle něj by alianční letecká mise v Sýrii zlepšila koordinaci náletů na pozice IS a snížila by riziko nehod.

    Zřízení alianční mise podléhá jednohlasnému souhlasu všech členů Severoatlantické aliance. Německo je proti vytvoření takovéto mise.

    Kam dál?
    NATO zvažuje žádost o nasazení letounů AWACS v Sýrii (25.1. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    Turecko zakázalo ruský monitorovací let poblíž syrské hranice

    Turecko neumožnilo ruskému letounu provést monitorovací let poblíž syrské hranice, a porušilo tím mezinárodní smlouvu, uvedla ruská armáda. „Turecko tím vytvořilo nebezpečný precedent. Porušilo povinnosti plynoucí ze Smlouvy o otevřeném nebi,“ nechal se slyšet zástupce ruského ministerstva obrany Sergej Ryžkov.

    Smlouva umožňuje neozbrojeným letounům podnikat monitorovací lety nad územím všech států, které ji podepsaly. Řadí se sem Turecko, Rusko, ale například i USA.

    Kam dál?
    Turecký problém: spory s Ruskem komplikují situaci v regionu (16.12. 2015)

    Zdroj: ABC News (USA)

    gen; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media